Rýmovník vám pomůže nejen s léčbou rýmy

Rýma čas od času trápí každého. Řada z nás se ale místo cesty do obchodu raději spoléhá na přírodní lékárnu. Jednou z rostlin, která má na tento zdravotní neduh vliv je relativně málo známý rýmovník. Proto si o něm povíme v dnešním článku víc.

Rýma člověka trápí celý rok. V zimě je způsobená chladným počasím, teplotními výkyvy, nedostatkem vitamínů a především chřipkou a nejrůznějšími virózami, kterými se to všude jenom hemží. Jaro a podzim je zase období alergií, které přicházejí s prvním květem a odcházejí až poté, co se ve vzduchu přestanou objevovat plísně z tlejícího listí. A vyhráno nemáme ani v létě, v průběhu kterého je rýma vedlejším produktem příliš studené klimatizace.

Právě v těchto chvílích by vám mohl pomoci rýmovník, který je účinným pomocníkem při zvládání rýmy a nachlazení.

Co je rýmovník?

Rýmovník je kvetoucí rostlina, která pochází z východní Afriky, která patří do čeledi hluchavkovitých. Ve světě alternativní medicíny a lidového lékařství je ceněná pro své schopnosti léčit záněty, které mohou způsobit rýmu a další oslabení těla. Také má protiplísňové vlastnosti, takže se dá použít na širší spektrum dalších obtíží.

Pro rýmovník je typická velmi aromatická vůně, která se z něj line ve chvíli, kdy mu mnete listy. Během letních měsíců navíc vykvétá dekorativními růžovými, nebo bíle zbarvenými květy. Rýmovníku se také často říká Mexická máta, Indická máta nebo Španělský tymián.

Účinky rýmovníku

Přijde vám být zvláštní, že tato rostlina si vydobila tak obrovskou popularitu po celém světě? V tom případě vám osvětlíme, na co všechno působí. Uvidíte, že vás jeho schopnosti velmi mile překvapí. 

Můžete se na něj spolehnout při:

  • Léčbě rýmy a nachlazení
  • Horečce (podporuje pocení)
  • Zvládání stresu
  • Ošetřování kožních potíží
  • Ochraně před hmyzem
  • Hojení ran

Jakým způsobem se dá rýmovník použít?

To, jakým způsobem se rozhodnete rýmovník použít záleží čistě na vás. Kdo s ním teprve začíná a zdráhá se ho užívat vnitřně, ten si může utrhnout jednu jeho větvičku a nosit ji stále při sobě, takže si k němu může přičichnout kdykoliv během dne.

Také se z něj dá udělat:

  • čaj
  • sirup
  • vonný olej
  • koření do jídla
  • vonný pytlík

Rýmovníkový sirup

Budete potřebovat: 40 lístků rýmovníku, 1 pomeranč, 1 citron, 1 litr vody, 1 kilo cukru

Oloupejte veškeré citrusové ovoce a nakrájejte ho na opravdu velmi jemné plátky. Dejte je do hrnce, nebo do dostatečně velké misky, přidejte k nim natrhané lístky rýmovníku a vše zalijte vroucím litrem vody. Zatíženou tekutinu nechte posléze 1-2 dny louhovat. 

Jakmile tento časový interval uběhne, tekutinu přelijte přes sítko a dejte ji do čistého hrnce, do kterého dáte i předem odměřený cukr. Jakmile se cukr rozpustí a tekutina získá konzistenci hustého sirupu, nalijte ji do čistých zavařovacích sklenic. Po úplném vychladnutí sirup z rýmovníku skladujte na studeném místě. Takže například v ledničce.

Čaj z rýmovníku

Budete potřebovat: 2 velké listy rýmovníku, 3 lžičky medu, vodu na zalití

Utrhněte dva větší listy ze své rostliny a pořádně je umyjte. Posléze je natrhejte na malé kousky (aby se uvolnilo aroma) a zalijte je vroucí vodou. Pro ten správný osvěžující efekt nezapomeňte do čaje přidat tři lžičky medu pro dochucení.

Máte s rýmovníkem nějakou osobní zkušenost? Budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

 

Přidat komentář