Při sledování televize, nebo i jen pouhém pročítání zpráv na vás mnohdy vyskočí informace o mzdách. Kromě termínů jako průměrná mzda se můžete setkat i s hrubou a čistou mzdou. Právě ta poslední by vás měl zajímat ze všeho nejvíce. Co je čistá mzda a jak ji správně spočítat si povíme v dnešním článku.
Každý den chodíte do práce a za to vám každý měsíc náleží finanční odměna, kterou nazýváme mzdou. Z této částky pak platíte nájem, splátku hypotéky, jídlo, nebo třeba služby mobilního operátora. (Také z ní ale můžete něco ušetřit.) Většinou se o tento údaj nijak blíže nezajímáme. Důležité pro nás je, aby nám peníze každý měsíc přišly na účet.
Občas se ale zaposloucháte to televizních zpráv, nebo do politických debat, ve kterých se běžně používají nejrůznější odborné výrazy. V posledních několika měsících (ne-li letech) se hodně řeší inflace, úrokové sazby, nebo superhrubá mzda. Laik, pro kterého nejsou finance životním posláním se může v takové smršti cítit ztracený.
O to víc v případě, kdy se rozhodne změnit práci a nechá se zlákat vidinou toho, že bude pobírat nadstandardní plat. Po sepsání smlouvy s budoucím zaměstnavatelem se pak může velmi divit tomu, že výše jeho výplaty vypadá poněkud jinak, než bylo uvedeno v inzerátu, na který reagoval.
Právě tento rozdíl je nejčastěji tvořen údajem o hrubé a čisté mzdě. Proto je dobré si ji umět spočítat.
Hrubá mzda
Než se pustíme do popisu čisté mzdy, musíme vás seznámit s tou hrubou. Tyto dva termíny spolu totiž do značné míry souvisí.
Hrubá mzda je celková cena za vámi odvedenou práci, která ještě neprošla zdaněním a nebyly z ní odvedené další potřebné odpočty. Jednoduše řečeno, hrubá mzda je celková suma, kterou zaměstnavatele každý měsíc reálně stojíte. Po odečtení všech poplatků a daní hovoříme o čisté mzdě, která vám přijde na účet.
Z hrubé mzdy vám zaměstnavatel platí položky, jakými jsou:
- Pojistné na sociální zabezpečení
- Pojistné na zdravotní pojištění
- Pojistné na sociální zabezpečení placené zaměstnavatelem (superhrubá mzda)
- Pojistné na zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem (superhrubá mzda)
Slevy na dani
I když to možná nevíte, každý rok jsou podnikatelé a firmy nucení podávat daňové přiznání. I to za vás ve většině případů řeší zaměstnavatel.
V běžném životě se můžete setkat s tím, že po vás chce potvrzení o počtu dětí, potvrzení o studiu a dalších věcech, ze kterých by vám mohla vyplynout sleva na dani. Některé slevy lze uplatňovat měsíčně. Jiné zase jedenkrát do roka.
Mezi slevy na dani patří:
- Sleva na poplatníka
- Sleva na vyživovaného manžela
- Sleva na vyživovaného manžela se ZTP/P
- Sleva pro invalidní důchod 1. a 2. stupně
- Sleva pro invalidní důchod 3. stupně
- Sleva pro držitele průkazu ZTP/P
- Sleva pro studenta
- Sleva na dítě
- Sleva za školku
Výpočet čisté mzdy
Nyní se dostáváme k samotné čisté mzdě. Jak už bylo řečeno, jedná se o vaši mzdu/plat, ze kterého zaměstnavatel zaplatil jak svůj podíl za zdravotní a sociální pojištění, tak ten váš. Zjednodušeně řečeno, jde o peníze, se kterými můžete po převedení na účet volně nakládat.
Co se týče výpočtu čisté mzdy, na internetu existuje velké množství lepších i horších kalkulaček, které vám mohou s výpočtem čisté mzdy efektivně pomoci.
Někteří lidé ale stále preferují dělat výpočty jen tak na papír. Třeba proto, aby si čas od času procvičili buňky svých mozkových závitů.
Takže…
Vezměte si kalkulačku, papír a něco na psaní a můžeme začít!
Hrubou mzdu vypočítáte tak, že:
Sečtete výši základní mzdy + příplatky + prémie + odměny + osobní ohodnocení + náhrady mzdy
Z hrubé mzdy vypočítáte čistou mzdu tak, že:
Od hrubé mzdy odečtete zdravotní pojištění (4,5 %), sociální pojištění (6,5 %) a zálohu na daň ze závislé činnosti. (Zaměstnavatel sám za vás odvádí ještě 9 % na zdravotní pojištění a 25 % na sociální pojištění) Tyto peníze (4,5 a 6,5 %) vám zaměstnavatel strhne z hrubé mzdy, což činí hlavní rozdíl mezi vaší hrubou a čistou mzdou.
Nebudeme vám lhát. Účetnictví, a především daně jsou na výpočet velmi složité. Mnoho lidí, kteří je počítají doma na koleni v nich dělají velmi často chyby. Proto bychom vám pro výpočet čisté mzdy opravdu doporučili některou z online kalkulaček, nebo využít služeb kvalifikované účetní.
Zkoušela jste někdy počítat výši své čisté mzdy? Napište nám do komentářů.