Většina žen se na příchod nového potomka vyloženě těší. Problém ale může způsobovat opakované mimoděložní těhotenství. Proto si povíme, kdy se pozná mimoděložní těhotenství a co se v takové situaci dělá.
Zdálo by se, že těhotenství je ten nejpřirozenější proces na světě. Stačí mít s někým nechráněný styk a BUM, najednou jste v jiném stavu. Ve skutečnosti to ale až tak jednoduché není. Některé páry například nejsou kompatibilní a početí dítěte se jim nedaří. Další ženy mají problémy se syndromem polycystických ovarií. Ten taktéž hodně ovlivňuje schopnost početí.
Jindy jsou problémy na straně partnera. A ani po otěhotnění bohužel nemáte jistotu, že vše stoprocentně vyjde. Těhotné ženy ohrožují zarděnky. Dalším strašákem je preeklampsie, která může v nejčernějších případech vyústit v úmrtí ženy. A to vůbec nemluvíme o tom, že se mnoho žen potýká s mimoděložním těhotenstvím.
Ukáže test mimoděložní těhotenství? A jak v případě jeho potvrzení postupují lékaři?
Co je to mimoděložní těhotenství
Definice mimoděložního těhotenství spočívá v tom, že se zárodek, ze kterého má být dítě, uchytí mimo dělohu. Obvykle se tento problém objevuje u zhruba 2 těhotných žen ze 100. S tím, že rozšiřování pohlavně přenosných chorob v populaci tento počet ještě zvyšuje. Nejčastěji je mimoděložní těhotenství ve vejcovodech. Dále pak ve vaječníku a v abdominální oblasti. Mimoděložní těhotenství je pro ženu velmi nebezpečné. Proto je extrémně důležité na něj přijít včas.
Jak ho lze spolehlivě poznat – příznaky a projevy
Určité nepohodlí je na začátku těhotenství typické u všech případů. Zaznamenat lze například citlivost prsou, nebo únavu a nevolnost. Existují ale i příznaky, které jsou typičtější pro mimoděložní těhotenství.
Patří mezi ně:
- Ostrá bolest linoucí se z podbřišku, která se vrací ve vlnách
- Dlouhotrvající bolest na jedné straně podbřišku
- Krvácení, slabé, ale i silné
- Omdlévání
- Tlak na anální otvor
Všechny tyto příznaky jsou velmi vážné. Zvlášť, pokud o svém těhotenství víte. Všechny jsou dobrým důvodem ke kontaktování lékaře.
Jak vzniká mimoděložní těhotenství – příčiny
Mnoho žen obviňuje z potratu, nebo z mimoděložního těhotenství samo sebe. Jde ale skutečně o věc, kterou mohou ženy na vědomé úrovni nějak ovlivnit? Nebo se to děje samo od sebe?
Pravda je taková, že důvody vzniku mimoděložního těhotenství nejsou vždycky známé. Lékaři, ale i další odborníci se domnívají, že určitý vliv mohou mít hormonální faktory. Dále mohou mít vliv i vrozené abnormality a porodní defekty.
Dále se hovoří o vlivu:
- Zánětů a zjizvení vlivem infekcí a operací
- Zdravotního stavu, který ovlivňuje kondici ženina reprodukčního ústrojí
Zvýšené riziko mimoděložního těhotenství mají ženy nad 35 let. Problematické mohou být i opakované potraty na vyžádání. Negativní prognózu mohou mít i ženy, které mají endometriózu, kouří nebo prodělaly pohlavně přenosnou chorobu. Typicky jde třeba o chlamydie.
Mimoděložní těhotenství bez vejcovodů
Možná to pro vás bude překvapivé. Zvlášť, pokud jste se rozhodla pro trvalý způsob antikoncepce, kterým je odstranění vaječníků. Ačkoliv to není úplně obvyklé, ve světě byly zaznamenány případy těhotenství i přes chybějící vaječníky.
Většina žen, které se pro to rozhodnou, jsou ty, které podstoupily umělé oplodnění. Může se ale stát, že žena otěhotní bez vejcovodů naprosto neplánovaně. V takovém případě hrozí extrémně vysoké riziko mimoděložního těhotenství. Proto rozhodně nezanedbávejte pravidelné kontroly u lékaře a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte pomoc.
Léčba mimoděložního těhotenství
Mimoděložní těhotenství není nemoc. Proto hovořme spíš o tom, co se dělá v situaci, kdy se na mimoděložní těhotenství přijde.
V první řadě, pokud máte podezření, okamžitě kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Jedním ze způsobů diagnostiky je speciální ultrazvuk, během kterého lékař vidí, zda je zárodek v děloze, nebo mimo ni. Také vám může udělat krevní testy. Pokud se mimoděložní těhotenství potvrdí, je potřeba myslet na to, že jde o stav, který ohrožuje matku na životě. A podle toho musí lékař rychle jednat. Je totiž nutné dostat embryo z nevyhovující pozice.
Lékař vám může podat přípravek, který přeruší vývoj plodu. Následně se u vás projeví příznaky, které se nejvíce podobají potratu. Jde o šetrnější metodu než je chirurgický zákrok. Na druhou stranu, nebudete schopná otěhotnět po dobu několika měsíců.
Druhou variantou je laparoskopická operace, během které lékař odstraní zárodek a opraví vám vejcovod. Pokud je ale hodně poškozený, bude vám ho muset vzít při větším zákroku.
Poté, co přijdete domů, se musíte šetřit. Nesmíte zvedat těžké předměty. Musíte upravit svou životosprávu, která předejte zácpě. Nesmíte používat tampony a musíte hodně odpočívat. Také je přísně zapovězený sex s partnerem.
Existuje prevence mimoděložního těhotenství?
Jelikož už jsme si řekli, jaké všechny faktory mohou mít na vznik mimoděložního těhotenství vliv, víte, že řadu z nich nelze ovlivnit. Z toho důvodu nelze doporučit ani žádný způsob prevence.
Otěhotnění po mimoděložním těhotenství
Normální těhotenství je po mimoděložním těhotenství možné. Je ale potřeba dávat pozor, protože pokud máte s mimoděložním těhotenstvím zkušenost, je možné, že se u vás objeví v budoucnosti znovu.
Někteří lékaři vám mohou doporučit IVF, které dokáže zajistit, že těhotenství proběhne v děloze a nikoliv mimo ni. Záleží to ale na postojích lékaře a na tom, s čím má nejlepší zkušenost. Rozhodně se ale nebojte informovat o všech dostupných možnostech.
Prožila jste mimoděložní těhotenství? Pokud ano, podařilo se vám donosit vytoužené dítě?
Zdroje informací
https://www.wikiskripta.eu/w/Mimoděložní_těhotenství – Mimoděložní těhotenství (česky)
https://www.healthline.com/health/pregnancy/ectopic-pregnancy – Vše o mimoděložním těhotenství (anglicky)
https://www.webmd.com/baby/pregnancy-after-ectopic-pregnancy – Dítě po mimotěložním těhotenství (anglicky)
https://www.insider.com/why-its-possible-to-get-pregnant-without-fallopian-tubes-2019-6 – Těhotenství bez vejcovodů (anglicky)
https://www.everydayhealth.com/ectopic-pregnancy/guide/ – Průvodce mimoděložním těhotenstvím (anglicky)