Pokud plánujete početí, nebo se mu naopak snažíte vyhnout, měla byste mít zodpovězenou otázku, kdy mám plodné dny. Zvlášť v případě, že neužíváte hormonální antikoncepci, ale spoléháte se buď na přerušovaný styk, na kondom nebo na jiný typ bariérové ochrany, která může kdykoliv selhat. Pokud nevíte, níže se podíváme na to jak poznat plodné dny a jak vám v jejich detekci pomůže kalendář.
Hodně žen se pídí po tom, zda lze otěhotnět i mimo plodné dny a jak se plodné dny u ženy projevují. A má to vlastně docela logiku, protože neplánované těhotenství může dost zásadně zamávat s vašimi životními plány. (Možná ale máte opačný problém a snažíte se ze všech sil překonat svou smůlu, která vám dosud v početí nového člověka brání.)
Ženy vědí, že plodné dny občas prozrazuje výtok, který je najednou tažnější a průhledný. Ovulaci také může doprovázet píchání v podbřišku, jemné špinění a větší chuť na sex. Aby ale bylo jasno, plodné dny neznamenají to samé co ovulace, přesto spolu tyto dva termíny úzce souvisí. V tomto ohledu velmi pomáhá kalkulačka, která vám orientačně spočítá datum ovulace (je třeba do ní vyplnit datum začátku poslední periody) a takzvané plodné okno, které jí bezprostředně předchází.
Jak dlouho trvají plodné dny? A co dalšího by o nich měla každá žena vědět? Na to se podíváme níže.
Plodné dny
Plodné dny, plodné období nebo plodné okno. To vše jsou termíny, které označují několik dní v jednom cyklu, které mohou vést k početí dítěte. Tyto dny obvykle předchází ovulaci, která trvá poměrně krátkou dobu, ale žena má při ní největší šanci na otěhotnění.
Plodné okno trvá cca 6 dnů, v průběhu kterých dovede sperma přežít v těle ženy. (Takže si technicky vzato může na ovulaci počkat. Pro otěhotnění tedy nemusíte mít nutně sex přímo v době ovulace, která je zhruba v půlce cyklu.) Co se týče pravděpodobnosti početí v dalších fázích cyklu, ačkoliv se šance na otěhotnění blíží téměř k nule, neznamená to, že otěhotnět nelze. Co se týče pravděpodobnosti otěhotnění v období plodných dnů a ovulace (když nebudeme používat žádnou antikoncepci a bude tomu nahrávat věk ženy i muže), pravděpodobnost otěhotnění se pohybuje kolem 30 až 50 %.
Příznaky ovulace
Nejspolehlivější metodou pro detekci plodného okna je sledování hlenu a jeho konzistence. Pokud připomíná barvou i texturou vaječný bílek, znamená to, že jste s největší pravděpodobností ve svém nejplodnějším období.
Poté následuje ovulace, mezi jejíž příznaky patří:
- Píchání v podbřišku
- Změna tělesné teploty (z toho důvodu některé ženy nedají dopustit na její každodenní měření, tato metoda ale nemusí být spolehlivá například kvůli nemoci a podobně)
- Nadýmání
- Citlivá prsa
Ženy, které neberou hormonální antikoncepci na sobě mohou zaznamenat i další příznaky, které se tradičně spojují s ovulací. Jmenovat můžeme větší chuť na sex, větší oblibu v nošení vyzývavějšího oblečení a líčení (také to ale nemusí nutně souviset) a preferenci mužnějších mužů (co do stavby těla, chování a rysů tváře), protože tito muži poskytují silné geny pro přežití. (Co na tom, že v ostatních fázích cyklu naopak preferujete prorodinně orientované muže. Tak to chtěla příroda.)
Co si z toho vzít?
Jak už bylo řečeno, otěhotnět můžete i bez toho, abyste měly styk v době ovulace. Stačí se s jeho načasováním trefit do doby, po kterou mohou spermie v těle ženy přežít a která bezprostředně předchází ovulaci, kdy je žena nejvíc plodná. Technicky vzato to tedy znamená, že můžete mít nechráněný styk čtyři dny před ovulací, ale i tak můžete otěhotnět. (A to dokonce i v případě, že další dny jste styk s protějškem neměla.)
Z toho plyne několik věcí. Pokud nechcete otěhotnět, ve dnech, které předchází ovulaci a cca 1-2 dny po ní byste měly dbát na zvýšenou ochranu proti početí. Pokud naopak o dítě usilujete a nedaří se vám, nemusíte na partnera naléhat, že spolu musíte spát pokaždé, kdy vám pípne připomínka, že právě ovulujete.
Jak ale vidíte, ženské tělo je velice komplikované, z toho důvodu je třeba tyto informace znát, protože v opačném případě mohou nic netušící ženy přijít do jiného stavu, a to bez toho, aby (zcela doslovně) věděly jak se to vůbec stalo.
Z toho důvodu je také důležité, abyste tyto informace předávaly svým synům a dcerám, kterým často chybí relevantní informace o sexuální výchově ze školy. Nikdy totiž nevíte, kdy se jim bude tato znalost hodit.
Řešily jste někdy problematiku plodných dnů? A hodláte o ní říct svým dětem?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Plodné_období – Plodné období (česky)
https://www.healthline.com/health/womens-health/ovulation-symptoms – Příznaky ovulace (anglicky)
https://www.verywellfamily.com/how-long-does-ovulation-last-1960235 – Jak dlouho trvá ovulace (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322951 – Kdy jsem nejvíc plodná? Tipy, jak vypočítat ovulaci (anglicky)