Kreslit může každý aneb Vyberte si svůj kurz kreslení

Největším mýtem kolek kreslení je tvrzení, že k tomu, aby někdo mohl kreslit nebo malovat, potřebuje talent. Chyba lávky. Talent nepotřebujete. Stačí chtít, mít trpělivost – a jak se říká – půl je hotovo.

Pamatujete si na hodiny výtvarky na základní škole? Kolik z nás se tehdy dozvědělo, že nemá talent a těžko kdy nakreslí třeba jen povedenou kočku? Jak jsme záviděli těm druhým, kteří talent měli a za štětcem přímo vyskakovaly dokonalé obrázky?

Trápili jsme se zbytečně. Základem totiž nemusí být vždy talent, stačí touha kreslit, mít trpělivost a naslouchat radám zkušených.

Proč kreslit?

Kreslení je zábava i prostředek relaxace. Už malé děti rády kreslí. Rozvíjí grafomotorické schopnosti, motoriku, představivost. Zapojíte druhou část mozku – při tvořivých činnostech se totiž zapojuje druhá mozková hemisféra než při běžných denních aktivitách.

Pravá nebo levá hemisféra?

Každá má na starosti něco jiného. Levá mozková hemisféra má na starosti analytické myšlení, data, čísla, logiku a vůli. Zapojujeme ji každý den. Oproti tomu ta pravá má na svědomí tvořivost, syntetické myšlení, intuici, emoce, humor, hudbu, a třeba i rytmus.

Kreslit může každý

Věřte tomu nebo ne, je to tak. Kreslit může malé dítě, školák, maminka, tatínek, babička i dědeček. Přestaňte se vymlouvat, že to neumíte. Popřemýšlejte, která technika by vás lákala a zvažte kurz kreslení.

Bude to abstraktní malba, akryl, akvarel, portréty, olejomalba, kreslení fixami, moderní kaligrafie, módní tvorba, pastel nebo vás to táhne spíš ke krajinomalbě? Výběr je široký, stačí si vybrat.

Nestyďte se a udělejte první, nejdůležitější krok

Přihlaste se do kurzu kreslení. Dozvíte se, jaké všechny techniky existují, vyzkoušíte si je a zjistíte, která je Vašemu srdci (a ruce) nejbližší. Prostě ta, která vás bude bavit a naplňovat.

Je úplně jedno, zda jste už dřív kreslili nebo ne. Lektoři vám pomohou, aby pes konečně vypadal jako pes, hrad jako hrad a růže nevypadala jako tulipán.

Zkusíte si akvarel, olejomalbu, uhel i kresbu tužkou. Když zjistíte, že je vám jedna z nich nejbližší, můžete se v ní rozvíjet a zdokonalovat.

Akryl

Získal si srdce mnoha umělců, staňte se jedním z nich. Naučíte se zacházet s akrylovými barvami a plátnem, osvojíte si výtvarnou kompozici a pustíte se do tvorby. Ničeho se nebojte, vše zvládnete na jedničku.

Akvarel

Malba, se kterou se dají dělat divy. Nechte se unášet barvami, namalujte nádhernou krajinu i dokonalá zvířata.

Olejomalba

Láká vás, ale bojíte se, že je příliš náročná? Naučte se, jak držet štětec, jak se postavit ke stojanu, jak míchat barvy, co je podmalba a další. Brzy budete malovat nejen v ateliéru, ale i doma.

Krajinomalba

Rádi se touláte přírodou a obdivujete její krásy? Chcete si je alespoň prostřednictvím obrázku odnést domů? Na kurzu krajinomalby se ji naučíte nakreslit jak podle fotografie, tak jiné předlohy.

Kresba tužkou, uhlem, perem a rudkou

Skvělý základ pro další tvorbu. Dozvíte se, jak měřit velikost předmětů, naučíte se zachytit povrchy jako dřevo a kov, lidské proporce a mnoho dalšího.

Do kterého kurzu se přihlásíte? Ať je to kterýkoli z nich, věřte, že neuděláte chybu. Najděte si čas sami pro sebe a pusťte se do toho.