Menstruace v těhotenství: Je to skutečně možné? A jak vypadá?

Některé ženy vyhlížejí dvě čárky na těhotenském testu jako na smilování. Pro jiné jde zase o nejhorší den v životě. Když odložíme stranou váš osobní postoj, může dojít k těhotenství i přes silnou menstruaci? A existují nějaké příznaky těhotenství po menstruaci? Jelikož jde o rozsáhlé téma, které zajímá téměř každou ženu, na vše podstatné se podíváme níže.

Těhotenství je stav, na jehož konci přijde na svět nový člověk. Začátky těhotenství jsou ale mnohdy nejisté. Řada žen do zpoždění menstruace těhotenství ani trochu netuší. Někoho dokonce překvapí menstruace v těhotenství a negativní test.

Může být vodítkem změny stavu slabá menstruace na začátku těhotenství? Nebo je to příznak toho, že je s vývojem plodu něco špatně?

Čtěte dál a zjistíte to.

Menstruace v těhotenství: Skutečně je to možné?

V hodinách biologie jsme se učily, že v průběhu těhotenství žena nemenstruuje. Jelikož je ale každá žena (spolu s každým těhotenstvím) jiná, menstruace může opravdu nastat i v průběhu těhotenství. A to ať už se to vzpírá jakémukoliv obecnému povědomí. Může se to ale stát hlavně na začátku těhotenství. Jak se plod vyvíjí, k menstruaci by už dojít nemělo. 

Byla by ale chyba si myslet, že perioda na začátku těhotenství se podobá té, na kterou jste zvyklá. Většinou jde o takzvané špinění, které má nahnědlou, nebo světle růžovou barvu. Pokud je krve na hygienických potřebách v porovnání s tím hodně, existuje celkem velká pravděpodobnost, že těhotná nejste.

Jak vypadá menstruace v těhotenství

Jak už bylo řečeno, něco, co by se dalo nazvat menstruací, se obvykle děje při vynechání první periody. Očekávat můžete jemné špinění, ale nikoliv klasické krvácení, na které jste zvyklá. Bolesti břicha v těhotenství jako při menstruaci většinou znamenají uhnízdění vajíčka. Těsně před porodem pak mohou signalizovat, že se tělo připravuje k akci. (Mnoho žen pociťuje pálení v podbřišku a lehké příznaky PMS.)

Může přinést menstruace v těhotenství nějaké komplikace?

Ano i ne. Pokud byla žena oplodněná a nezaznamená vynechání periody, pak došlo k ukončení neživotaschopného těhotenství. Žena v té chvíli ani netuší, že došlo k oplodnění vajíčka, takže tomuto stavu nepřisuzuje žádnou váhu. Jde o normální jev a není potřeba se kvůli němu znepokojovat.

Slabé krvácení na začátku těhotenství (viz výše) se taktéž považuje za normální. Co ale normální rozhodně není je silné krvácení a špinění v jakékoliv pozdější fázi těhotenství. Jelikož může jít o projev nadcházejícího potratu, žena by měla vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

Jak zjistit těhotenství před menstruací nebo po menstruaci

Příznaky těhotenství po menstruaci bývají obvykle silnější než příznaky těhotenství před vynechanou menstruací. Je to dáno tím, že se v těle ženy zvyšuje hladina těhotenských hormonů. Které jsou navíc přímo zodpovědné za to, že je ženám špatně. 

Je slabá menstruace příznakem těhotenství?

Ano, může být jedním z příznaků těhotenství. Jelikož ale menstruaci ovlivňuje i celá řada dalších faktorů, je lepší se nespoléhat jen na tento příznak, ale sledovat i nějaké další, které se s těhotenstvím ženy obvykle spojují.

Krátká menstruace a těhotenství

To samé by se dalo říct i o krátké menstruaci a těhotenství. Může jít o příznak těhotenství, ale není dobré se spoléhat jen na něj.

Špinění místo menstruace – co to znamená?

Špinění a slabá menstruace nemusí být způsobená jenom těhotenstvím, ale i celou řadou jiných stavů a problémů.

Mezi ně patří například pozdější věk. Po menopauze ženy nemenstruují, takže je pochopitelné, že pozvolné vyhasínání funkce vaječníků má vliv na její délku a podobu. To samé platí i o prvních periodách, které ženy zažívají v pubertálním věku. 

Negativní vliv na periodu má v tomto ohledu i podváha, která může vyústit až ve ztrátu menstruace. Vliv může mít i kojení, nebo užívání hormonální antikoncepce. Úplně vyloučit ale nelze ani stres, syndrom polycystických ovarií či poruchy příjmu potravy.

Jak jste poznala těhotenství vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/womens-health/why-is-my-period-so-light – Slabá perioda (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnant/period-and-pregnant – Menstruace v těhotenství (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy-symptoms-before-missed-period – Symptomy těhotenství před vynecháním periody (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/five-signs-to-take-pregnancy-test – Kdy udělat těhotenský test (anglicky)

Přidat komentář