Když se řekne čištění zubů, většina lidí si představí nenáročný úkon osobní hygieny, kterému se věnuje několik minut každý den. Málokdo ale ví, že to, jak nás zuby učili čistit naši rodiče je od základu špatně! S naším velkým průvodcem čištění zubů ale budete mít zuby jako perličky.
U věcí, které děláme každý den můžeme získat snadno dojem, že je zvládáme bez jediné chybičky. Opak je ale pravdou. Důkazem tohoto tvrzení je již zmíněné čištění zubů, které dělá většina lidí špatně. Výsledkem toho jsou kazivé zuby, oteklé a zanícené dásně a v nejhorších případech i paradentóza, která nás pozvolna připraví o náš funkční chrup.
Správná zubní hygiena přitom není vůbec nijak složitá. Jen je potřeba se smířit s tím, že vaše maminka neměla tentokrát (i přes své nejlepší úmysly) jednoduše pravdu.
Jak si tedy můžete začít čistit zuby jako profík?
Kartáček
První věc, na kterou byste se měla zaměřit je správný výběr kartáčku. Ať už dáváte přednost tomu klasickému, nebo elektrickému, vždy byste si měla vybírat takovou hustotu a tvrdost štětin, které efektivně odstraní zbytky jídla a zubní plak, ale zároveň vám neponičí zubní sklovinu.
To znamená, že pokud máte problémy s citlivými zuby, budete si je čistit měkkým kartáčkem, místo toho, abyste je trápila tím tvrdým. (Měkký kartáček ale mohou používat i ostatní.) Naprostou samozřejmostí by měla pro vás měla být i jeho pravidelná výměna. Nejde přitom jenom o jeho opotřebení. Správně byste měla kartáček vyhodit i po prodělání jakékoliv nemoci.
Mezizubní kartáček
Velkou neznámou je pro mnoho lidí mezizubní kartáček. Ten se prodává v několika velikostech. (V drogeriích i ve specializovaných obchodech.) Jde o malé kartáčky, které se vsouvají mezi zuby a které odstraňují zaklíněné zbytky jídla. Jejich používání vede i ke zlepšení stavu dásní. (Je ale vždy důležité nechat si poradit, jakou velikost kartáčku máte použít.)
Úplně na začátku pro vás bude čištění zubů mezizubním kartáčkem nejspíše dost nepříjemné. Kromě toho, že budete bojovat s tím, jak máte kartáček přesně vsunout mezi zuby vám bude dělat těžkou hlavu i velké množství krve, které budete plivat do umyvadla.
Není ale potřeba se jakkoliv znepokojovat. Mezizubní kartáček funguje tak, že promasíruje/propíchne dásně, ve kterých je zánět. (Ten se projevuje krví.) Jakmile bude všechna pryč, dásně splasknou, zvětší se mezizubní prostory a přestanou krvácet. (V této fázi je vhodné začít používat větší mezizubní kartáček.)
Ústní voda
Aby byly vaše zuby perfektně čisté, nezapomeňte na používání kvalitní ústní vody. (Dají se sehnat už za pár korun v drogerii.) Ta zuby dočistí a může na nich nechat povlak, který je bude chránit před kazem. (Také ale může remineralizovat zubní sklovinu, osvěžovat dech atd.) Vždy si vybírejte ústní vodu bez alkoholu, který vysušuje dásně.
Dentální hygiena
Součástí každé zubní prevence by měla být i objednávka na dentální hygienu (1-2x ročně podle potřeby). Během tohoto úkonu vám dentální hygienistka odstraní zubní plak a kámen ze zubů (způsobuje zubní kaz a ustupování dásní). Také vám vysvětlí, co můžete při čištění zubů ještě vylepšit. Tento úkon bohužel není placený z veřejného zdravotního pojištění (nárok na něj mají u některých pojišťoven jenom těhotné ženy), ale určitě se vám investice do něj vyplatí. Na dentální hygienu je vhodné začít vodit i vaše malé děti. Nejen, že tím předejdete zvýšené tvorbě zubního kazu, ale také jim vštípíte správné hygienické návyky.
Správná technika čištění
Úplně nakonec si povíme něco o správné technice čištění zubů. Ta by neměla nikdy vypadat tak, že zuby drhnete (drsným způsobem) po celé jejich ploše. Kromě toho, že tak nedocílíte lepších výsledků si koledujete o poškozenou sklovinu.
Místo toho uchopte kartáček a dejte ho kolmo na přechod zubu a dásně. (Na této hranici je malá rýha.) Poté krouživými pohyby tuto hranu opatrně masírujte. Takto postupujte u každého zubu. Nezapomeňte očistit ani kousací plošky a zadní stranu zubů. Pro správné čištění stoliček si můžete obstarat i malé, jednosvazkové kartáčky, které předejdou kazům na skrytých místech.
Čistíte si svoje zuby správně? Nebo jste se to musela teprve naučit? Napište nám své zkušenosti do komentářů.