Každý milující rodič začne jednoho dne řešit, od kdy řešit příkrmy u kojených dětí. Velmi zásadní je tato otázka i pro maminky, které kojit z nějakého důvodu nemohly. A je to zcela pochopitelné. Dítě bylo do té doby zvyklé jen na mateřské mléko. Svět tuhé stravy se mu zatím neodtajnil. Je proto potřeba jít na seznamování s normální stravou postupně. Kdy zařadit maso do příkrmu a jak na to jít správně vám proto nabídneme níže.
Do této chvíle jste byla vy a miminko jedno tělo a jedna duše. Jenže, jak potomek stárne, zvyšují se jeho nároky na stravu a příjem živin. Je tedy otázkou času, kdy přijde čas na podávání přesnídávek a rozličných typů pevné stravy.
V tomto ohledu není důležitá jen otázka kolik příkrmu je pro dítě potřeba. Musíte řešit i vhodně zvolené ingredience. Mohlo by se totiž lehko stát, že dítě ještě nebude na danou věc připravené a mohla by mu způsobit nepříjemné problémy. (A teď výjimečně nemluvíme jen o jahodách, po kterých mohou mít malé děti kopřivku.)
Jak se s tím tedy poprat?
Jak zavádět příkrmy a jejich správné množství
Období, kdy dochází ke změně stravování u dítěte, je považováno za velmi významné. Jeho primárním zdrojem živin bylo mateřské, nebo umělé mléko. Podávání příkrmů se považuje za období, na jehož konci bude nový člen domácnosti plnohodnotně stolovat se zbytkem rodiny.
V tomto období je potřeba dávat pozor na to, aby mělo dítě dostatek živin, které jsou důležité pro jeho zdravý růst. Zároveň je ale nutné brát v úvahu skutečnost, že dítě není dostatečně dospělé na to, aby zvládlo všechno správně strávit. Co se týká množství, to je velmi individuální. Maminky se stresují tím, že dítě toho sní v porovnání s předchozím obdobím hrozně moc. Na druhou stranu, je lepší, aby dítě jedlo, než aby mělo hlad. Proto je nejlepší to nechat na něm a nedávat mu přísně odměřené příděly.
Od kdy je vhodné dávat miminku první příkrmy
Obecně se doporučuje, aby byly děti na mléce (minimálně) do 6. měsíce života. Ideální je samozřejmě mateřské mléko. Ale jsou mezi námi i ženy, které kojit nemohou. Proto by si neměly vyčítat, když dítě zasytí kvalitní dětskou výživou.
Alergologové nicméně maminkám doporučují, aby dítěti zkoušely předkládat nemléčné příkrmy už od ukončeného 4. měsíce života, nejpozději však v 6. měsíci. Zároveň by měly maminky děti kojit. Pokud na to dítě reaguje dobře, doporučuje se pokračovat v kojení další (alespoň) 2 roky za průběžně přidávaných příkrmů.
Co dávat miminkům jako příkrm
Mnoho maminek přemýšlí, jak zařadit lepek do příkrmů. Opravdu to má ale u malých miminek smysl? Nemůže je to spíš ohrozit?
Co se týče odborných zdrojů, ty říkají, že nemá smysl se snažit vyvarovat potenciálně alergenním potravinám. Pozdní kontakt s alergenem totiž nesníží riziko výskytu alergie. Alergeny se nicméně doporučuje zavádět ještě v době, kdy je dítě (alespoň částečně) kojené. Ne ale najednou, ale v menších dávkách, které se postupně zvyšují. Alergeny nezařazujte před dokončením 4. měsíce života. Do kontaktu s lepkem může dítě přijít mezi ukončeným 4. měsícem a nejpozději v 7. měsíci. Prvotní dávka lepku by měla být okolo 6 g/den, což jsou zhruba 2 piškoty.
Jako první příkrm pro dítě se nejlépe jeví monokomponentní zeleninové pyré, které koupíte v obchodě, nebo si ho vyrobíte doma. Pozor ale na koření a sůl!
Jak kombinovat kojení a příkrmy
Každé dítě je osobnost, takže je vhodné přizpůsobit kojení a podávání příkrmu jeho potřebám. Jelikož se ale miminka v náručí matky často uklidňují, je vhodné dítě kojit ráno a večer před spaním a v průběhu dne (například v době oběda) mu nabídnout příkrm. Opět ale platí, že každé dítě reaguje jinak. Na někoho mohou nejlépe fungovat malé dopolední a odpolední přesnídávky atd. Žádný jednotný postup v tomto ohledu neexistuje.
Jak ohřát příkrmy
Aby nebyl příkrm studený, je potřeba ho ohřát. Neměl by být ale ani příliš horký. Nejlépe uděláte, když vezmete malý hrnec, nebo plecháček, na sporáku v něm ohřejete trochu vody a postavíte do něj skleničku od příkrmu. (Klidně v ní může být i ten domácí.) Jakmile je příkrm příjemně teplý (což je nutné nejprve otestovat na sobě), můžete ho podávat dítěti.
Co dělat, když dítě nechce jíst příkrmy?
Možná by dítě příkrm chtělo sníst, ale nechutná mu druh, který jste mu vybrala. Úplně nejjednodušším řešením pro vás bude vyzkoušení různých variant. Díky tomu poznáte preference dítěte. S lékařem také můžete probrat, od kdy se hodí zařadit ovocné příkrmy, které mají malí mlsouni často mnohem raději. (Proč by taky ne, když bývají sladké.)
Jak jste řešila přechod z mateřského mléka na příkrmy u svého potomka vy?
Zdroje informací
https://www.wikiskripta.eu/w/Nemléčná_strava_kojence – Nemléčná strava kojence (česky)
https://www.cdc.gov/nutrition/infantandtoddlernutrition/foods-and-drinks/when-to-introduce-solid-foods.html – Vše o seznámení dětí s pevnou potravou (anglicky)
Děkuji moc za info https://smaminkou.cz/prikrmy/