Nevolnost v těhotenství: Co pomáhá a časté otázky

Ačkoliv se říká, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy, mnohé dámy si to nemyslí. Zvlášť, když je přepadne nevolnost v těhotenství, která se může projevovat klidně celý den. (Takže zapomeňte na to, že vám bude špatně jenom ráno.) Hodí se brát kvůli tomu homeopatika, nebo bude účinnější něco zcela jiného? Na to vše se zaměříme níže.

V průběhu těhotenství dochází k masivním změnám hormonů. Ne nadarmo se mu tedy říká “jiný stav”. V jeho průběhu vás čekají častější vaginální infekce a infekce močových cest. Také se připravte na otoky, na změnu pigmentace kůže, a dokonce i na rýmu. (Ano, opravdu, rýma je jedním z příznaků těhotenství.)

K tomu všemu ještě připočítejte celodenní nevolnost, bolest kyčlí, častější odbíhání na toaletu, nemožnost spát (hlavně s velkým břichem a kopajícím dítětem) a umíte si asi zhruba představit, že budete ráda, až bude váš potomek kopat svýma růžovýma nožičkama do zavinovačky. Než se ale dostanete do tohoto vysněného bodu, bude to nějakou chvíli trvat. Jak tedy přežít to, že je vám každou chvíli špatně?

Ranní vs. večerní nevolnost

Mnohé těhotné ženy jsou rozčarované z toho, že ranní nevolnost není zcela přesný termín. Mnohým totiž není špatně jenom ráno, ale nevolnost je provází prakticky celý den. Z toho důvodu proto bude nejspíš přesnějším termínem “těhotenská nevolnost”, kterou můžete trpět ráno po probuzení, v průběhu pracovních aktivit, odpoledne i večer.

Co pomáhá

Některé těhotné ženy zkoušejí homeopatika, z našeho úhlu pohledu je to ale spíš řešení typu “jen aby se neřeklo”. (Těhotné ženy toho spoustu nesmí, zvlášť to, co je účinné, z čehož plyne, že pokud jako těhotná homeopatika užívat můžete, nejspíš nebudou mít na těhotenskou nevolnost žádný velký vliv.) Mnohem víc žen raději zkouší lízátka proti nevolnosti z lékárny, která jsou dostupná v několika příchutích. Když už nic jiného, lízátko v puse vás může alespoň na chvíli uklidnit.

Některé ženy také zkoušejí:

  • Vitamín B6
  • Užívání speciálních vitamínů pro těhotné ženy
  • Hypnózu

Co se týče potravin, na těhotenskou nevolnost se nedoporučuje nic konkrétního. Snad jen jídlo, které budete konzumovat v menších porcích. V případě hodně těžké těhotenské nevolnosti pro vás bude nejspíš jedinou vhodnou alternativou suchý rohlík, nebo jiné pečivo. (Ale jistota to není.)

Těhotenská nevolnost v otázkách a odpovědích

Kdy začínají nevolnosti v těhotenství?

Každá žena je jiná, ale s těhotenskou nevolností se setkáte přibližně od 6. týdne. (A vlastně to dává docela logiku, protože první týden ještě těhotná ani nejste, protože máte periodu. Druhý týden obvykle přichází ovulace, takže v tu dobu teprve s největší pravděpodobností otěhotníte. Reálně tedy můžete být těhotná cca 1 měsíc. Hladina těhotenských hormonů navíc v čase stoupá, takže se vám špatně neudělá hned, ale teprve ve chvíli, kdy je jejich hladina dostatečně vysoká.) Nevolnost pak může trvat do 3. až 4. měsíce. (Opět to ale není pravidlem, některým ženám je extrémně špatně po celou dobu těhotenství. Tomuto stavu se říká hyperemesis gravidarum. Vzhledem k tomu, že vás může ohrožovat na životě, v případě nutnosti jeďte do nemocnice.

Může být nevolnost příznakem těhotenství?

Může, ale také nemusí. Některé ženy reagují nevolností na jízdu autem, na užívání hormonální antikoncepce (nebo naopak na změnu hormonů v průběhu cyklu, kdy antikoncepci naopak nepoužívají), můžete trpět potravinovou alergií/intolerancí a podobně. Z toho důvodu se vyplatí sledovat další příznaky těhotenství, mezi které patří například vynechání menstruace.

Do kdy trvají nevolnosti v těhotenství?

Nevolnost se většinou objevuje v prvním trimestru a na začátku druhého trimestru. Pak by se vám mělo zase udělat lépe. Není to ale pravidlem. Mnoho žen navíc trpí na nevolnost ke konci těhotenství, kdy jim dítě kope nožičkou do žaludku. Opravdu jde tedy o stav, který musí ženy (spíše) přetrpět.

Trápila vás těhotenská nevolnost? Pokud ano, našla jste způsob, který vás jí zbavil?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/179633 – Vše o ranní nevolnosti (anglicky)

https://www.healthline.com/health/morning-sickness – Příčiny, léčba a prevence těhotenské nevolnosti (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/morning-sickness-peak – Pochopení těhotenské nevolnosti (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/37757 – 10 tipů pro překonání ranní nevolnosti (anglicky)

 

Přidat komentář