5 tipů, jak zvýšit tvorbu mateřského mléka

Mateřské mléko je pro miminko velice důležité. Jelikož nemá zuby a nemá zralé zažívání, jde o jeho ideální typ potravy. Maminka mu tímto způsobem také posiluje imunitní systém. Co když ale nemáte mateřského mléka dost? 

V současné společnosti je preferováno, aby ženy po porodu kojily. Minimálně půl roku. Některé ženy ale kojí i déle. Pak ale mezi námi existují ženy, kterým kojení nejde, nebo mají málo mléka.

Dříve bylo jediným řešením tohoto problému umělé mléko. Dnes se ale mnohem víc prosazuje přirozené kojení, které si lze nacvičit ve spolupráci s laktační poradkyní. (Ty často využívají ženy, kterým je v porodnici necitlivě sdělováno, že mají na kojení špatná prsa, nebo dostávají od personálu protichůdné informace o tom, jak dítě kojit správně.)

Pokud vás trápí pouze nedostatek mateřského mléka a s kojením jako takovým velký problém nemáte, níže vám nabídneme pár tipů, jak lépe pokrýt poptávku.

Příčiny nedostatku mateřského mléka

Z logiky věci by se zdálo jako dané, že žena, která dovede odnosit a porodit dítě, ho také dokáže nakojit. Pravda je ale taková, že to (minimálně v dnešní době) není úplně tak automatické.

Nedostatek mateřského mléka může být způsoben:

  • Emocionálními faktory (úzkost, strach)
  • Zdravotními problémy ženy (syndrom polycystických ovarií, cukrovka…)
  • Některými léky (jako je třeba hormonální antikoncepce)
  • Kouřením
  • Pitím alkoholu
  • Dřívější operací prsou (nemusí jít jen o zvětšení, ale i o operaci cysty atd.)

Ženy jsou z pochopitelných důvodů vystrašené, protože jejich miminko je na mateřském mléku závislé. Navíc, ženy, které nekojí, jsou často nálepkovány jako špatné matky, které nekojí pouze z vlastní pohodlnosti.

Pravda je ale taková, že nedostatek mateřského mléka je v populaci opravdu velmi vzácný.

Tohle vyzkoušejte

jak zvýšit tvorbu mateřského mléka

Častější přikládání

V případě kojení více než kde jinde platí, že kde není poptávka, tam není nabídka. Pokud nebudete své dítě přikládat k prsu dostatečně často, vaše tělo to pozná a produkce mateřského mléka se buď sníží, nebo se dokonce zcela zastaví.

Z toho důvodu je žádoucí, abyste kojila dítě tak často a tak dlouho, jak ono samo chce. Nikoliv naopak. Díky tomu se vám brzy zvýší produkce mléka, takže všechno bude v pořádku.

Odsávání mléka

Dalším tipem je odsávání, nebo odstříkávání mléka. Tuto metodu lze použít, pokud dítě nemá dále zájem pít, ale vy víte, že prsy ještě nejsou prázdné. Také tak lze postupovat ve chvíli, kdy dítě spí a nemá tím pádem o krmení zájem. (A vy víte, že jsou prsa plná.) Maminkám se doporučuje, aby před odsáváním svá prsa trochu zahřály.

Kojení z obou stran

jak zvýšit tvorbu mateřského mléka

V průběhu kojení je vhodné, aby se miminko přikládalo k oběma prsům. Případně můžete prsy v průběhu dne rovnoměrně střídat. Tato metoda opět vede k větší produkci mateřského mléka.

Sušenky na podporu laktace

Tyto sušenky si zvládnete vyrobit sama doma, takže je nemusíte hledat v žádném obchodě. 

Budete potřebovat: 2 hrnky bílé mouky, 2 hrnky ovesných vloček, 1 lžíci pšeničných klíčků, ¼ hrnku pivovarských kvasnic, 2 lžíce mletého lněného semínka, 1 hrnek změklého másla, 3 vaječné žloutky, ½ hrnku bílého cukru, ½ hrnku hnědého cukru, ¼ hrnku vody, 1 a ½ lžičky vanilkového extraktu, 1 lžičku prášku do pečiva a ½ lžičky soli.

Předehřejete si troubu na 175 °C a smícháte lněné semínko s vodou. Necháte spolu stát cca 5 minut. V mixéru rozšlehejte máslo s hnědým a bílým cukrem. Následně přidejte vaječné žloutky a všechno důkladně prošlehejte. Pak přidejte lněné semínko s vodou. V jiné míse mezi tím smíchejte mouku, prášek do pečiva, pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky a sůl. Vše pak promíchejte s máslovou směsí a přidejte ještě všechny ovesné vločky a extrakt z vanilky. Jednotlivé sušenky pečte 10-12 minut na plechu s pečicím papírem.

Bylinky a doplňky stravy

Maminky také mohou vyzkoušet zázvor, česnek, fenykl či pískavici řecké seno. Před nasazením jakékoliv bylinky se ale nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Měla jste dostatek mateřského mléka, nebo jste si musela nějak pomoci?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/parenting/how-to-increase-breast-milk – Způsoby, jak zvýšit produkci mateřského mléka (anglicky)

Přidat komentář