Zvýšená teplota: Může být příznakem těhotenství?

Dlouhodobě zvýšená teplota je příznak, kvůli kterému často běžíme co nejkratší cestou k lékaři, protože může naznačovat nějakou skrytě probíhající infekci. Co ale tělesná teplota v těhotenství? Může být zvýšená teplota příznak těhotenství? A může horečka v těhotenství nějak ohrozit vývoj plodu? Pokud toto téma zrovna řešíte, vše, co byste měly vědět, vám povíme v našem dnešním článku.

V těhotenství na sebe musí dávat ženy opravdu velký pozor. Hlavně kvůli tomu, že jsou kvůli vyvíjejícímu se plodu a zvýšeným nárokům na organismus zranitelnější než obvykle. Jelikož navíc trvá dlouhých devět měsíců, kdy se může přihodit prakticky cokoliv, žádná zimnice a teplota v těhotenství by se neměla brát na lehkou váhu.

Některé ženy, které potřebují hned na začátku zjistit, jestli jsou v jiném stavu, navíc chtějí jeho potvrzení i z dalších příznaků (tedy, kromě bolavých prsou a vynechání menstruace). Proto se podíváme na to, jaká je tělesná teplota v těhotenství. V neposlední řadě se podíváme na to, jak při zvýšené teplotě v jiném stavu správně postupovat.

Je zvýšená teplota příznak těhotenství?

Možná se budete divit, ale některé ženy opravdu mohou pociťovat na začátku těhotenství pocit horkosti a tepla. Je to z důvodu toho, že těhotenství může v těle vyvolat takové příznaky, které zvýšenou teplotu obvykle doprovázejí. V ženském těle se kolem 6. týdne těhotenství zvýší objem krve, což je důležité pro normální vývoj placenty. Teplo a zvýšená potivost toho často bývá následkem.

Na druhou stranu, je důležité dodat, že v průběhu těhotenství jsou ženy vystaveny zvýšenému riziku nejrůznějších infekcí. Proč? Protože tělo přirozeně oslabí svůj imunitní systém, aby organismus nevypudil vyvíjející se plod. (Který je pro něj de facto cizorodý.)

Teplota během těhotenství

Pokud už s naprostou jistotou víte, že jste těhotná, je pravděpodobné, že vám dělá vrásky na čele klasická teplota, která doprovází nemoc. Hodně žen se totiž strachuje, že zvýšená tělesná teplota může nějak ublížit vyvíjejícímu se plodu.

Než ale začnete panikařit, je dobré se podívat na to, jak z této situace co nejlépe (a nejrychleji) vybruslit.

V případě, že zaznamenáte zvýšenou tělesnou teplotu a máte podezření, že by mohlo jít o nějakou reakci na infekci, zavolejte lékaři, který vám poradí, zda si máte vzít lék na její snížení. (A pokud ano, tak kolik. Těhotné ženy musí být s léky a jejich dávkováním hodně opatrné.) V případě, že by se situace nezlepšila, co nejdříve zamiřte do ordinace, kde vás lékař důkladně prohlédne.

V případě, že byste tuto situaci neřešila, plod to může odnést:

  • Rozštěpem dutiny ústní
  • Vrozenými srdečními vadami
  • Defekty neurální trubice
  • Autismem

Asi nemusíme říkat, že tato rizika existují především při horečce v prvním trimestru těhotenství, který je pro vyvíjející se plod nejzásadnější. (Jak jistě víte, obecně se nedoporučuje o těhotenství někomu říkat před dokončením 12. týdne, protože do té doby je reálné riziko potratu.)

Může horečka v těhotenství způsobit potrat?

Odhaduje se, že až 20 % těhotenství může skončit samovolným potratem. Horečka ale nemusí být vždy hlavní příčinou. Mnohem nebezpečnější je samotná infekce, na kterou tělo reaguje, a která může onen potrat potenciálně způsobit.

Prevence horečky v těhotenství

Ne vždy je možné vzniku horečky nějak předcházet, můžete ale učinit pár opatření, která by měla její riziko v průběhu těhotenství snížit.

Zkuste:

  • Očkování proti chřipce
  • Pravidelné umývání rukou
  • Omezení kontaktu se zjevně nemocnými lidmi
  • Omezení stresu
  • Přiměřenou pohybovou aktivitu
  • Zdravý jídelníček

Jak vidíte, s teplotou v těhotenství není radno si zahrávat, na druhou stranu, když už máte návod, jak v případě krize postupovat, věříme, že i tuto nepříjemnou situaci hravě (a hlavně bez následků) zvládnete.

Řešila jste někdy horečku v těhotenství? Pokud ano, podařilo se vám ji přečkat ve zdraví?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323476 – Je teplota příznak těhotenství? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/could-fever-harm-my-baby – Horečka v těhotenství: Ovlivní plod? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327385 – Teplota v těhotenství a její rizika (anglicky)

 

Přidat komentář