Vypěstujte si vlastní česnek, ještě není pozdě!

Výsadba česnekuVýhody a účinky jsou vám všem určitě dobře známé, ovšem v dnešní době si jen těžko můžeme za rozumnou cenu pořídit kvalitní česnek, který není z Číny nebo ze Španělska. V supermarketech je většinou česnek do 170 Kč jedině z dovozu a pokud si chcete koupit český česnek, zaplatíte za něj snad vždy přes 200 Kč/kg.

Odvážným maminkám se tak nabízí možnost vypěstovat si česnek vlastní. Jak obtížné to je a můžete si česnek vypěstovat i doma na bytě a dá se to stihnout ještě letos?

Výsadba česneku na jaře 2013 je možná, i když už není úplně ideální doba a česnek už by měl být spíše v zemi. Bavíme se teď samozřejmě o jarním česneku, což je jiná odrůda od klasického ozimého česneku. Většina lidí pěstuje česnek tak, že jej zasadí do země už na podzim. My ale můžeme stíhat česnek sázet i teď a to právě díky odrůdám jarního česneku.

Takový česnek sice stojí stejně jako klasický konzumní, ovšem výhoda je v tom, že z jednoho sadbového česneku vysadíte několik stroužků (u dobrých odrůd i 12), takže vám k osazení květináče postačí i půl kila.

Česnek si můžete vysadit i doma na bytě, stačí použít třeba truhlíky nebo květináče. Česnek by kolem sebe měl mít dostatek prostoru, pokud jich budete sázet do jednoho květináče více, rozestupy by měli být zhruba 7-10 cm. Stroužky je potřeba sázet rovně tak, aby byli kořínky (suší strana) dolů.

Kde koupit sadbu?

Hledala jsem na internetu v obchodech, ale jarní sadba už nikde bohužel moc k dostání není. V internetových obchodech je problém v tom, že  chtějí prodat minimálně 1 kg sadby a to je pro domácí pěstování v truhlících či květináčích až příliš moc.

Objevila jsem jedny stránky, kde prodává sadbu přímo pěstitel, ale má už na prodej jen posledních pár kilogramů. Objednat jarní sadbu česneku si můžete přímo tam, na stránce PestujuCesnek.cz.

Protože budete sadit česnek pravděpodobně do půdy, která předtím s česnekem do styku nepřišla, není potřeba česnek mořit proti škůdcům a můžete jej rovnou sadit po stroužcích tak jak je.