Kdy je ten správný čas začít běhat

Možná přemýšlíte o tom, že byste se měla začít věnovat nějakému dlouhodobému sportu. I když možností máte bezpočet, nemusí být vždycky snadné si z nich vybrat tu, která vás bude bavit nejvíc. Přidejme k tomu i možný nedostatek času, nebo finanční tíseň a možností pohybu rapidně ubývá. Proč tedy nevyzkoušet běhání? 

Běhání je sport, který hýbe světem. Nejen, že vytrvalé běžce potkáváte takřka celý den v parku a na ulicích měst. Velmi často se o běhu píší i nejrůznější články, které mají za cíl buď vylepšení techniky, nebo starou dobrou motivaci, která vás má nakopnout k co nejlepším výkonům. 

Když se ale na běhání podíváme z trochu širšího úhlu pohledu, zjistíme, že vám toho může velmi mnoho nabídnout. Tedy, za předpokladu, že k němu budete přistupovat vhodně zvoleným způsobem. 

Pojďte se společně s námi podívat na to, jak s běháním začít a co dělat pro to, aby vás maximálně bavilo. 

Proč právě běh? 

Důvodů, proč byste měla začít běhat existuje opravdu mnoho. Díky nim se významně zvyšuje šance na to, že bude běhání bavit i vás. 

Nejčastěji se k běhu lidé uchylují, protože: 

 • Si u něj vyčistí hlavu 
 • Zlepší si fyzičku 
 • Odpočinou si od stresu 
 • Mohou u běhu přemýšlet 
 • Překonávají své limity 
 • Běhání skoro nic nestojí 
 • Nejsou vázaní na konkrétní dny/časy skupinových lekcí 

Když se na tyto body podíváme trochu blíže, obliba běhu pro nás najednou nebude tak velkou záhadou.  

Lidé chodí nejčastěji běhat proto, že mohou takzvaně utéct před svými aktuálními problémy. A vůbec nezáleží na tom, zda jde o problémy ve vztahu, nebo třeba v práci. Stačí, abyste vyběhla do lesa, nebo k vaší nejbližší řece a uvidíte, že po chvíli se začněte soustředit sama na sebe. Popřípadě, možná vás dokonce napadne geniální řešení vaší situace, které by k vám za normálních okolností nepřišlo. 

Některé zase baví překonávání vlastních limitů, které může vyústit až v absolvování některého z běžeckých závodů. Vědomí, že jste takový běh po několika měsících tréninku zvládla vám do velké míry upevní vaše sebevědomí. 

V neposlední řadě, běhání vás (až na kvalitní oblečení a obuv) skoro nic nestojí. Také nebudete závislá na pevně stanovených dnech a časech lekcí, jako je tomu u skupinového cvičení. Je tedy čistě na vás, zda vyběhnete do přírody brzy ráno, než se město (či obec) probudí, nebo až ve večerních hodinách, kdy budete skryta pod rouškou tmy. 

Pro koho se běhání hodí? 

Běhat může prakticky kdokoliv. I přesto existují skupiny žen, které by o něm měly přemýšlet trochu důkladněji než ostatní. 

Mezi ně patří: 

 • Ženy se stresující prací/osobními problémy 
 • Ženy na mateřské dovolené 
 • Ženy s nadváhou 

Tipy, jak začít 

I když zní všechno z výše uvedených odstavců úžasně, začít běhat je pro většinu lidí pekelná dřina. Přesto, že by moc chtěli, nemohou se donutit k tomu, aby se tomuto sportu věnovali (ideálně) každý den. 

Pro začátek je důležité: 

 • Nemyslet si, že na začátku budete schopná běhat několik kilometrů denně 
 • Začít rychlejší chůzí, kterou budete prokládat během 
 • Stanovit si rozumný časový interval, kdy se budete běhu plně věnovat (pro začátek je to asi 15-30 minut) 

Je velmi pravděpodobné, že na začátku běhání budete po pár minutách velmi zadýchaná. V tento moment proto přejděte do rychlejší chůze. Při běhání také myslete na správné dýchání. 

Jakmile budete běhat častěji, zkuste pomalu zkracovat dobu chůze, o kterou naopak prodloužíte čas strávený během. Až se na to budete cítit, běhejte nepřetržitě po celou dobu vašeho pobytu venku. (Samozřejmě, s přestávkou, pokud to bude potřeba.) 

Vybavení 

Aby vás běhání bavilo a zároveň jste si při něm neublížila, je důležité, abyste nepodcenila správnost vaší výbavy. 

Rozhodně se vám bude hodit: 

 • Vhodná obuv (která tlumí dopady) 
 • Sportovní láhev na pití 
 • Funkční oblečení do každého počasí 

Nepovinné, ale velmi užitečné jsou i sportovní hodinky, díky kterým můžete sledovat své pokroky. Úplně od věci není ani pepřový sprej či jiná bezpečnostní pomůcka, která vám dodá pocit bezpečí při běhu v noci, nebo v odlehlých částech města či přírody.  

Začala jste pravidelně běhat? Své tipy, jak si udržujete motivaci nám můžete napsat do komentářů.