Jak se píše životopis

Jak se píše životopisJedním z nejdůležitějších faktorů při hledání nové práce je správně napsaný životopis. Nejžádanějším typem je tzv. strukturovaný životopis. V něm je v bodech nebo v krátkých větách řečeno vše podstatné. Životopis je tak přehledný a umožňuje zaměstnavateli jednoduše porovnávat více kandidátů.

Na začátku se píší základní údaje. To znamená zejména jméno, adresa, telefon, datum narození, popřípadě rodinný stav atd. Poté se zaznamenává dosažené vzdělání. Měli byste uvést název školy, období studia a obor studia. Dále můžete uvést například různá školení či kurzy.

Základní školu je nevhodné uvádět. Je to svým způsobem samozřejmost. Další kolonkou je předchozí zaměstnání. Zde stejně jako u vzdělání seřadíte sestupně chronologicky své dosavadní pracovní zkušenosti. Uvedete opět jméno firmy, období práce a hlavně pracovní pozici.

Pokud jste absolvent nebo jste ještě zaměstnaní nebyli, napište zde „bez pracovních zkušeností“. Neberte to jako nevýhodu, ale jako šanci někde začít. Brigádní práce se zde neuvádějí.

Dalším místem jsou Vaše jazykové znalosti. Uvedete zde všechny cizí jazyky, které ovládáte a napíšete úroveň znalosti. Dále můžete zmínit dosažené jazykové kurzy, zkoušky a certifikáty.

Dále byste měli do životopisu napsat vaše počítačové znalosti. Stručně se zmiňte o vašich dovednostech. Uvedete, které programy ovládáte a případné dosažené zkoušky či vlastnictví certifikátů.

Posledním důležitým záznamem je řidičské oprávnění a další znalosti či průkazy, například průkaz VZV, atd.

Na konec životopisu můžete nepovinně uvést Vaše vlastnosti a zájmy. Zaměstnavatel si může o Vás udělat obrázek ještě před pohovorem. Není vhodné uvádět nepravdu nebo se zbytečně vychvalovat. Zaměstnavatele to spíše odradí.

Součástí životopisu může být i průvodní dopis. V něm se stručně představíte, uvedete své vlastnosti a schopnosti a uvedete, čím můžete být prospěšní pro firmu. Nezapomeňte, že dobře napsané CV je základem k získání pracovní pozice.