Jak si vybrat vhodného psa do bytu? Myslete na jeho povahu i velikost

O Češích se říká, že jsou národ pejskařů. A my s tím musíme souhlasit. Je si vezměte, kolik lidí potkáváte se psem cestou do práce, nebo při návratu domů. Což možná způsobí, že i vy nakonec podlehnete a nějakého si koupíte. Co když ale nebydlíte v domě se zahradou? V takovém případě si vyberte psí plemeno do bytu!

Člověk psa domestikoval proto, že to pro něj bylo výhodné. Kromě toho, že pomáhal chránit tlupu před nebezpečím byl dobrým pomocníkem i během lovu. Posléze se začali psi používat jako hlídači stád, na která by si mohl troufnout vlk, nebo jiný nevítaný predátor. (V minulosti dokonce existovalo plemeno psů, které bylo určené pro otáčení masa na rožni. Lidově se mu říkalo pes rožnitoč.) 

I když dnes stále ještě existují psi, kteří jsou vycvičení pro pracovní účely (hledání drog a pohřešovaných lidí, asistenční pes, honácký pes…), už je spíš vnímáme jako společníky, kteří naplňují naše emocionální potřeby. Ne každý majitel ale dbá na to, aby si vybral správné plemeno. Jak z hlediska povahy, tak velikosti a prostředí, ve kterém se mu bude dobře žít.

Pokud máte výběr psa teprve před sebou, rádi vám poradíme, které plemeno psa se hodí do bytu a na které další věci brát před nákupem ohled.

Psí plemena, která se hodí do bytu

Začneme tím, že si povíme, po kterých rasách psů byste se měla začít dívat v případě, že nevlastníte dům se zahradou, ve kterém by měl pes dostatek prostoru pro svůj volný pohyb.

Do bytu se dobře hodí:

 • Bišonek
 • Francouzský buldoček
 • Chrt
 • Mopslík
 • Kavalír King Charles španěl
 • Havanský psík
 • Shih-tzu
 • Bostonský teriér
 • Biewer teriér
 • Maltézský psík
 • Německý špic
 • Čínský chocholatý pes

Z tohoto seznamu celkem dobře vyplývá, že velikostně se (až na výjimky typu chrt) jedná o psi, kteří mají spíše menší vzrůst. Některá plemena jsou dokonce přátelská i k menším dětem. Dobrým příkladem je třeba Shih-tzu. Samozřejmě ale můžete investovat i do čivavy, nebo do jorkšírského teriéra. Hodně lidí si oblíbilo i jezevčíka. Myslete ale na to, že i když jde o malá plemena, jde o lovecké psy.

Čemu přizpůsobit výběr?

V první řadě byste měla vědět, zda nemáte alergii na psí srst. Berte ohled i na cenu psa a na to, zda budete mít dostatek času na to se mu věnovat. V neposlední řadě je velmi důležitá i náročnost na údržbu, povaha a znalost nemocí, kterými může vybrané plemeno trpět.

Pokud jste začátečnice, vyzkoušejte bišonka, který má přátelskou povahu a celkem snadno se učí. Velmi oblíbený je i francouzský buldoček, ale u něj je nutné dbát na to, aby netrpěl nadváhou. Také je docela možné, že ho necháte podstoupit operaci, která mu zjednoduší dýchání. (I když vám jeho chrochtání možná přijde roztomilé, je to znak toho, že se pes dusí.) Očekávejte tedy zvýšené náklady už na samotném začátku.

Chrti jsou elegantní, ale budou potřebovat hodně pohybu. Třeba během procházky v parku, nebo výletu. Také se jedná o většího psa, takže je důležité na něj mít dostatek prostoru. (Proto ho nedoporučujeme do hodně malých bytů typu 1, nebo 2+kk.) Hodně žen podlehne krásnému vzhledu německých špiců a kavalírů. U nich je však velmi důležitá péče o jejich srst. 

Psa do bytu vybírejte i podle:

 • Toho, jak moc štěká (temperamentní plemena budou nejspíš za čas vadit sousedům)
 • Toho, zda je úzkostný
 • Toho, zda je to pes obranář, nebo klasický gaučák (i do bytu se mohou vloupat zloději)

Výbava pro nového člena vaší rodiny

A co výbava? V první řadě mějte pro psa nachystanou misku na krmivo a misku na vodu. Dále je vhodné mít pro něj dostatečně velký a pohodlný pelíšek a alespoň pár hraček. (Zvlášť štěňata jsou vděčná za každou hru a pozornost.) Vhod vám určitě přijde i měkká psí deka, pokud bude venku horší počasí.

Dále mějte vodítko, které bude velké úměrně velikosti vašeho psa. Nachystejte si i kartáč pro psa, šampon pro psa, kleštičky na zastřihávání drápků, sáčky na venčení, krmivo a pamlsky. Také mějte přehled o veterinářích v okolí, o psích salonech, do kterých se budete chodit stříhat a o poplatcích, které budete za svého psa odvádět. Také nezapomeňte svého psa čipovat a pravidelně odčervovat tabletkou.

Jak vidíte, mít psa je velká zodpovědnost. Když mu ale dáte náležitou péči, zvýšené úsilí vám vrátí svojí láskou.

Zdroje informací

https://www.goodhousekeeping.com/life/pets/g22875083/best-apartment-dogs/ – 15 nejlepších psích plemen do bytu (anglicky)

https://moderndogmagazine.com/articles/what-you-need-know-pick-best-apartment-dog-you/123487 – Co potřebujete vědět předtím, než si pořídíte psa do bytu (anglicky)

 

Přidat komentář