Zarděnky: Jak vypadají, přenos, inkubační doba, očkování a léčba

Očkování proti zarděnkám není v poslední době příliš v kurzu. Proto se můžeme čím dál častěji setkat s ohnisky nákazy touto nemocí. Což je velmi nebezpečné. Protože zarděnky mohou způsobit dokonce i neplodnost. Zajímá vás víc? Pak určitě pokračujte ve čtení.

Některé nemoci byly považované za takřka vymýcené. Problém je ale v tom, že se v současnosti objevuje čím dál více lidí, kteří odmítají povinná očkování svých potomků. Ačkoliv to tito lidé určitě myslí dobře, když dítě doopravdy onemocní, napáchají mu (mnohdy) i doživotní škody.

Proto je určitě moudré mluvit o tom, jaké mají zarděnky inkubační dobu. Jak se projevují a jak se proti nim dá účinně bránit. Věřte, že následky, které mohou mít, vám za to jednoduše nestojí.

Tak se na to pojďme spolu podívat.

Příznaky: Jak vypadají a jak je poznat?

Foto zarděnek by vám ukázalo, že jedním z hlavních symptomů této nemoci je jasně červená vyrážka, která se objeví po celé ploše těla. Samozřejmě to ale není jediný symptom, kterého by si měli rodiče u svých malých dětí všímat.

Mezi další příznaky této nemoci řadíme:

  • Slabou horečku
  • Oteklé lymfatické uzliny
  • Ucpaný nos
  • Rýmu
  • Bolest hlavy
  • Bolest svalů
  • Červené oči

I když to možná nevypadá na první pohled vážně, u pacienta se může objevit i ušní infekce. Ta je velmi nebezpečná, protože se může rozvinout do otoku mozku. V takové chvíli je nutné zavolat lékaři, nebo do zdravotnického zařízení. Může jít totiž o život! Pokud nevíte, zda je situace vážná, mezi varovné příznaky patří ztuhlý krk, bolest ucha a dlouhodobá bolest hlavy. 

S lékařem by se měly okamžitě spojit i těhotné ženy. Případně i ženy, které věří, že by mohly být těhotné.

Rozdíl mezi zarděnkami a spalničkami

V angličtině se zarděnky a spalničky řeknou measles. Jaký je tedy mezi nimi hlavní rozdíl? V první řadě, spalničky jsou způsobené virem, který postihuje respirační ústrojí. Zarděnky jsou naopak způsobené virem, který cílí na kůži, lymfatické uzliny a oči. Spalničky mohou mít mnohem vážnější průběh. Zarděnky nejsou tak nebezpečné, ale mohou velmi vážně ohrozit těhotné ženy.

Přenos a inkubační doba

Zarděnky se přenášejí kapénkami. To znamená, že stačí, aby na vás někdo zakašlal, nebo kýchnul a neštěstí je na světě. Velmi nebezpečná je i špatná hygiena rukou. Typicky se například chytíme madla v MHD, nebo madla vozíku v obchodě a pokud si pak nevědomky sáhneme na obličej, nebo něco sníme, taktéž může dojít k nechtěnému přenosu. 

Lidé, kteří mají zarděnky, jsou pro okolí infekční zhruba týden před a týden poté, co se jim na těle objeví vyrážka. Inkubační doba zarděnek se tedy pohybuje v rozmezí 2-3 týdnů. 

Výskyt zarděnek v ČR

Zarděnky se vyskytují v ČR relativně pravidelně. Pokud se podíváme na data z let 2005-2009, bylo nahlášených 4-14 případů zarděnek za rok. Tento nízký počet nemocných bývá pozitivně ovlivněný očkováním. 

Zarděnky u dětí

Zarděnky mívají u dětí spíše lehký průběh. Problém je ale u ještě nenarozených dětí v děloze matky. Ty by mohl virus poškodit. Z toho důvodu je extrémně důležité, aby těhotné ženy nepřišly do kontaktu s někým, kdo je nemocný. (O tom ale níže.) 

Zvýšené riziko onemocnění mají děti, které přišly do styku s nakaženým a nemají očkování. Zároveň jde o jediný opravdu účinný způsob prevence proti této nemoci.

Zarděnky u dospělých

Zarděnky mohou propuknout i u dospělých. Ti mají prakticky stejné příznaky, jako mají děti. Problém ale může být v tom, že mohou způsobit neplodnost. Jak už jsme se také zmínili, velký problém činí i ženám, které jsou těhotné.

Zarděnky v těhotenství

Pořád to připomínáme, takže se na to podíváme trochu detailněji. Kvůli čemu přesně jsou zarděnky v těhotenství tak nebezpečné?

Asi největší riziko spatřují lékaři v tom, že virus se může dostat až k nenarozenému dítěti. O to pak můžete následně přijít. Ještě horší jsou pravděpodobně různé defekty, které může dítě po narození mít. 

Miminko může mít opožděný růst. Také může mít problémy s intelektem. Nezvyklé nejsou ani vady srdce, či špatně fungující orgány. Z toho důvodu by se měly ženy, které se chystají otěhotnět, nechat otestovat na protilátky. Případně by se měly u lékaře informovat o možnosti očkování. Zvlášť, pokud je jejich rodiče nenechaly očkovat.

Léčba zarděnek

Na zarděnky neexistuje žádný konkrétní druh léčby. Lékař vám může doporučit užívání léků. Velmi důležitý je i tělesný klid. U těhotných žen se pak podávají speciální látky, které by měly přispět k rychlému uzdravení. I tak ale existuje riziko, že k poškození plodu už došlo. Proto je lepší podniknout potřebné kroky ještě před začátkem těhotenství. Minimálně pro svůj vlastní klid.

Očkování proti zarděnkám

Včelička, kterou vy a vaše děti dostanete, je součástí očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Vakcinace probíhá u dětí od prvního dne 13. měsíce do dovršení 18 měsíců věku. Druhá dávka očkování se podává od dovršení pátého do dovršení šestého roku života. 

Existuje i zvláštní očkování proti spalničkám, které se aplikuje u osob, které začínají nový pracovní poměr na infekčním, nebo dermatovenerologickém oddělení. 

Reakce na očkování proti zarděnkám a dalším nemocem nijak nevybočuje od těch, na které jsme zvyklí. 

Měla jste někdy zarděnky? Případně, znáte ze svého okolí někoho, kdo je prodělal?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Zarděnky – Zarděnky (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/164504 – Proč je důležité eliminovat zarděnky? (anglicky)

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-rubella – Zarděnky (anglicky)

https://www.healthline.com/health/rubella – Vše o zarděnkách (anglicky)

https://vaccinehub.com.au/faq/what-difference-between-measles-and-rubella – Rozdíl mezi zarděnkami a spalničkami (anglicky)

https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=rubella-in-children-90-P02542 – Zarděnky u dětí (anglicky)

http://www.szu.cz/ockovani-nrl-pro-zardenky-spalnicky-parotitidu-parvovirus-b19 – Očkování proti zarděnkám (česky)

Přidat komentář