Jóga pro maminky

Těhotenství máte za sebou a chtěla byste konečně začít s cvičením? Ať už jste si před porodem slibovala cokoliv, nakonec zjišťujete, že urvat si chvilku jen a jen pro sebe je tak trochu nadlidský úkol. Naštěstí, dnes už existují způsoby, které vám pomohou vrátit se do formy i bez toho, aniž byste jakkoliv šidila svého potomka. Jedním z nich je i jóga pro maminky. 

Tak už je to konečně tady. Vaše rodina se rozrostla o nového člena a vy se těšíte na to, jak se pomalu, ale jistě vrátíte do své původní podoby. To ale nebývá vůbec jednoduché. Nejen, že vámi cloumá hormonální smršť, ale také máte téměř nikdy nekončící službu u svého dítěte. 

Ta je na jednu stranu velmi důležitá a žádoucí, jelikož matka je pro dítě tím vůbec nejbližším člověkem. Na druhou stranu, po porodu si nemusíte připadat tak atraktivní, a to se může dost negativně podepsat na vašem sebevědomí. Také vám mohou chybět chvíle, při kterých se budete věnovat pouze sama sobě. Jenže, když už na ně dojde, začnete mít velmi brzy výčitky svědomí, že je neobětujete dítěti. 

I když se to může zdát jako neřešitelná situace, můžeme vás s jistým potěšením ujistit, že se situace zlepšuje. Existují totiž druhy cvičení, které jsou vhodné především pro maminky a jejich malé děti. Právě takovým cvičením je i jóga, která je určená přímo pro maminky a miminka (i odrostlejší děti). 

Pojďme se společně podívat, proč dát józe šanci a co všechno díky ní získáte. Jste připraveny? 

Proč cvičit jógu? 

Jóga si v posledních několika desetiletích získala značnou společenskou oblibu. Velmi často ji lidé považují za způsob, jak si zacvičit bez toho, aniž by museli podávat nějaké extrémní a vrcholové výkony. Také jde o způsob cvičení, který má vliv na vaši duševní pohodu, čímž může přímo ovlivnit kvalitu vašeho života. 

Kromě výše uvedených benefitů vám jóga přinese i: 

 • Větší flexibilitu 
 • Odstranění bolesti zad 
 • Lepší náladu 
 • Lepší dýchání 
 • Nižší tlak 
 • Silnější kosti 
 • Zvýšenou koncentraci 
 • Lepší cirkulaci krve 

Také budete mnohem klidnější a vyrovnanější. To se pak projeví nejen na vašem přístupu k sobě samotné, ale i k vašemu partnerovi a dítěti.  

Co se týče dalších stylů jógy, které vycházejí z té klasické, těm se dnes nebudeme věnovat vůbec. Bývají náročnější, a tudíž pro vaše miminko či staršího potomka nevhodné. 

Jóga pro maminky 

Jóga pro maminky je zcela ideální pro všechny z vás, které se chcete harmonizovat, dostat se rychle do formy a zároveň být ve stálém kontaktu s vaším dítětem. 

Možná ale máte obavy. To, jak klasická hodina jógy vypadá nejspíš tušíte. Jak to ale půjde zkombinovat i s cvičením pro děti? 

Nemusíte mít vůbec žádnou obavu. 

Školy a střediska, která jógu pro maminky a děti pořádají jsou si vědomé toho, že dítě nemá takové schopnosti, jako dospívající a již dospělí jedinci. Proto jsou hodiny jógy o dost pomalejší než ty klasické. Většina škol také rozděluje čas na několik sekcí, z nichž ta první slouží k naladění se na cvičení a další se pak jednotlivě věnují jak potřebám matky, tak samotného miminka. V drtivé většině případů se konečná fáze opět zaměřuje na celkové zklidnění po cvičení obou z vás. 

Proč je jóga pro maminky přínosná? 

Nakonec se podíváme na to, zda je jóga pro maminky s dětmi opravdu přínosem, nebo se jedná jen o jeden z mnoha módních trendů, které mají za cíl vytáhnout peníze z vaší peněženky. 

Když budete pravidelně navštěvovat tyto speciální lekce jógy, získáte: 

 • Lepší kondici 
 • Lepší vztah se svým dítětem 
 • Lépe koordinované dítě 
 • Klidnější dítě 
 • Větší psychickou i fyzickou odolnost 
 • Lepší zdraví vašeho potomka (koliky, problémy s trávením…) 
 • Lepší spánek pro oba 

Věk dítěte během cvičení 

Také vás nejspíš zajímá, pro jak staré dítě je tento typ jógy nejlepší. Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Ideální je, pokud se vy budete cítit připravená. Pro orientaci se lze informovat i u vašeho nejbližšího poskytovatele těchto cvičebních lekcí. 

Obecně však ženy chodí cvičit s dětmi již od jejich dvou měsíců až do pěti let věku. V závislosti na tom, jak jsou děti motoricky zdatné se pak mohou jednotlivé lekce rozdělit na hodiny pro maminky s těmi úplně nejmenšími dětmi a na ty, jejichž děti už jsou velké a zvládnou i náročnější pohyby a úkony. 

Máte s tímto druhem jógy vlastní zkušenost? Budeme rádi, když nám své postřehy napíšete do komentářů. 

 

Přidat komentář