Povlečení do dětské postýlky promění pokoj k nepoznání

Než se miminko narodí je třeba mu pořídit výbavičku. Oblečení, vanička, kočárek, postýlka a do ní samozřejmě povlečení. Víte, jak ho vybrat? Je pro děti vhodné stejné povlečení jako pro dospělé? Nejen na tyto otázky vám odpovíme.

Povlečení do dětské postýlky neznamená jen povlak na peřinku a pro větší děti i na polštář. Patří sem i ložní prostěradlo a možná i mantinely a nebesa nad postýlku.

Výběr dětského povlečení je o něco náročnější než pro nás, dospělé. Dětská pokožka je mnohem citlivější, proto by povlečení pro děti mělo být ze zdravotně nezávadného materiálu, který je vhodný už pro děti od narození. Kromě pokožky s ním přijde do styku i pusinka, protože malé děti rádi zkoumají okolní svět i ústy. Povlečení, tkanička, plenka, hračky, podlaha, mobil – to vše časem ochutná.

Na čem při výběru povlečení pro děti záleží?

Na mnoha věcech. Velikost, materiál, zapínání, barva i roční období hrají roli. Pojďme se na to podívat trochu podrobněji.

Vhodná velikost

Jak velkou máte postýlku? Dovedete si představit, že do ní dáte normální peřinu? Děťátko by se tam už ani nevešlo. Proto je třeba zvolit vhodnou velikost peřinky i polštářku. Ten využijete o něco později. Velikost povlečení by měla kopírovat jejich rozměry.

Materiál je důležitý

Kůže dětí je tenčí a náchylnější k podráždění a oděrkám než pokožka dospělého člověka. Proto je třeba klást na materiál velký důraz. Povlečení by mělo být ze zdravotně nezávadného materiálu, prodyšné, savé. Nejvhodnější je bavlna, která nijak nedráždí pokožku a nevadí, když ji potomek strčí do pusinky.

Pozor na zapínání

Možná se ptáte: „Jaké jiné než na knoflíky?“ Setkali jste se třeba se zapínáním na zip nebo jen zakládacím povlečením? Každá varianta má své pro a proti. Knoflíky mohou být nebezpečné – hrozí jejich vdechnutí. Zip může škrábat a zakládané povlečení se možná vysvlékne. Přesto je právě zakládané povlečení tou nejbezpečnější variantou.

Proč brát ohled na roční období?

Zpracování se liší, spolu s ním i termoregulační vlastnosti. I když se budete řídit naší radou a sáhnete po 100% bavlně, může to být flanel, bavlna deluxe i krep. Flanel zahřeje, krep se nemačká, bavlna deluxe je příjemná na dotek a nebude hřát tolik, jako flanel.

Miminka přeci barvu nevnímají

Chyba lávky. Barvy ovlivňují naše rozpoložení. U miminek tomu není jinak. Je lepší sáhnout po jemných barvách, které uklidňují. Užijte si možnost výběru. Až dítě povyroste, bude toužit po povlečení s oblíbenou pohádkovou postavičkou, sportovcem, filmovým hrdinou. Dokud nemluví, do výbavičky vám hovořit nebude.

Jak je to s údržbou?

Jakékoli dětské povlečení toho bude muset hodně snést. Promočená plenka, vylitý čaj, drobky ze sušenky – to je jen krátký výčet. U dětského povlečení pak dvojnásob platí, že údržba by měla být snadná a co nejrychlejší. Co takhle nežehlivá úprava? A rychleschnoucí materiál?

One Response

  1. Ivka Široká 30.7.2019