Menstruace po porodu: Kdy přijde? A mohu znovu otěhotnět?

Porod je završením celého těhotenství. Jelikož se tělo ženy na tento moment připravovalo po dobu několika měsíců, je pochopitelné, že se nevrátí do původního nastavení přes noc. Kdy byste měla po porodu očekávat svoji první menstruaci? A pokud ji zatím nemáte, existuje riziko, že znovu otěhotníte?

I když těhotenství trvá 9 měsíců, pravdou je, že změna hormonů pokračuje v těle žen i nadále. Především se spouští kojení, které je první potravou nově narozeného člověka. A právě tyto hormony zapříčiňují, že byste neměla nějakou dobu po porodu menstruovat. (Samozřejmě, nepočítáme očistky, které z těla odchází v průběhu prvních šesti týdnů.)

V první řadě vám povíme, že každá žena je úplně jiná. Zatímco tedy některé mohou začít menstruovat relativně brzy, u dalších to může nějakou dobu trvat. Když navíc budete sexuálně žít, nelze vyloučit, že před první periodou po porodu opět otěhotníte.

Co byste tedy měly o tomto přechodném období vědět? Na to se společně zaměříme níže.

Kdy očekávat návrat menstruace?

Pokud nekojíte, můžete svou první menstruaci očekávat v rozmezí 6-8 týdnů po porodu. V případě, že kojíte, čas vaší první menstruace se může poměrně dost lišit. Některé ženy, které kojí hodně, nemusí mít menstruaci po celou dobu. (Což může trvat klidně i tři čtvrtě roku až rok.)

Důvodem, proč kojící ženy nemenstruují, je hormon prolaktin. Jelikož podporuje vznik potravy pro dítě, má schopnost tlumit hormony, které souvisí s reprodukcí. Ve výsledku tedy v tomto období nedochází k ovulaci, takže by nemělo být tak jednoduché otěhotnět (i bez použití ochrany). Jelikož ale nevíte, kdy první menstruace přijde, určitě bychom se při sexuálním styku na tento proces příliš nespoléhali a i tak se nějak chránili.

Je menstruace po porodu jiná?

Jakmile se vaše menstruace opět nastartuje, je velice pravděpodobné, že minimálně ta první nebude stejná jako ta, na kterou jste byly doposud zvyklé.

Můžete zažít:

  • Silnější, nebo naopak slabší křeče
  • Krevní sraženiny
  • Silnější menstruaci
  • Nepravidelnou menstruaci

První krvácení po porodu je obvykle silnější než před těhotenstvím. Jakmile ale budete menstruovat dál, tyto změny by se měly postupem času samy upravit.

Ochrana před dalším početím

Jak už bylo řečeno, jde o zvláštní období, v průběhu kterého nemusíte, ale i můžete znovu otěhotnět. Proto se hodí vědět, jak byste se měly chránit před případným (nechtěným) otěhotněním.

Pravdou je, že ženské tělo může otěhotnět relativně krátce po prodělání prvního těhotenství. Jak už navíc bylo řečeno, to, že kojíte, vás nemusí spolehlivě ochránit, protože ovulovat můžete ještě před svou první poporodní periodou.

V první řadě se doporučuje se sexuálním stykem počkat alespoň 6 týdnů po porodu, kdy z těla ženy vychází očistky a hojí se jí porodní poranění. Vzhledem ke kojení se ale příliš nedoporučuje užívání hormonální antikoncepce, takže byste měla přimět svého partnera k tomu, aby si při styku nasadil kondom. Pokud už žádné děti neplánujete, je také vhodné navrhnout, aby protějšek podstoupil vasektomii.

I když si možná říkáte, že další těhotenství krátce po porodu zvládnete, odborníci ho moc nedoporučují, protože může zvyšovat riziko některých vážných problémů. 

Pokud otěhotníte do půl roku od posledního těhotenství, riskujete:

  • Vrozené vady druhého dítěte
  • Menší velikost a váhu plodu
  • Předčasný porod

Je to dáno hlavně tím, že tělo ještě není z předchozího porodu dostatečně zotavené. Je tedy rozhodně moudré s dalším případným těhotenstvím počkat.

Jak dlouho jste čekala na první menstruaci po porodu vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/pregnancy/first-period-postpartum – První menstruace po porodu (anglicky)

https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/when-will-my-periods-start-again-after-pregnancy/ – Kdy přijde menstruace po porodu? (anglicky)

https://www.verywellfamily.com/can-i-get-pregnant-shortly-after-giving-birth-2758458 – Jak rychle můžete otěhotnět po porodu? (anglicky)

 

Přidat komentář