První koupání novorozence: Jak na to, jak často, kolik °C?

První koupání novorozence může být pro novopečenou maminku docela stres, protože často neví, jestli je vhodné koupání novorozence po jídle, jakou má mít voda na koupání novorozence teplotu a podobně. Co byste měly o koupání miminka vědět? Na to se společně zaměříme níže.

Nově narozené miminko je velmi křehké a náchylné vůči nejrůznějším hrozbám. Z toho důvodu je důležité udržovat ho v čistotě a suchu. Zároveň ale musíme zvládnout i opravdu náročné úkoly, mezi které patří obyčejné koupání. Musíme zjistit, kdy je pro něj nejlepší doba, jak při koupání novorozence ošetřit pupík nebo jak mu správně držet hlavu.

Jelikož se k miminkům obvykle nepřikládá manuál, často nezbývá nic jiného než se učit za pochodu.

Aby to pro vás bylo přeci jen o trochu jednodušší, podíváme se na to, jestli je vhodné koupání miminka před, nebo po kojení a na mnoho dalších důležitých rad.

Moje úplně první koupání

Miminko se obvykle nekoupe hned, nejčastěji se ke koupání přistupuje první nebo druhý den. I přes postupnou popularitu ambulantních porodů tedy první koupání zažije většina žen ještě v porodnici. Na druhou stranu, nemusí se jednat o úplně klasické koupání, sestry vám mohou doporučit, abyste miminko otřela navlhčenou žínkou s trochou dětského oleje. To nejtěžší vás tedy čeká až po příchodu domů.

Nejlepší načasování

I když může miminko protestovat (ale taky nemusí), nejvhodnější čas pro koupání je určitě před kojením, nemělo by být ale úplně hladové. (V ideálním případě po posledním kojení počkejte alespoň 30 minut.) U kojení hodně dětí usne.

Co se týče denní doby, klasicky se doporučuje nechat koupání miminka na večer, takže ho příjemně naladíte na spánek. Stejně jako u hladu ale nečekejte až na chvíli, kdy bude miminko hodně unavené, protože to by pak mohl být problém.

Jak často?

Ke koupání miminka nemusíte přistupovat každý den. (Nezapomínejte na to, že dětská pokožka může být citlivá na vysušení teplou vodou.) Místo toho prodlužte interval koupání na jednou za dva až tři dny.

V případě, že musíte dítě umýt častěji, můžete opakovat trik s žínkou, který znáte z porodnice, nebo ho umyjte vodou bez mýdla. Zvýšenou péči naopak každý den věnujte intimním partiím, které mohou být zapařené od plenky.

Správná teplota vody na koupání novorozence

I když si vy osobně můžete libovat v horké vodě, pro miminko se vysoké teploty ani trochu nehodí. V ideálním případě by měla mít voda 37 °C. Také dejte dobrý pozor na to, aby nebyl vzduch v koupelně moc studený.

Co dalšího byste měly o koupání miminka vědět?

Když už znáte nějaké základy, přichází čas na to, abychom se společně podívaly na to, jak přesně postupovat.

  • Miminko by nemělo být při koupání nikdy bez dozoru
  • Do vaničky napusťte cca 10-15 cm vody
  • Zkontrolujte teplotu vody teploměrem
  • Jednou rukou podložte dítěti hlavičku a druhou ho umývejte
  • Po koupání miminko osušte jemným a čistým ručníkem
  • Očistěte dítěti uši a nos vatovou tyčinkou (pozor, nezajíždějte hluboko, stačí jen odstranit zjevné nečistoty)

Co se týče nezahojeného pupíku, měl by se každý den očistit lihem a pak ho dobře vysušit.

Po koupání také můžete přistoupit k:

  • Zastřižení nehtů speciálními dětskými kleštičkami (pokud nebudete nehty stříhat dostatečně často, miminko samo sebe poškrábe)
  • Natření těla speciálním dětským krémem/olejem
  • Lehké masáži bříška, která může podpořit uklidnění a trávení

Miminka mají také ráda masáž nohou a masáž hlavičky. U toho ale pozor, nikdy to nedělejte prsty, ale jemným dětským hřebínkem s hustými štětinami. Z praktických důvodů může mít dítě mokré vlásky, po kterých budete štětinami velmi lehce přejíždět.

Jak vidíte, i když to není úplně snadné, se správným návodem se dokážete tohoto úkolu zhostit celkem se ctí.

Bála jste se při koupání miminka, nebo jste k tomu přistoupila tak, že si musíte nějak poradit?

Přidat komentář