6 receptů na božskou granolu

Nebaví vás ranní vstávání a chtěla byste ho sobě a svým dětem nějak vylepšit? Pak byste možná měla místo chleba s máslem či obligátních cereálií vsadit na domácí granolu. Lze ji připravit na desítky různých způsobů, takže máte jistotu, že vás nepřestane bavit. 

Rána dokáží člověku pěkně rychle pokazit náladu. Sotva otevřete oči, musíte připravit snídani a nachystat sebe, manžela a děti na odchod do práce a do školy. Do toho ještě nejspíš kontrolujete zapomenuté úkoly a pomáháte muži hledat druhou ponožku do páru. Vsadíme boty, že byste si přála, aby alespoň jednou za čas proběhlo ráno vaší rodiny normálně a v klidu. Všichni jste si pochutnali na výborné (a zároveň zdravé) snídani a zbyl vám dostatek času na další nezbytné úkony. A pokud by to šlo, mlsání od snídaně byste si ráda schovala i na potom. Přeci jen, čas od času si chcete udělat malou radost i v práci. 

Ať už je váš život zaběhnutý v jakýchkoliv kolejích, věříme, že s těmito recepty na domácí granolu bude o mnoho veselejší. 

Co je to granola? 

Granola není jen výborná snídaně, ale i dobrý zdroj energie, vitamínů a minerálních látek. Tedy hlavně v případě, že si ji vyrobíte doma namísto toho, abyste si ji pravidelně kupovala v obchodě. 

Nejčastěji v ní najdete: 

  • Vločky 
  • Ořechy 
  • Semínka 
  • Med/javorový sirup 

Občas je v ní i tepelně opracovaná rýže a sušené ovoce. Podle příchuti může obsahovat i kousky čokolády a cukr. Úplně nejlepší je jíst granolu s mlékem, jogurtem nebo jen tak samotnou.  

Recepty na domácí granolu 

I když si nemusíte být na úplném začátku jistá, jak se výroby granoly zhostit s grácií sobě vlastní, po prvním pokusu zjistíte, že na její přípravě není vůbec nic těžkého. Za svou inspiraci si můžete vzít těchto 6 zajímavých receptů. 

Základní granola 

Budete potřebovat:3 hrnky vloček, 1 hrnek krájených mandlí, 1 hrnek rozinek, špetku soli, ½ lžičky skořice, ½ hrnku medu, ½ hrnku řepkového oleje 

Postup:Spojte vločky, mandle, sůl a skořici v jedné míse. V plecháčku zahřejte med a řepkový olej, asi na 2-3 minuty. Směsí přelijte ingredience v míse. Poté vše rozložte na plech vyložený pečicím papírem a pečte na 150 °C po dobu 20 minut. Po vychladnutí přidejte rozinky. 

Čokoládová granola 

Budete potřebovat:3 hrnky vloček, 1 a ¼ hrnku nasekaných mandlí, ¾ hrnku nakrájeného kokosu, ½ šálku kakaa, špetku soli, ½ šálku cukru, 2/3 hrnku kokosového oleje, 1/3 hrnku javorového sirupu, 1 čajovou lžičku vanilky, 1 a ½ šálku najemno nakrájené čokolády/čokoládových lupínků 

Postup:Předehřejte troubu na 120 °C. Mezi tím smíchejte vločky, kokos, mandle, kakao, sůl a cukr. Do směsi přidejte javorový sirup, kokosový olej a vanilku. Směs poté napěchujte do dvou pekáčků, které vyložíte pečicím papírem. Pečte po dobu 50 minut (společně). Granolu v troubě průběžně kontrolujte a míchejte. Těsně před koncem pečení (asi 5 minut) do granoly nasypte ještě čokoládu a zbývající cukr. 

Super zdravá granola 

Budete potřebovat: 4 hrnky vloček, 1 a ½ hrnku ořechů a semínek (dle vlastního výběru), 1 lžičku soli, ½ lžičky skořice, ½ hrnku kokosového oleje, ½ hrnku javorového sirupu, 1 lžičku vanilky, 2/3 hrnku brusinek 

Postup:Předehřejte troubu na 175 °C a vyložte plech pečicím papírem. V míse smíchejte vločky, ořechy, semínka, sůl a skořici. Přidejte javorový sirup a kokosový olej. Vše položte na plech a pečte asi 25 minut. Jakmile bude granola hotová, po mírném vychladnutí ji posypejte brusinkami. 

Kokosová granola 

Budete potřebovat:1 a ½ hrnku vloček, ½ hrnku kokosu, ½ hrnku krájených mandlí, ½ hrnku pekanových ořechů, špetku soli, 1 lžíci cukru, 3 lžíce kokosového oleje, 1/3 hrnku medu, 1 lžičku vanilky 

Postup: Předehřejte troubu na 160 °C. Mezi tím spojte vločky, kokos, ořechy, mandle, cukr a sůl. V plecháčku rozehřejte kokosový olej a med a zahřívejte asi 2-3 minuty. Poté přidejte ještě vanilku. Nakonec tuto tekutinu nalijte do sypké směsi a zapracujte. Nakonec směs vyložte na plech s pečicím papírem a pečte asi půl hodiny. V polovině času granolu otočte, aby se dostatečně upekla. 

Ovocná granola s ořechy 

Budete potřebovat: 2 hrnky vloček, 1 hrnek sypaného kokosu, ½ hrnku nakrájených ořechů, ½ hrnku krájených mandlí, ¼ hrnku slunečnicových semínek, ¼ hrnku řepkového oleje, 1/3 hrnku medu, sušené brusinky, pokrájené datle 

Postup:Spojte ořechy, vločky, kokos, mandle a semínka. Přidejte olej a med a zapracujte do směsi. Vyložte na plech s pečicím papírem a pečte asi 20 minut na 175 °C. Po vytažení z trouby nechte granolu vychladnout a přidejte k ní brusinky a datle. 

Extra ovocná granola 

Budete potřebovat: 5 hrnků vloček, 1 hrnek krájených mandlí, ½ hrnku slunečnicových semínek, ½ hrnku mletého lněného semínka, ½ hrnku hnědého cukru, ¼ hrnku javorového sirupu, ¼ hrnku medu, 2 lžíce řepkového oleje, špetku soli, ½ lžičky skořice, 1 lžičku vanilky, ½ hrnku sušených brusinek, ½ hrnku sušených banánových čipsů, ½ hrnku sušených meruněk 

Postup:V míse smíchejte vločky, mandle a oba druhy semínek. V plecháčku ohřejte cukr, sirup, med a olej. Nakonec přidejte vanilku a zalijte sypkou směs. Směs vyložte na plech s pečicím papírem a pečte na 175 °C po dobu 20 minut. Směs průběžně míchejte. Po upečení přidejte sušené ovoce. 

Máte ráda granolu? Napište nám svůj oblíbený recept do komentářů. 

 

One Response

  1. Roman 24.3.2020

Přidat komentář