Co je to ovulační kalendář

Chcete se vyhnout neplánovanému početí? Nebo byste naopak chtěla otěhotnět co nejdříve? Ať už je to, jak chce, rozhodně se vyplatí vést si ovulační kalendář.  

Ačkoliv na trhu existuje několik různých druhů antikoncepce, spousta párů se spoléhá na počítání plodných a neplodných dní 

Jiné naopak uvažují o tom, že přišel čas na společného potomka, ale ani po několika pokusech se jim jejich dílo nedaří. Oba páry ale mají něco společné. Tou věcí je výpočet ovulace, kdy je šance na otěhotnění ženy statisticky největší. 

Ať už jsou vaše životní záměry jakékoliv, není na škodu si sestavit ovulační kalendář. 

Co je to ovulace? 

Ovulace je určitý čas v měsíci, kdy je žena nejvíce plodná. Ve zkratce to znamená, že se jí z vaječníku uvolní vajíčko, které čeká, až ho oplodní partnerova spermie. 

Když dojde k jejich spojení, sestoupí do dělohy a uchytí se v předem připravené děložní výstelce. Pokud se nestane žádná zásadní chyba, jedná se o okamžik, ve kterém dojde k početí. V případě, že uvolněné vajíčko oplodněno není, odejde z těla s menstruační krví. 

Oproti jiným obdobím menstruačního cyklu ovulace trvá jen 1, maximálně 2 dny v měsíci. Co se týče jejího rozložení v čase, u každé ženy se její nástup trochu liší. Obecně se ale hovoří o 14. dnu vašeho cyklu. 

Příznaky ovulace 

Jelikož je ovulace velmi specifický stav, občas ho provázejí různé fyzické i psychické symptomy. Opět ale nemůžeme říct, že jsou u každé ženy stejné. Zatímco jedna je na sobě spolehlivě pozná, jiná si v tomto období ničeho zvláštního nevšimne. Velkou roli v tom hraje i hormonální antikoncepce. 

Nejběžnější příznaky ovulace jsou: 

  • Řidší hlen 
  • Lehké špinění mimo periodu 
  • Zvýšená chuť na sex 
  • Bolest vaječníků 
  • Napětí prsou 
  • Pocit nafouklého břicha 

Ovulace a těhotenství 

Ačkoliv ovulace představuje velkou šanci pro otěhotnění, trvá velmi krátce. Proto si matka příroda vymyslela mechanismy, které mají šanci na otěhotnění zvýšit. (Což se hodí vědět pro případ, že těhotná rozhodně být nechcete.) 

Vtip spočívá v tom, že pokud zažijete nijak nechráněný sex zhruba týden před vaší ovulací, můžete být těhotná. Mužské spermie totiž dokáží přežít v těle ženy několik hodin až dní. (Takže v době ovulace budou v těle ženy přítomné, aby se mohly spojit s uvolněným vajíčkem.) 

Biologicky je dáno i to, že ovulující žena je mnohem více vzrušivá a touží po sexuálním spojení. (A to ať už s partnerem, nebo s někým jiným.) Čímž se šance na těhotenství opět zvyšuje. 

Ovulační kalendář 

Pokud pravidelně navštěvujete gynekologa, je docela možné, že vám dává speciální kalendář, do kterého si máte poznačovat menstruaci a další fáze cyklu, které souvisejí s vaší plodností. (Případně si píšete svůj vlastní kalendář.) Problém této metody ale spočívá v tom, že je pouze orientační. (Vychází z obecně platných poznatků, které se nevztahují na celou skupinu žen.) 

Také můžete vyzkoušet: 

  • Měření bazální teploty (během ovulace vám mírně stoupne teplota, která bude zvýšená po dobu 3 dnů) 
  • Ovulační testy (fungují podobně, jako těhotenské testy) 

V posledních několika letech se začínají objevovat i mobilní aplikace, do kterých žena zapisuje údaje. Může se jednat buď o aplikace, které mají zabránit početí, nebo o aplikace, které naopak pomáhají s plánováním rodičovství. 

Na internetu najdete i velké množství volně přístupných ovulačních kalendářů, které (stejně jako obyčejné zapisování do kalendáře) pracují s obecnými informacemi o ovulaci. Je potřeba myslet na to, že ačkoliv toto počítání plodných dnů může hodně ženám sedět, váš měsíční cyklus může být kratší (vajíčko se uvolní dřív), nebo naopak delší (k ovulaci dochází pozdější den v měsíci).  

Většina těch lepších ale dokáže naznačit, jaké by mělo být vaše plodné období (než dojde k ovulaci), kdy přesně k ovulaci dojde, kdy můžete očekávat termín další periody a den, kdy si můžete udělat kontrolní těhotenský test. Spolehlivost výsledků zvyšuje znalost délky vašeho menstruačního cyklu. (Nejpřesnější výsledky vám ale stejně přinese jen pravidelné měření bazální teploty během celého měsíce.) 

Problém měření ale může spočívat v tom, že je náchylné na zkreslování výsledků. Například kvůli teplotě v důsledku nemoci 

Ztráta ovulace 

V některých případech ženy ovulaci vůbec nemají. Kromě žen v menopauze (a po ní) může jít o uživatelky některých druhů hormonální antikoncepce. Na ovulaci může mít vliv i syndrom polycystických ovarií 

Používáte ovulační kalendář? Napište nám do komentářů svou zkušenost. 

 

Přidat komentář