Propadlá fontanela u miminka: Co to je, jak ji poznat, léčba

Novorozenci nemají pevné švy v lebce. Kdyby je měli, nemohli by během porodu projít vaginálním kanálem. Z toho důvodu je nutné dávat na miminko po porodu pozor. Protože jeho hlavičce chvíli trvá, než získá pevné kontury. Co když se ale propadne, nebo je na ní patrný nějaký další problém?

Novorozenci a miminka obecně jsou nedokonalá stvoření. Samozřejmě, jsou velice roztomilá. Problém je ale v tom, že postrádají odolnost nás dospělých. Což může být problém. Zvlášť, když přijde řeč na dětskou hlavičku, která nemá zpevněné švy a kterou je potřeba důkladně hlídat. (Je to tak kvůli těhotenství a porodu.)

I přesto vás ale může překvapit propadlá fontanela. Protože předpokládáme, že s podobným problémem nemáte dosud žádnou zkušenost, podíváme se, jak se správně zachovat.

Co to je propadlá fontanela?

Fontanela je název vazovitého lupínku, který se nachází na dětské lebce mezi jednotlivými kostmi. Jak dítě stárne, osifikuje, až je z ní nakonec pevná struktura. Rozdělujeme několik druhů fontanel. Především podle toho, kde na hlavně se nachází.

Lékaři rozlišují:

  • Fontanelu čelní
  • Fontanelu týlní
  • Fontanelu klínovou
  • Fontanelu postranní

Během hovoru se ale nejčastěji setkáte s termínem velká fontanela a malá fontanela. Velkou fontanelu lze na hlavě dítěte bez problémů nahmatat. Obvykle jste schopné cítit, jak pod ní pulzuje krev. Tato fontanela se může vlivem některých událostí (o kterých si povíme vzápětí) propadnout. Malá fontanela je pak umístěná v záhlaví. Nedá se nahmatat a uzavírá se do 6. měsíce života.

Jak ji poznat?

To, že je fontanela propadlá zjistíte podle toho, že je na hlavě miminka jasně patrná prohlubeň, která tam dřív nebyla. Někdy je možné setkat se i s napjatou fontanelou, která může poukazovat na vážné zdravotní potíže. Mezi ně patří krvácení, nebo zánět mozkových blan.

Propadlou fontanelu může naopak způsobit:

  • Zvracení
  • Průjem
  • Špatný pitný režim

Ve své podstatě jde o to, že tělo dítěte postrádá potřebnou hydrataci. Proto je důležité si těchto problémů u miminek všímat. Protože mohou vést právě k propadnutí fontanely.

Jak problém řešit?

Jelikož jsou miminka hodně citlivá, je důležité kontaktovat co nejdříve lékaře, který si novorozence prohlédne. V případě nutnosti vás s ním může poslat na neurologii, kde ho dodatečně vyšetří další odborník. Je totiž nutné zabránit špatnému vývoji lebky, která může mít negativní dopady i na vývoj a růst mozku. 

Léčba

Nejlepší postup léčby vám pomůže stanovit lékař. Jen on může na základě všech dostupných informací určit vážnost problému a jeho optimální řešení. Rozhodně je ale žádoucí, abyste s miminkem manipulovala opatrně.

To zahrnuje:

  • Podkládání hlavičky 
  • Absenci doteků na velké fontanele
  • Absenci dráždění velké fontanely (tím se myslí i česání)
  • Hlazení dítěte na čele místo na hlavě
  • Ochranu dítěte před úderem do hlavy
  • Ochranu dítěte před pádem
  • Ochranu dítěte před nesprávnou manipulací ostatních lidí

Také je důležité, aby mělo miminko dobrý pitný režim. Pokud se vám zdá, že má průjem, nebo mu není z jiného důvodu dobře, vezměte ho co nejdříve k lékaři. U miminek může být i naprostá banalita fatální. 

Řešily jste někdy v minulosti problémy s fontanelou? Pokud ano, co problém způsobilo a jak se vám ho podařilo zvládnout?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fontanela – Fontanela (česky)

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/healthy-baby/art-20045964 – Hlavička dítěte (anglicky)

Přidat komentář