Jestli je těhotenství nejšťastnějším obdobím v životě ženy, si netroufáme říct. Především proto, že ženě není dobře a mohou ji sužovat obavy z nové životní role, která se k ní kvapem blíží. I přes všechny tyto komplikace by ale měly ženy myslet na vhodné stravování. Spousta věcí totiž může plodu ublížit. Víte, jakému jídlu se v těhotenství vyhnout?
O těhotenství se toho řeklo a napsalo už hodně. Někteří tvrdí, že žena prožívá nejšťastnější chvíle svého života. Samotné ženy ale čím dál častěji přiznávají, že to tak růžové nebývá. Na vině bývá nevolnost a zvracení. Posléze ženu obtěžuje kopání nožičkou do žeber, žaludku a do močového měchýře, bolest kyčlí, zácpa či horší dýchání.
Bohužel, zrození nového člověka si tyto nepříjemnosti žádá, takže ženám nezbývá nic jiného, než tyto pocity zdárně přetrpět. (Hormony naštěstí dovedou své a mnohé dámy na tyto nepříjemnosti krátce po porodu zapomenou.)
Než ale nadejde den D, v průběhu kterého budete držet svého čerstvě narozeného potomka v náručí, musíte si dávat dobrý pozor na to, co pijete a jíte. Že v těhotenství není vhodné syrové maso, jistě víte.
Na co dalšího byste si ale měla dát pozor?
Ryby s vysokým obsahem rtuti
Jíst ryby je jednoznačně žádoucí. Než si ale nějakou v těhotenství objednáte v restauraci, hodí se určitý stupeň zdrženlivosti. Zvlášť u těch ryb, o kterých víme, že mívají vyšší obsah rtuti.
Patří sem maso ze žraloka, mečouna, tuňáka či z královské makrely. Místo těchto ryb si můžete dát jiné, o kterých se naopak ví, že obsahují jen velmi málo rtuti. Do této skupiny patří treska, ančovičky, losos či pstruh.
Zpracované maso
V těhotenství by se nemělo jíst nedovařené, nebo syrové maso. (Je jedno, jestli z krávy, kuřete, prasete, nebo z ryb.)
Pro těhotné ženy ale není vhodné ani vysoce zpracované maso. Mezi jeho představitele patří masné výrobky, párky a různé polotovary. Tyto typy masa mohou být taktéž infikovány některými bakteriemi, které by mohly vaše těhotenství ohrozit.
Syrová vejce
Věříme, že konzumace syrových vajec by žádnou nastávající maminku nenapadla ani ve snu, ale jeden nikdy neví. V případě manipulace se syrovými vejci si vždy pořádně umyjte ruce a důkladně umyjte pracovní nástroje a desku.
Maso z orgánů
Pokud máte ráda dršťkovou polévku, játra a další orgánové maso, v průběhu těhotenství se mu vyhněte. Ačkoliv na něm není za normálních okolností nic špatného, obsahuje větší množství vitamínu A, který se v průběhu těhotenství nedoporučuje.
Kofein
Toto je na zvážení každé těhotné ženy. Důležité je, aby příjem kofeinu nepřesáhl 200 miligramů za den. Kofein se dostává do placenty a tím pádem je pod jeho vlivem i vaše budoucí miminko. To se pak může narodit předčasně, nebo s nižší porodní váhou.
Syrové klíčky
Syrové klíčky jsou důležitou součástí zdravého jídelníčku. Pokud je ale správně neupravíte, můžete se vystavit riziku onemocnění salmonelou.
Neomyté ovoce se zeleninou
Předtím, než si smlsnete na kousku čerstvého ovoce, nebo na nějaké zelenině, každý kus opravdu důkladně umyjte. Opět totiž hrozí, že se nakazíte infekcí, která by mohla ohrozit vaše těhotenství.
Alkohol
Opět nemusíme k tomuto bodu nic dalšího dodávat.
Nepasterizované sýry a mléko
V nepasterizovaném mléku mohou žít bakterie, které mohou vaše miminko v nejhorším případě i usmrtit. Na nějaký čas si tedy odpusťte výrobky, které neprošly pasterizací.
Čeho jste se vzdala v průběhu těhotenství vy?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/nutrition/11-foods-to-avoid-during-pregnancy – 11 potravin a nápojů nevhodných pro těhotné (anglicky)