Kojící podprsenka – nezbytnost každé novopečené maminky

Narození potomka se většinou řadí k radostným událostem v životě. Ovšem, i když můžete na svém drobečkovi oči nechat, je potřeba vzít rozum do hrsti a zabývat se i praktickými záležitostmi, které vám ulehčí život. Kromě pořízení nosítka, nebo šátku byste měla vsadit i na nákup kojící podprsenky. Jak ale na její správný výběr?

Většina žen, kterým se narodí dítě ho nějakou dobu kojí. To s sebou ale přináší mnoho komplikací a nepohodlí, které musí novopečená maminka nějak překonat. Asi žádné ženě by se nechtělo při každém kojení stahovat a zase natahovat klasickou podprsenku, kterou si lze koupit v kterémkoliv obchodě.

Absence podprsenky zase není vhodná kvůli studu a nutnosti nějaké opory. Aby toho nebylo málo, podprsenka nemůže být jen tak ledajaká, protože prsa kojící ženy jsou mnohdy bolavá a citlivá na dotek. (Ještě, pokud dítěti začnou rašit zuby.)

Jak ale skloubit všechny tyto požadavky do jednoho kousku prádla? Naprosto jednoduše. Tedy, za předpokladu, že si pořídíte kojící podprsenku.

Co je kojící podprsenka?

Kojící podprsenka je zvláštní typ těhotenského a mateřského spodního prádla, který ženám poskytuje kvalitní oporu (zvětšujících se) prsou a zároveň jim usnadňuje kojení. (A to dokonce i na veřejnosti.) To je ženám umožněno tím, že podprsenka má odepínací přední stranu košíčků. Tím v ní vznikne dostatečně velký otvor pro to, aby se mohlo dítě přisát. Zcela pochopitelně jsou tímto mechanismem opatřeny oba košíčky.

Jakmile je vaše dítě nakojené, košíček zase dáte zpátky na místo, vrátíte na místo tričko, nebo halenku (dnes se dokonce vyrábějí už i kojící šaty) a můžete pokračovat v další činnosti.

Kdy ji jít koupit?

U kojící podprsenky je velmi důležité načasování nákupu. Vzhledem k tomu, že prsa během těhotenství poměrně dost narostou, určitě není příliš moudré ji jít kupovat už při zaznamenání dvou čárek na těhotenském testu.

Berte ohled na to, že nikdo nedokáže dopředu odhadnout, jak se během těhotenství zvětší prsa právě vám. Obvykle se uvádí, že se mohou zvětšit o dvě až tři velikosti, ale co žena, to originál, takže není vhodné se snažit vejít do nějakých obecně stanovených tabulek.

Z toho důvodu bychom vám doporučili, aby jste si šla koupit kojící podprsenku až ve chvíli, kdy vám ta vaše původní začne být viditelně (i citelně) těsná. Spíš než na internet se pak spolehněte na vyškolenou obsluhu v obchodech s prádlem, která vám pomůže vybrat vhodný model, materiál a velikost. (U kojící podprsenky je tohle totiž mnohem důležitější, než u běžného denního, nebo erotického prádla.)

Jak ji správně vybrat

Pokud jdete kupovat kojící podprsenku úplně poprvé, můžete trochu tápat v tom, jakých parametrů se při nákupu držet.

Správná kojící podprsenka by měla:

  • Být z prodyšného materiálu
  • Být příjemná na nošení
  • Mít široká ramínka
  • Mít snadno odepínatelné a zapínatelné košíčky (i jednou rukou)
  • Mít dost místa na prsa (neměla by vám být příliš těsná)
  • Být pohodlná
  • Mít dost místa i na kojící vložky

To, jestli se rozhodnete pro kojící podprsenku s kosticemi, nebo úplně bez nich záleží jen na vás a na tom, na co jste u prádla víc zvyklá. Myslete ale na to, že kostice vám mohou být v určité fázi kojení méně pohodlné. Proto je primárně vhodnější si pořizovat podprsenku bez nich.

Může být i hezká?

Kojící podprsenky máme často spojené s obyčejným (funkčním) designem. Některé ženy si však chtějí i v období mateřství dopřát nošení luxusních krajkových kousků v různých barvách. 

Naštěstí, doba pokročila, takže to, že kojíte rozhodně neznamená, že musíte rezignovat na vzhled vybraného prádla. Jen počítejte s tím, že vás takový kousek vyjde pravděpodobně na trochu větší obnos. Pokud vás tato skutečnost netrápí, tak směle do toho!

Nosila jste kojící podprsenku? Pokud ano, jaká kritéria ovlivnila její výběr?

 

One Response

  1. Helena 13.10.2020

Přidat komentář