Víte kolik spánku každý minimálně potřebuje?

To, že je spánek důležitý proces ví dnes už skoro úplně každý. Ne vždy je ale v lidských silách jeho režim rozumně udržet. Zvlášť, pokud procházíte hektickým obdobím v práci, nebo jste čerstvá maminka a spát vám nedá váš potomek. Proto se dnes na spánek podíváme pěkně zblízka. 

Hluboký spánek je pro lidské tělo naprosto nezbytný. V jeho průběhu nejen-že sníme o našich touhách a obavách, ale také si během něj pořádně odpočineme. Ráno jsme pak spíše schopné vyběhnout z postele a věnovat se všem úkolům (a občas i překážkám), které pro nás život přichystal.  

Když se ale noc nevyvede úplně podle našich představ, jsme nejen unavené, ale také značně podrážděné a s větší chutí se hádat. Našemu stavu tedy vůbec nepomáhá, když si dítko, partner či šéf v práci postaví hlavu a už od rána zkouší hranice naší trpělivosti. 

Co spánek vlastně je? Jaké jsou jeho fáze a může nám náš spánkový rytmus nějak uškodit? To si povíme v následujících několika odstavcích. 

Fáze spánku 

Abychom lépe porozuměly tomu, jak spánek vlastně funguje, je potřeba si trochu přiblížit jeho jednotlivé fáze. Jejich existence byla zkoumána a detailně popsána vědci. Také se ukázalo, že se jednotlivé fáze spánku během noci několikrát opakují. Stále však o spánku nevíme úplně všechno, co bychom si o něm přály znát. 

Spánkové fáze rozdělujeme na: 

  • Usínání 
  • NREM spánek 
  • REM spánek 
  • Probouzení 

Víceméně jediné, co si z fází spánku alespoň trochu pamatujeme je fáze usínání. Bohužel, většinou proto, že nemůžeme takříkajíc zabrat. Hlavou se nám honí tisíc myšlenek. Případně proto, že nemůžeme najít vhodnou spánkovou polohu. 

Občas se také může stát, že nás z fáze usínání vytrhne nepříjemný pocit pádu z výšky, nebo nečekané zaškubání svalů. Nezřídka můžeme mít i pocit toho, že na nás padají pavouci, vidíme ducha a podobně. 

Pro NREM fázi spánku je zase typické, že se zpomalí náš dech, sníží se teplota organismu a dojde k celkovému útlumu. Tu posléze střídá REM spánek, který je znám pro rychlý a někdy poněkud zmatený pohyb zavřených očí. V této chvíli se nám zdají sny. Fáze probuzení je pak podobná fázi usínání, jen v opačném gardu. 

Proč vlastně spíme? 

Důvodů, proč lidské tělo spí je opravdu velké množství. Spánek je totiž blahodárný jak pro tělo, tak pro naši mysl. 

Spánek působí: 

  • Na zdraví srdce 
  • Jako prevence některých chorob (třeba cukrovky) 
  • Na opravu funkcí mozku 
  • Na funkce hormonů a metabolismu (prevence obezity) 
  • Na zpracování dojmů z celého dne 
  • Na zlepšení paměti 

Průměrná doporučená délka spánku se během života liší. Čerstvě narozené děti spí skoro celý den. Později se potřeba a doba spánku výrazně zkracuje. Ještě v období dospívání je normální, že děti spí až 10 hodin denně. Proto teenagerům jejich vyspávání nevytýkejte. Je to naprosto normální. 

U dospělého člověka by se měla doba spánku pohybovat mezi 7 až 9 hodinami každou noc. Největší zkrácení doby spánku nás pak čeká ke stáří, kdy spíme zhruba o hodinu méně než v produktivním věku.  

Někteří lidé však nedokáží spát celou noc, zato vyžadují spánkové přestávky během dne. O takových lidech se říká, že mají polyfázový spánek. 

Spánková deprivace 

Hlavně čerstvé maminky a osoby s poruchou spánku se pravidelně potýkají s takzvanou spánkovou deprivací. Pokud spíte dlouhodobě méně, než je doporučený průměr, můžete si zadělat na velkou spoustu potíží. 

Nejen, že budete unavené a podrážděné, ale dokonce můžete krátkodobě ohrozit výšku svého IQ. Také se vystavujete většímu riziku myšlenkových zkratů a je u vás mnohem větší šance, že ublížíte sobě nebo jiným. (Třeba při jízdě autem.) Také nebudete mít chuť na sex, zhorší se vám imunita a s téměř stoprocentní jistotou vás čeká nežádoucí přírůstek na váze. 

Tipy pro lepší spánek 

Aby se váš spánkový rytmus vrátil do původních kolejí, zkuste několik osvědčených tipů. 

Spát se vám bude lépe, když: 

  • Si dáte meduňkový čaj 
  • Koupíte si pořádné žaluzie či závěsy 
  • Doplníte zásoby hořčíku 
  • Vsadíte na aromaterapii (hlavně na levanduli) 

Pro lepší spánek se doporučuje i usínání ve stejnou večerní hodinu. 

Měla jste někdy potíže se spánkem? Pokud ano, napište nám své osvědčené rady na léčbu nespavosti do komentářů. 

Přidat komentář