Eustachova trubice se nachází mezi nosohltanem a středním uchem. Jde tedy o taková nenápadná zadní vrátka, která mohou u dětí způsobit zánět středního ucha. Proč? Protože malé dítě ještě často neumí smrkat tak, aby se tato spojnice dostatečně vyprázdnila. A to pak způsobuje velmi vážné problémy. Jak zánět Eustachovy trubice poznat? A může mít po něm dítě nějaké následky?
Ucpaná Eustachova trubice může trápit jak dospělé, tak děti. Právě u dětí však její zánět hrozí vůbec nejčastěji. Ještě neumí pořádně fouknout nosem tak, aby došlo k úplnému vyprázdnění dutin. Na základě toho se tedy může rýma posouvat směrem k uchu a je zaděláno na malér.
Přečtěte si: Vše, co potřebujete vědět o zánětu spojivek
K uvolnění toho přitom stačí pouze málo. Vysmrkat se. Případně způsobit podtlak odsávačkou a rýmu u opravdu malých dětí dostat pryč (třeba) vysavačem.
Jak ale poznat, že se k něčemu schyluje? A jaké následky to může mít, pokud zánět u dítěte nikdo neřeší?
Hlavní příznaky zánětu Eustachovy trubice
Je nutno dodat, že k rozvoji problému často dochází akutně, nezřídka v nočních hodinách. A to může být poněkud složité se v situaci ihned zorientovat a zvolit správný postup.
Že dítě trápí zánět středního ucha se dá poznat podle:
- Bolesti ucha
- Horečky
- Podrážděnosti
- Zhoršeného sluchu
- Problémů s rovnováhou
- Ušního výtoku
- Problémů se spánkem
Dítě si také může častěji sahat na bolavé ucho, převalovat se, protože nemůže ležet na místě, které ho bolí, může odmítat jídlo a pití a také může neustále plakat. Snažte se tedy těmto projevům věnovat zvýšenou pozornost. Vzhledem k tomu, že si stejně jako s impetigem u dětí neporadíte sami, vyhledejte lékaře.
Co tento problém způsobuje?
Nejčastějším spouštěčem problému je nachlazení, rýma nebo jiný typ infekce, který se šíří z dýchacího ústrojí směrem do ucha. Pokud má dítě v poslední době rýmu nebo kašel, zbystřete, protože právě v tomto čase je rozvoj zánětu této oblasti velmi reálný.
Co se stane, když to nebudete řešit
Mezi vážné komplikace patří například protržení ušního bubínku. Ještě o dost horší pak může být rozvoj zánětu mozkových blan.
Jak se léčí?
Lékař volí způsob léčby na základě toho, co infekci vyvolalo. Někdy může například nasadit dítěti antibiotika. Pokud ale za problém mohou viry, nebudou účinná. Vzhledem k rizikům, která může zánět způsobit, se nemusí doporučovat Valsalvův manévr (usilovný výdech proti uzavřené hlasové štěrbině), který někdy používáme na zprůchodnění zalehlých uší.
Co se týče prevence, snažte se dítě naučit co nejdříve pořádně smrkat. Pokud to nejde, používejte pravidelně odsávačku, a to i když se to dítěti možná v dané chvíli úplně nelíbí. Také se snažte chránit uši před průvanem, dětem proto dávejte čepici a pravidelně kontrolujte její správné nasazení na uších. Také můžete zvážit soustavnou podporu jeho imunity.
Kolikrát jste řešili zánět Eustachovy trubice u svých dětí?