Těhotenská cukrovka: Příznaky, kdy zajít na test, jídelníček

Těhotné ženy musí podstoupit mnoho vyšetření a testů. Nejen kvůli tomu, aby se zajistilo jejich zdraví, ale také zdraví miminka. Jedním z problémů, který ohrožuje oba, je těhotenská cukrovka. Co jíst před testem na těhotenskou cukrovku? A co když vám ji zjistí?

O těhotenství se říká, že je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Možná je to pravda, ale ve skutečnosti je také plné různých vyšetření a testů, které ženy stresují. Je ale pravda, že všechna vyšetření, která vám doporučí lékař, mají svá opodstatnění. Když jimi projdete, lékaři odhalí, jaké má těhotenství (potenciálně negativní) dopady na vaše zdraví. A také se zajistí správný vývoj dítěte.

Jedním z testů, který by měly budoucí maminky podstoupit, je test na těhotenskou cukrovku. Co dokáže těhotenská cukrovka bez dodržování diety? 

To vše se vám pokusíme objasnit v následujících několika odstavcích.

Co je to těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka, nebo také gestační diabetes, je porucha metabolismu glukózy, která se objevuje během těhotenství. A to i u žen, které cukrovku nemají. Obvykle odezní poté, co žena porodí. Nelze ale vyloučit, že screening během těhotenství zachytí i opravdovou cukrovku, která trvá i po skončení šestinedělí. Screening se obvykle dělá ve dvou fázích. 

Podle toho, jak je těhotenská cukrovka vážná, se ženě doporučí dieta, metformin nebo inzulin.

Projevy a příznaky těhotenské cukrovky

Těhotenská cukrovka se zjišťuje podle hladin glukózy v krvi. V první fázi jde o odběr krve. Pokud ženy nemají tento test pozitivní, v pozdější fázi těhotenství podstupují zátěžový test. Existují ale i nějaká další vodítka, která by mohla na těhotenskou cukrovku upozornit? Možná budete překvapené, ale existují. Problém je ale v tom, že si jich ženy nemusí vůbec všimnout.

Mezi příznaky těhotenské cukrovky patří:

  • Rozmazané vidění
  • Únava
  • Nadměrná žízeň
  • Nadměrná potřeba močit

Test na těhotenskou cukrovku a kdy na něj zajít

Test na těhotenskou cukrovku určují lékaři. Do 14. týdne se provádějí odběry krve, během kterých se stanovuje venózní glykemie nalačno. Pokud máte opakovaně pozitivní výsledek, gynekolog vás pošle k diabetologovi, který si vás vezme po dobu těhotenství do péče. 

Pokud máte výsledek negativní, mezi 23 + 1 až 27 + 6 podstoupíte zátěžový test na těhotenskou cukrovku. Ten spočívá v tom, že nalačno vypijete 75 g glukózy a následně probíhá několik odběrů krve, které ukáží, jak si s takovou dávkou dovede vaše tělo poradit. Pokud vyjde tento test pozitivně, žena je opět vyslaná k diabetologovi. 

Den před testem by se neměla žena nijak omezovat v jídle. Neměla byste ale podstupovat žádnou větší fyzickou námahu. Před testem by se nemělo osm hodin jíst. Před testem může žena vypít jenom vodu. 

Těhotenská cukrovka a její hodnoty

Možná vás zajímá, které hodnoty jsou považovány za rizikové. Při prvním měření z venózní krve jde o (opakovanou) hodnotu ≥ 5,1 mmol · l−1. Při zátěžovém testu jsou ideální hodnoty < 10,0 mmol · l−1 v 60. minutě a < 8,5 mmol · l−1 ve 120. minutě. Pokud jsou hodnoty vyšší, žena odchází k diabetologovi.

Těhotenská cukrovka jídelníček – co jíst a jakou zvolit dietu?

Těhotenství je problematické v tom, že se ženám mohou měnit chutě. To, co by měly jíst nemohou snést a to, co by neměly chtějí jíst po kilech. Dieta pro těhotenskou cukrovku tedy může způsobit nejednu těžkou chvíli.

Mezi doporučené úkony patří:

  • Konzumace proteinů v každém jídle
  • Konzumace ovoce a zeleniny
  • Vyškrtnutí zpracovaných pokrmů a polotovarů
  • Zmenšení porcí

Co to přesně znamená s ohledem na váš jídelníček? Ideální volbou pro vás budou ryby. Zvlášť ty pečené. Dále můžete čerstvou, ale i mraženou zeleninu. Povolená jsou i vejce, čerstvé ovoce, ořechy, krůtí a kuřecí maso, sladké brambory či neslazené jogurty řeckého typu.

Zakázané jsou naopak sladkosti, zpracované a nezdravé potraviny, alkohol, sladké pekárenské výrobky, sladké nápoje, sladké cereálie atd.

Neléčená těhotenská cukrovka

Možná vás zajímá, co se stane, když nebudete léčená. Nebo, když se rozhodnete nedodržovat pokyny, které vám dají odborníci. 

Mezi největší rizika patří:

  • Nadměrný růst plodu
  • Těžší porod
  • Nadměrné krvácení
  • Riziko cukrovky 2. typu u dítěte v budoucnu
  • Nestabilní hladina glukózy u dítěte po porodu

Navíc, neléčená těhotenská cukrovka může zvyšovat riziko onemocnění cukrovkou 2. typu i u vás. I když třeba ne hned. Z toho důvodu je vhodnější se snažit lékařům vyhovět.

Porod s těhotenskou cukrovkou

Největším rizikem je vysoká porodní váha dítěte, která způsobí komplikace při porodu. Ale také předčasný porod. 

Dále se můžete potýkat s:

  • Problémovým kojením
  • Hypoglykémií u dítěte
  • Nedostatečnou funkcí placenty
  • Dechovým distresem

U matek zase může být další výskyt těhotenské cukrovky v následujícím těhotenství, či větší riziko preeklampsie

Co se týče přímo porodu, předčasný porod může vyžadovat setrvání dítěte v nemocnici. Také můžete mít těžký porod kvůli vysoké porodní váze dítěte. Nelze ale vyloučit ani další komplikace, které mohou vycházet z nedostatku kyslíku pro dítě.

Měla jste těhotenskou cukrovku? Pokud ano, bylo pro vás snadné si zvyknout na nový režim?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Gestační_diabetes_mellitus – Gestační diabete mellitus (česky)

https://www.healthline.com/health/gestational-diabetes – Vše o těhotenské cukrovce (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/gestational-diabetes-food-list – Jídelníček při těhotenské cukrovce (anglicky)

https://www.verywellfamily.com/gestational-diabetes-and-premature-birth-4135642 – Porod s těhotenskou cukrovkou (anglicky)

Přidat komentář