Pátá a šestá nemoc: Víc než jen obyčejná horečka s vyrážkou

Děti jsou neustále nemocné. Jednou mají kašel, podruhé rýmu, chřipku nebo neštovice. Co když ale musíte spolu s nimi čelit páté a šesté nemoci? Co je pátá nemoc a co je to šestá nemoc vám povíme v našem dnešním článku. 

Když se dítě narodí, v mnoha případech se potýká s (většinou neškodnou) novorozeneckou žloutenkou. Poté je většinou nějakou dobu klid. Do chvíle, kdy ho zapíšeme do školky, nebo začne chodit do školy. To nás pak obvykle čeká hotová plejáda nemocí, z nichž některé ani neznáme.

Mezi ně patří pátá a šestá nemoc. Co si pod těmito názvy představit? Jsou nebezpečné? A existuje mezi nimi nějaký podstatný rozdíl, o kterém byste měly něco vědět? 

To vše vám přiblížíme níže.

Pátá nemoc

Infekčnost páté nemoci je značná. Jde o chorobu, která je způsobená parvovirem B19. Ačkoliv mohou pátou nemoc dostat i dospělí, je mnohem častější u dětí. Šíří se prostřednictvím kapének, či krví z matky na plod. Což znamená, že se jí daří ve větších kolektivech, které spolu sdílejí uzavřený prostor. (Takže škola a školka je naprosto ideální pro přenos.) Kdybyste se dívaly na fotku páté nemoci, shledaly byste, že je pro ni typická zarudlá krupičková vyrážka, která je rozesetá po celém těle. 

Příčiny

Pátá nemoc napadá prekurzory červené krevní řady. Určitě vás ale potěší, že pokud pátou nemoc vy, nebo vaše dítě proděláte, budete mít vůči ní vybudovanou imunitu. Je tedy velmi nepravděpodobné, že byste ji oba mohli chytit znovu. 

Příznaky

Hodně dětských nemocí se projevuje vyrážkou. Pro novopečené rodiče tedy nemusí být snadné na první pohled rozeznat, jaký má jejich dítě problém.

Mezi příznaky páté nemoci patří:

  • Bolest hlavy
  • Únava
  • Nízká horečka
  • Bolest v krku
  • Ucpaný nos
  • Rýma

Dalším znakem páté nemoci je červená vyrážka, která se může nacházet po celé ploše těla. Nejčastěji ji ale najdeme na rukách, na nohou a na trupu. (Zajímavostí je, že u dětí se vyrážka objevuje mnohem častěji než u dospělých. U nich je naopak častější bolest kloubů.)

Léčba

Lékař pátou nemoc nejčastěji diagnostikuje pohledem na vyrážku. Také může provést krevní a další testy, ale nebývá to obvyklé. Týká se to především těhotných žen, které mohou ohrozit své nenarozené dítě, nebo lidí, kteří mají nějakým způsobem oslabený imunitní systém.

Jelikož jde o virové onemocnění, které navíc nemá u většiny pacientů potenciál zabíjet, neexistuje na něj žádná cílená léčba. Užívají se volně prodejné léky na horečku, nebo na bolest. Doporučuje se i zvýšení pitného režimu a dostatek odpočinku. Stav by se poté měl za několik týdnů zlepšit.

Šestá nemoc

Pro šestou nemoc je taktéž typická vyrážka. Je proto celkem snadné ji zaměnit s pátou nemocí. Společné má s tou pátou i to, že je způsobená virovou infekcí. Na vině je ale tentokrát lidský herpesvir 6. (Výjimečně to může být i 7.) Oproti páté nemoci se šestá nemoc nejčastěji vyskytuje u dětí do 3 let, které se nakazí slinami dalších členů rodiny. Po vyléčení je virus v těle stále přítomen.

Příčiny

Jak už bylo řečeno, malé dítě se může nakazit po kontaktu s jinými členy domácnosti, kteří už onemocněním prošli. Vzhledem k tomu, že virus byl přítomen i v poševním sekretu žen, lékaři se domnívají, že může dojít k přenosu i touto cestou. 

Příznaky

Jak už bylo řečeno, šestá nemoc se taktéž projevuje vyrážkou, která je prakticky všude po těle. Pro neznalce je tedy snadné zaměnit jednu nemoc za druhou.

Další příznaky šesté nemoci jsou:

  • Bolest uší
  • Otékání očních víček
  • Nechuť k jídlu
  • Oteklé uzliny
  • Slabý průjem
  • Bolest v krku
  • Mírný kašel
  • Horečka

Léčba

Opět jde o onemocnění, které je způsobené virem. To znamená, že na něj nejde nasadit antibiotika, ani jiné léky, které by na něj mohly přímo působit. Tělo dítěte si s ním musí z toho důvodu poradit samo. Dítěti ale můžete podávat léky na zmírnění horečky a léky na bolest. 

Aby nedošlo kvůli horečce k dehydrataci, musíte dbát na to, aby mělo dítě během celého dne dostatečný příjem tekutin. Dítěti lze také (na krátkou dobu) oblékat vlhké oblečení. Během šesté nemoci se moc nedoporučuje koupání. Je ale možné dítě umývat mokrou žínkou. 

Pátá, nebo šestá nemoc? Jak poznat rozdíl?

Jedním z prvních vodítek je věk nemocného dítěte. Pokud ještě nechodí do školky, pak má s větší pravděpodobností šestou nemoc, kterou se nakazilo od příbuzných. U šesté nemoci se navíc zvyšuje teplota víc než u páté nemoci. Největší rozdíly ale dokáže vystopovat lékař. I z toho důvodu, že má lepší diagnostické metody, díky kterým může snadno určit druh viru, který nemoc způsobil.

Mělo vaše dítě pátou, nebo šestou nemoc? Pokud ano, jak jste to spolu zvládli?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Pátá_nemoc – Pátá nemoc (česky)

https://www.healthline.com/health/fifth-disease – Pátá nemoc: Příčiny, diagnostika a léčba (anglicky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Šestá_nemoc – Šestá nemoc (česky)

https://www.healthline.com/health/roseola – Roseola: Příznaky, léčba a další (anglicky)

Přidat komentář