Má vaše dítě podezřelé pupínky, které vypadají jinak, než ty normální? I když nechceme malovat předčasně čerta na zeď, může jít o impetigo, které je vážným infekčním onemocněním. Jaké jsou jeho příznaky? A jak funguje jeho přenos? Na to vše a mnohem víc se podíváme níže.
Děti bývají často nemocné a to je prostě fakt, se kterým se dospělí musí jednoduše smířit. Jenže, zatímco neštovice nebo angínu poznáme, u jiných chorob můžeme poněkud tápat. Nemusíme tedy včas rozpoznat takové impetigo.
Velkým rizikem je navíc to, že se impetigo velmi snadno přenáší. Nakažením může být tedy ohrožena prakticky celá rodina.
Co je impetigo?
Impetigo je infekční onemocnění, které může vyvolat stafylokok na kůži. (Případně také streptokok.) Tento problém se často vyskytuje u dětí, a to včetně kojenců. Hodně problematické je navíc to, že se tato nemoc velmi rychle šíří. Stačí přímý kontakt mezi dětmi a na problém je zaděláno.
Příznaky impetiga a foto
Hlavním příznakem impetigo jsou zarudlé boláky, často kolem nosu a úst. Boláky rychle prasknou, několik dní mokvají a pak vytvoří medově zbarvenou krustu. Vředy se mohou rozšířit do jiných oblastí těla dotykem, oblečením a ručníky. Svědění a bolestivost jsou obecně mírné.
Také může dojít ke zvětšení uzlin. Jakmile se začnou puchýřky hojit, mohou po nich zůstávat začervenalá místa, která postupně mizí. Při nekomplikovaném průběhu pak nezůstává zjizvení. Někdy ale může zůstat na postiženém místě odlišná pigmentace kůže než na zbytku tváře.
Rizikové faktory
Existuje několik rizikových faktorů, které mohou pravděpodobnost tohoto onemocnění u vás doma zvyšovat.
Patří k nim:
- Dětský věk (mezi 2 až 5 lety)
- Blízký kontakt s nákazou (děti se mohou ve školce dotýkat při hře a podobně)
- Teplé a vlhké klima
- Poškozená kůže, která usnadňuje vznik infekce
- Atopický ekzém, oslabený imunitní systém…
Inkubační doba se pak pohybuje kolem 1-2 týdnů.
Jak se impetigo léčí?
Vzhledem k tomu, že problémem je bakteriální infekce, běžně se používají antibiotické mastičky z lékárny. Stačí tedy dojít k přepážce, požádat o mast na impetigo a lékárník by vám měl dát přesně to, co potřebujete. Z technických důvodů je však důležité nejprve vyhledat lékaře, který se na tento problém podívá a diagnózu potvrdí. Při nekomplikovaném průběhu pak léčba trvá kolem 10 dnů. Kvůli zvýšení účinnosti antibiotik během pronikání kůží by se také měly opatrně odstraňovat zaschlé krusty.
Prevence: Jak se nenakazit?
Pokud už doma impetigo máte, je pochopitelné, že nemáte zájem o to, aby se šířilo mezi další členy rodiny. Jak ale postupovat?
Nejlepší rozhodně bude, když budete kůži nemocného udržovat v maximální možné čistotě.
Také pomáhá:
- Pravidelné šetrné mytí postižených míst mýdlem na citlivou pokožku a tekoucí vodou, následně tato místa lehce osušte čistou gázou
- Každodenní praní oděvů, ložního prádla a ručníků nemocného v horké vodě, nic by navíc nemělo být sdíleno s ostatními členy rodiny (pro jistotu spolu věci různých lidí nedávejte ani do pračky v průběhu jednoho praní)
- Nošení rukavic při ošetřování, mytí a aplikaci masti
- Ostříhat nehty dítěte na krátko, protože se omezí riziko škrábání a dalšího šíření nemoci
- Neustálé připomínání, jak důležité je důsledně dodržovat správnou hygienu rukou
- Karanténa (dítě by nemělo do úplného vyléčení chodit ven či do kolektivu)
Když se vám podaří všechny tyto kroky dodržet, mělo by být jednodušší se infekce efektivně zbavit. I když jde občas trochu o vysilující boj s větrnými mlýny, tak s důsledností nakonec dokážete tento problém zvládnout.
Řešily jste někdy u sebe v domácnosti impetigo?