Vědomá výchova: Přijměte osobnost svého dítěte

Zažily jsme to asi všechny. Když jsme byly malé, rodiče nám neustále něco zakazovali a přikazovali. Také nás nutili jíst jídla, která nám nechutnala a neustále si stěžovali na to, že jim děláme emotivní scény. I když si říkáte, že vy taková nebudete, zvyk je železná košile a možná se přistihnete, že při výchově reagujete tak, jako oni. Jak z toho ven? Pomoci vám může vědomá výchova.

Výchova dítěte je zodpovědný úkol, proto je naprosto pochopitelné, že se řada z nás necítí úplně jistá v kramflecích. Z toho důvodu se řídíme osvědčenými radami našich rodičů a prarodičů, diskutujeme výchovu s kamarádkami, nebo ji probíráme s úplně cizími lidmi na internetu.

Problém je v tom, že některé zažité vzorce, které rodiče aplikovali i na nás, nemusí být pro správný vývoj dítěte to pravé. Některé metody naopak mohou dětem způsobovat trauma, které si pak ponesou až do dospělého života. (Což platí třeba o bití, ke kterému jsou mnozí lidé stále benevolentní, nebo o vědomé manipulaci s dítětem, které vlivem pocitu viny dostanete někam, kde samo nechce být.)

Pokud jste připravené na změnu, pak můžete vyzkoušet principy vědomé výchovy, která navozuje větší harmonii ve vztahu rodičů a dětí.

Co je vědomá výchova?

Když se na chvíli v tématu přesuneme jinam, vědomá výchova úzce spolupracuje s termínem mindfulness. Pokud se v těchto vodách trochu orientujete, víte, že jeho hlavním cílem je žít přítomným okamžikem. Zároveň nám pomáhá méně reagovat na věci, které se dějí kolem nás, tím, že nás nepodněcuje k odsuzování a popírání toho, co se zrovna děje. Hlavním principem vědomé výchovy je tedy větší vnímavost vůči dítěti, jeho chování a reakcím, místo toho, abyste na jeho chování pouze reagovali. (Což se často děje ve vzteku a situaci to objektivně vůbec nijak nepomáhá. Naopak ji to může maximálně vygradovat.) Výhodou tohoto jednání je větší akceptace osobnosti vašeho dítěte a lepší poznání sebe sama.

Klíčové faktory, které ovlivňují vědomou výchovu

Abyste mohli na tento model výchovy úspěšně najet, potřebujete si osvojit několik základních vlastností, bez kterých to jinak nepůjde.

Patří mezi ně:

  • Schopnost žít v přítomném okamžiku
  • Snaha o pochopení svého i cizího chování (a jeho příčin)
  • Akceptace

Co to v překladu znamená? Pokud se s vámi dítě hádá, že něco nechce jíst, pravděpodobně budete uvnitř zraněné, protože jídlo jste připravily s veškerou péčí, láskou a s přihlédnutím ke zdravotnímu prospěchu vašeho dítěte. Tuto bolest pak budete ventilovat křikem, manipulací nebo jiným nevhodným chováním. Místo toho akceptujte, že dítě danou věc nechce sníst (i když ji má třeba za normálních okolností rádo) a snažte se pochopit, proč to tak je. Poté můžete podniknout kroky, díky kterým se nebude taková situace opakovat. (Vy byste také nechtěla, aby vás někdo nutil jíst něco, z čeho se vám dělá špatně, tak proč to chcete po svém dítěti?)

Dobrým pomocníkem při řešení různých situací může být trpělivé naslouchání. Také se snažte omezit své přehnané reakce na minimum. (Pomůže, když si uvědomíte, že děti se nechovají jako dospělí, takže od nich nemůžete čekat stejnou srozumitelnost, ani komunikaci potřeb.) Také se snažte své dítě zbytečně nesoudit. (Holčičky si mohou hrát s nářadím a autíčky, kluci zase mohou mít za svou nejoblíbenější hračku kuchyňku. Ani na jednom není nic špatného.)

Co od toho můžete očekávat?

Mnoho lidí má obavy z toho, že vědomá výchova povede k nezvládnuté péči, která bude mít řadu negativních následků. Ve skutečnosti vám ale může pomoci s širokým spektrem problémů.

Díky vědomé výchově získáte:

  • Zlepšenou komunikaci mezi rodiči a dětmi
  • Redukci příznaků hyperaktivity
  • Větší spokojenost s rodičovstvím
  • Méně agrese
  • Redukci pocitů frustrace a depresí

Děti se také naučí činit zdravější rozhodnutí. Postupně by mělo dojít i k redukci nevhodného chování a nejrůznějších výbuchů. (Protože pro své dítě nebudete trýznitel, ani nepřítel.) Toto nastavení se může navíc promítnout i do puberty vašich dětí. I když jde o období, v průběhu kterého se mladí lidé vyhraňují vůči předchozí generaci, váš otevřený přístup může vést k většímu přehledu o tom, co se v životě dítěte odehrává. Snáze ho tedy můžete ochránit před užíváním drog a podobně.

Zajímáte se o vědomou výchovu? Pokud ano, v čem vás zaujala nejvíce?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/parenting/mindful-parenting – Vše o vědomé výchově (anglicky)

 

One Response

  1. Doplnkycviceni 7.6.2022

Přidat komentář