Borelióza – řekneme vám, jak ji poznáte

Venku se razantně oteplilo. Což znamená, že lidé začínají trávit více času venku. Když si ale vy a vaše děti nedáte dostatečný pozor, mohli byste si domů přinést boreliózu. Víte, jak ji poznáte a v co v této situaci dělat?

Borelióza (nebo také lymská borelióza) je onemocnění, které se přenáší na člověka infikovanými klíšťaty. Bohužel pro nás jich bývá rok od roku více. Čímž pádem se riziko nakažení povážlivě zvyšuje. 

Jak toto onemocnění snadno poznáte, jak se léčí a jak se mu bránit si povíme v následujících několika odstavcích.

Co je to borelióza?

Borelióza je nemoc, kterou způsobuje bakterie Borrelia burgdorferi, kterou na člověka přenášejí nakažená klíšťata. Do nich se infekce dostane kvůli předchozímu hodování na některém ze zvířat. (Nejčastěji se klíště přisálo na myš, ptáka nebo jelena.) 

Jako maminku by vás mělo zajímat, že borelióza se na člověka nepřenáší ihned po přisátí. Bakterie se do vašeho krevního oběhu dostávají přibližně po 36 hodinách (v překladu s ním musíte chodit minimálně 1,5 dne). Máte proto dostatečné množství času na to, abyste se vy, partner ale i děti stačili zkontrolovat a potenciálně nebezpečné klíště odstranit.

Symptomy lymské boreliózy

Borelióza se projevuje:

  • červenou vyrážkou okolo kousance
  • nevolností
  • bolestí hlavy
  • horečkou
  • zvětšenými lymfatickými uzlinami
  • problémy se spánkem
  • náhle zhoršenou koncentrací

Co se týče příznaků boreliózy u dětí, jsou velmi podobné těm u dospělých. Dítě si ale bude možná stěžovat i na bolest svalů a jeho příznaky se budou podobat klasické chřipce

Jakmile u sebe, nebo u svých blízkých některý z těchto projevů najdete, okamžitě se telefonicky spojte s vaším ošetřujícím lékařem. 

Co s tím?

Úplně nejlepší je, když si se svým lékařem domluvíte schůzku v co nejbližším termínu. V ideálním případě si uschovejte i vytažené klíště (které dejte do krabičky, nebo do jiné nádoby, ze které se nedostane ven). Díky tomu lékař rychle zjistí, zda bylo infikované, či nikoliv.

Když budete opravdu rychlá a vaše diagnóza se potvrdí, doktor vám předepíše antibiotika a speciální režim. (Ten trvá zhruba měsíc.) V případě, že se borelióza neléčí, může v průběhu času přejít do chronických zdravotních obtíží. Ty mohou způsobit nespavost, bolest pohybového aparátu, potíže se soustředěním a koncentrací, nebo dokonce problémy s řečí a pamětí.

Prevence

Nejlepší prevencí boreliózy je používání repelentu, který odpuzuje klíšťata. Také se snažte nechodit po krajích nezpevněných lesních cest. (Klíšťata čekají na stéblech trávy a na keřích a jakmile se o ně otřete, přenesou se na vás.) Po každé procházce (byť vedla parkem) se důkladně prohlédněte. Výhodou je i nošení světlého oblečení, na kterém jsou pohybující se klíšťata trochu lépe vidět.