Vánoční tradice: Jaký mají význam a které s dětmi vyzkoušet?

Vánoce jsou tajuplný svátek, v průběhu kterého na sebe většina z nás nechává působit zvláštní a magickou atmosféru. Její nedílnou součástí jsou tradice, které se předávaly z generace na generaci v rodinách našich předků. Znáte jejich význam? A které jsou vhodné pro rodiny s dětmi?

Krájení jablka

Jednou z vánočních tradic, která je vhodná i pro rodiny s hodně malými dětmi, je krájení jablka. Podle toho, jaký tvar se v něm po rozkrojení ukáže, se dá usoudit, zda nás čeká v dalším období zdraví nebo nemoc. Pozitivním symbolem je hvězdička, negativním křížek.

Betlémské světlo

V některých rodinách chodí lidé do kostela, ve kterém se rozdává Betlémské světlo. Tato tradice patří mezi novější, vznikla teprve v roce 1986. Tento zvyk se ale mezi lidmi poměrně uchytil. Poslové, kteří toto světlo přináší, bývají skauti.

Rybí šupina nebo penízek

Pokud se u vás doma připravuje kapr, odloupněte z něj několik šupin, které pak dáte pod talíř každého strávníka. V případě, že kapr nesmí přes práh vaší domácnosti, dejte pod každý talíř drobný peníz. Tento zvyk má podporovat bohatství.

Zdobení stromku

K Vánocům zcela neodmyslitelně patří hezky ozdobený stromek. A je jedno, zda je živý (ale nejlépe takový, který se pak dá zasadit do země) nebo umělý, který vaše rodina používá už léta letoucí. Společné zdobení stromku je zábava, která podporuje spolupráci, týmového ducha a těšení na nadílku. Jen pozor, abyste dětem nedávali do ruky skleněné ozdoby, které by se mohly rozbít.

Na tohle pozor

Kromě toho, že malé děti by se neměly dostat ke skleněným ozdobám, které by se mohly rozbít, je potřeba dávat pozor i na další potenciální potíže. Pokud patříte k fanouškům jmelí, dávejte ho tam, kde na něj děti nedosáhnou. Nezapomínejte na to, že je jedovaté a po kontaktu s ním si musí každý důkladně umýt ruce. Pozor dávejte i na svíčky (třeba na stromečku či ve skořápkách) kvůli nebezpečí požáru, na olovo (hrozí otrava) či na kosti v krku.

Věříme, že se vám Vánoce vydaří podle představ. Přejeme vám pohodové svátky a úspěšný vstup do roku 2024!

Přidat komentář