Nejlepší aktivity pro rozvoj dítěte: Cizí jazyk i pohyb

Pravděpodobně všichni rodiče touží po tom, aby z jejich dítěte vyrostl úspěšný dospělý. Ne každý má ale pro jeho rozvoj dostatek financí. A tak se stává, že potomci vyrůstají doslova jako dříví v lese. Pokud ale budete mít zájem, můžete dítěti dopřát i aktivity, které prakticky nic nestojí, ale zároveň mu pomohou získat dovednosti, které využije v budoucnu.

Lidé jsou různí, takže zatímco někdo vede děti od útlého věku k nějaké vrcholové aktivitě (obvykle jde o umění, nebo o sport), v dalších rodinách se mimoškolní rozvoj dětí příliš neřeší. Buď z nezájmu, nebo z nedostatku financí.

Asi nemusíme říkat, že ani jeden extrém není pro děti ideální. V prvním případě může dítě dělat aktivitu, která ho nemusí bavit. (A to i přesto, že v ní vyniká.) Také se může cítit dlouhodobě přetížené. Ve druhém případě zase děti nerozvíjí svůj potenciál.

Co vše můžete svému dítěti dopřát pro jeho lepší rozvoj, a to i v případě, že nemáte na extra aktivity dost financí? Na to se podíváme níže.

Výlety do přírody

Pokud je vaše finanční situace opravdu hodně špatná, ve volné chvíli můžete vzít své dítě do přírody, ve které mu ukážete všechno, co se zrovna děje. Můžete ho podněcovat k tomu, aby pozorovalo brouky a další živočichy, pokoušelo se s vámi uhodnout stopy divoce žijících zvířat, poznávalo stromy a rostliny a podobně. Jelikož v přírodě se stále něco děje, určitě se v ní nebudete nudit.

Skauting

Pokud si nemůžete vyskakovat, ale můžete si dovolit pustit alespoň menší finanční částku ročně, vaše potomky by mohl zajímat skauting, v průběhu kterého se naučí větší samostatnosti. Skauta navštěvují i další děti, takže naváže nové kontakty a díky plnění úkolů získá větší sebedůvěru. Ročně se platí členský příspěvek, který činí cca 500-1 000 korun. Také počítejte s menšími náklady na skautské výpravy. (Jednodenní výprava vyjde okolo 100 až 200 korun, výprava s ubytováním a stravou na několik dní se orientačně pohybuje okolo 400 korun a podobně.)

Jazykové kurzy pro děti

Kdo má ambice, aby jeho dítě ovládalo několik cizích jazyků, ten by měl začít už v brzkém dětském věku. Pokud nemáte trpělivost na učení dítěte doma, zkuste ho zapsat na kurzy jazyka pro děti, které se mohou pořádat buď ve vašem městě, nebo online. S dětmi pak doma nezapomeňte mluvit, protože tím se znalosti vhodně prohloubí. 

Dobrou alternativou pro učení cizího jazyka zdarma je sledování YouTube videí pro děti a začátečníky, zpívání písniček v cizím jazyce, čtení dvojjazyčných knih a aplikace Duolingo.

Domácí zábavné aktivity

Mezi další tipy, jak můžete rozvíjet dovednosti dětí, patří i aktivity, které můžete dělat s dětmi doma. Mladší i starší děti zabaví omalovánky, které buď koupíte za pár korun v papírnictví, nebo si jejich vzor vytisknete po stažení z internetu. Dětem prospěje i hraní deskových a dalších kolektivních her, které jim pomohou osvojit si principy kritického myšlení a spolupráce.

Školní kurzy

V některých školách a školkách můžete dítě zapsat na mimoškolní aktivity, mezi které často patří pohybový kroužek, tanečky, zpívání, keramika a podobně. Tyto kroužky bývají ve srovnání s dalšími institucemi o dost levnější, takže by vás jejich uhrazení nemělo finančně zruinovat.

Chození do knihovny

Dětem pomůžete i tím, že je ve vhodný čas zapíšete do knihovny. Určitě se to vyplatí, protože zápisné činí jen několik málo korun za rok, a můžete si vybírat z velkého množství titulů. Kromě úspory místa oceníte i úsporu financí, protože si nebudete muset každou knihu kupovat.

Vaření

Pokud nejste fandové kurzů vaření pro děti, zkuste potomky zapojit do vaření doma. Dítěti podle věku vyberte aktivitu, na kterou stačí, a nezapomeňte ho při práci pochválit. Také dítě motivujte, aby vám po skončení vaření pomohlo s úklidem.

Jak své děti rozvíjíte vy? Platíte jim kroužek, nebo se spoléháte na aktivity zdarma?

 

Přidat komentář