Vitamíny pro těhotné [recenze]: Žebříček a srovnání 5 doplňků stravy

Řada žen zkouší vitamíny na podporu otěhotnění, protože mají strach, že početí nového potomka by nemuselo jít v jejich případě tak hladce, jak by si představovaly. Na druhou stranu, výživa je hodně důležitá i v těhotenství, protože kromě sebe (při zvýšené zátěži) žena vyživuje i vyvíjející se plod. Proto se podíváme na to, které vitamíny a živiny by vám neměly v očekávání chybět.

Mnohé ženy vědí, že těhotenství je zvláštní stav, v jehož průběhu si musí dvakrát rozmyslet, co budou užívat. Jednoduše proto, že to, co by jejich tělu za normálních okolností prospělo, nemusí být žádoucí pro vyvíjející se plod, který by to mohlo zásadním způsobem ovlivnit, nebo dokonce poškodit.

Zatímco kolagen v těhotenství se často může užívat (jde totiž o tělu vlastní látku, která může v některých případech redukovat riziko strií, které se vám mohou udělat na zvětšujících se prsou a břiše) a rakytník v těhotenství je taktéž považován za bezpečný, níže se podíváme na další informace o těhotenské výživě, které byste měla znát.

Jaké jsou nejlepší multivitaminy pro těhotné? A existuje nějaký žebříček vitamínů a dalších živin, které jsou důležité v jednotlivých trimestrech?

Jak vybrat vitamínový komplex pro těhotné

Už naše maminky a babičky věděly, že železo pro těhotné je jednou z klíčových látek, protože právě ono podporuje normální stav červených krvinek, které zásobují celý organismus kyslíkem. V průběhu těhotenství navíc dochází k jeho úbytku v těle ženy z důvodu toho, že jeho zásoby potřebuje plod ke svému normálnímu vývoji. (A asi nemusíme říkat, že matce pak může chybět.)

Magnesium v těhotenství je také hodně důležité, protože v případě, že ho nemáte ve svém těle dostatek, může to dokonce vyústit v předčasné porodní kontrakce (a tím pádem v předčasný porod dítěte, které na něj ještě není dostatečně připravené).

Kromě jiného, hořčík přispívá k:

 • Nižšímu krevnímu tlaku v těhotenství (což snižuje riziko nevolnosti a preeklampsie)
 • Normálnímu dělení buněk embrya
 • Omezení křečí (a to i těch, které těhotné ženy často pociťují v nohách)
 • Redukci únavy a vyčerpání

V neposlední řadě je pro těhotné ženy opravdu důležitá kyselina listová, které má mnoho žen ve svém organismu málo. Tato živina je důležitá pro normální krvetvorbu, závisí na ní funkce imunitního systému, podílí se na růstu zárodečných tkání a podobně. Z toho důvodu se doporučuje ji začít užívat minimálně měsíc před plánovaným otěhotněním.

Jak tedy vidíte, na vnitřní výživě v těhotenství opravdu záleží, takže byste ji určitě neměly podceňovat a měly byste se o ni aktivně zajímat.

Vitamíny a účinné látky v 1. trimestru

Ačkoliv ženy potřebují v průběhu těhotenství všechny typy živin, pokud chcete každý trimestr zkoušet něco jiného, můžete přihlédnout k tomu, jaká jsou jeho specifika (tzn. s jakými problémy se ženy v dané době nejčastěji setkávají) a jaké jsou vývojové fáze plodu. (Při vývoji kostí plod potřebuje větší porci jiných látek než při vývoji svalů a podobně.)

Co se týče 1. trimestru, mezi nejdůležitější živiny řadíme:

 • Vitamín B6
 • Vitamín D
 • Kyselinu listovou
 • Jód

Asi nemusíme zdůrazňovat, že první dny a týdny vývoje plodu jsou pro úspěch jeho donošení a pro jeho následné zdraví klíčové. Zároveň ale mnoho žen zažívá opravdu úporné těhotenské nevolnosti, které se mohou ukázat ve všech fázích dne. (Rozhodně tedy nespoléhejte na to, že je budete pociťovat pouze ráno.)

Vzhledem k tomu, že se mnohdy výrazně mění skladba toho, co je těhotná žena schopna sníst (někdy je navíc tím jediným, co v sobě dokáže udržet, vyloženě nezdravé jídlo, nebo pouze suchý rohlík s trochou vody), je vhodné živiny doplňovat z kvalitních těhotenských doplňků stravy.

Vitamíny a účinné látky ve 2. a 3. trimestru

Jakmile dojde k růstu plodu, mění se i jeho potřeba živin, které si bere z těla matky. Celkem často v tuto chvíli dochází k nedostatku železa, takže ženy bývají unavené a při krevních testech se může objevit i chudokrevnost.

Dále žena potřebuje zvýšené množství:

 • Vápníku
 • Hořčíku
 • Nenasycených mastných kyselin omega-3
 • Vitamínu C

Jak jistě víte, vitamín D je hodně důležitý pro normální stav kostí a zubů. Za normálních okolností ho dokáže tělo vyrobit při expozici slunečnímu záření, ale není vždy pravidlem, že díky tomu ho budete mít dostatek. (Nemusíte trávit hodně času venku a podobně.) Navíc se se sluněním zvyšuje riziko rakoviny kůže, takže je určitě vhodnější ho doplňovat z doplňků stravy. (I z důvodu toho, že ho lze objevit jen v malém množství potravin.)

Vápník je taktéž důležitý pro normální stav zubů a kostí, protože je jimi tvořen. Zvýšená poptávka po něm navíc přichází od plodu, protože se mu musí v těle vytvořit úplně nové kosti.

Vitamín C všechny známe, protože víme, že je důležitý pro normální stav imunitního systému. Také ho ale potřebujete pro správné vstřebávání železa do organismu. Pokud užíváte kolagen na kůži, nezapomeňte na to, že vitamín C je pro jeho vstřebávání do organismu a jeho produkci také hodně důležitý.

Co se týče nenasycených mastných kyselin omega-3, u nich je potřeba dávat pozor na to, jakým způsobem je doplňujete. I když se nabízí, že si dáte každý týden nějakou kvalitní mořskou rybu, nemusí jít o ideální řešení, protože v rybách se běžně objevuje rtuť, která není pro vyvíjející se plod vhodná. Přitom, nenasycené mastné kyseliny omega-3 jsou důležité pro normální vývoj zraku, mozku a podobně. Určitě se je tedy nevyplatí vynechávat. (Někdy patří mezi “vitamíny” po porodu, protože do těla dítěte se přenáší i skrze mateřské mléko.)

Žebříček doplňků stravy pro těhotné

Femibion

Jedním z nejznámějších doplňků stravy pro těhotné ženy je Femibion, který se mezi nastávajícími maminkami těší velké oblibě. Ve srovnání s mnoha jinými doplňky stravy vám nabídne vitamíny a živiny podle toho, v jakém se zrovna nacházíte trimestru. (Můžete si tedy vybrat Femibion 1, 2 a 3, který je vhodný i pro ženy po porodu.)

Femibion 1 je ideální pro první trimestr, mohou ho ale užívat i ženy, které těhotenství teprve v dohledné době plánují. Tento přípravek obsahuje kyselinu listovou, jód, vitamín B1, B2 a biotin, vitamín B6, B12, niacin a kyselinu pantotenovou, vitamín C, vitamín D a vitamín E. Vzhledem k tomu, že v balení je pouze 28 tablet, počítejte s tím, že v období prvního trimestru si ho budete muset koupit opakovaně.

Femibion 2 se užívá od 13. týdne těhotenství. Obsahuje folát, nenasycené mastné kyseliny omega-3, jód, vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E. Jak už navíc bylo řečeno, Femibion 3 je vhodný pro ženy po porodu, speciálně pak pro ty, které se snaží kojit. Kromě některých výše zmíněných látek obsahuje navíc vitamín A, který se těhotným ženám nedoporučuje. (Proto se s ním obvykle čeká až po skončení těhotenství.)

✅ Vyzkoušet Femibion 👉 Oficiální nákup

GS Mamavit

 

GS Mamavit je doplněk stravy od výrobce GS, který je určen pro těhotné ženy. Může se užívat před otěhotněním, v jeho průběhu i v době kojení. Pro tento doplněk zase hovoří skutečnost, že byl vyvinut ve spolupráci s Ústavem pro péči o matku a dítě v Podolí.

Tento doplněk stravy obsahuje široké spektrum vitamínů skupiny B (B1, B2, B6, B12…), vitamín C, vitamín D, hořčík, železo, vitamín E, selen, kyselinu listovou a vitamín A, který je pro bezpečí plodu ve formě beta-karotenu. (Takže by měl být pro normální vývoj plodu neškodný.) Také jsou zde obsaženy esenciální mastné kyseliny DHA a EPA. 

Jelikož má navíc na srovnávačích až 90% spokojenost uživatelek, domníváme se, že se ho určitě vyplatí vyzkoušet.

✅ Vyzkoušet GS Mamavit 👉 Oficiální nákup

Fertiprona

I doplněk Fertiprona mohou užívat jak ženy, které teprve plánují otěhotnět, ženy, které již těhotné jsou i ženy po porodu. Kromě jiného je vhodný i pro ženy s diabetem, což se hodí vědět (vzhledem k tomu, že řada nastávajících maminek trpí těhotenskou cukrovkou). 

Fertiprona obsahuje folát, vitamín B2, biotin, vitamín E, vitamín C, vitamín D a inositol. Ačkoliv je obsažených látek trochu méně, příjem všech je v těhotenství důležitý. Navíc, kvůli již zmíněné přátelskosti k diabetičkám si jistě najde mnoho nadšených uživatelek. V některých obchodech navíc koupíte větší balení, které je ekonomicky výhodnější.

✅ Vyzkoušet Fertiprona 👉 Oficiální nákup

Pregnafolin

Pregnafolin je doplněk stravy pro těhotné ženy z dílny lékárny Dr. Max (který má vlastní privátní značku). Tento doplněk stravy obsahuje folát, vitamín B1, jód, vitamín C a vitamín D3. Zároveň je tento doplněk stravy vhodný především pro ženy, které teprve plánují těhotenství a pro ženy do 12. týdne těhotenství. Vzhledem k tomu, že jde navíc o cenově dostupný přípravek, mohou si ho dopřát i maminky s menším rozpočtem.

✅ Vyzkoušet Pregnafolin 👉 Oficiální nákup

Gravital

Mezi nastávajícími maminkami je hodně oblíbený i doplněk stravy VitaHarmony Gravital, který se těší až 88% spokojenosti. Jde o multivitaminy pro těhotné, který mohou jak těhotné ženy, tak ty, které již kojí.

Jeho popularita je naprosto oprávněná, protože ze všech zmíněných obsahuje největší množství látek. Kromě vápníku obsahuje i draslík, vitamín C, fosfor, vitamín E, železo, zinek, mangan, vitamíny skupiny B, jód, selen, vitamín D a mnoho dalších. Jelikož se prodává v balení s obsahem 180 kapslí a za den potřebujete jen jednu, ani tolik nevadí jeho vyšší pořizovací cena, která se pohybuje mezi 500-600,-.

✅ Vyzkoušet Gravital 👉 Oficiální nákup

Jak tedy můžete vidět, ženy, které chtějí otěhotnět, těhotné ženy a ženy po porodu mají na výběr z velkého množství kvalitních přípravků, které budou vyhovovat jejich individuálním potřebám.

Zdroje informací

https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/vitamins-supplements-and-nutrition/ – Výživa v těhotenství (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/best-prenatal-vitamins – Prenatální vitamíny (anglicky)

 

Přidat komentář