Co znamená zelená stolice u miminka? Je třeba jít k lékaři?

Každá maminka chce pro svoje dítě to nejlepší. Nová životní role s sebou ale mnohdy přináší velkou nejistotu. Máte v náruči dítě a nikdo vám k němu nedal podrobný návod. Proto se může stát, že vás jednoho dne vyděsí jeho zelená stolice. O co jde? A kdy vyhledat pomoc lékaře?

Někdo má ve zvyku říkat, že malé děti znamenají malé starosti. A že s velkými dětmi přicházejí velké starosti. Pokud vám ale v náručí zrovna odpočívá miminko, jehož stolice je zelená, pravděpodobně pro vás půjde o nejdůležitější problém na světě.

Jelikož naprosto chápeme vaši nejistotu a paniku, v následujících několika řádcích vám povíme, jaké má tento jev důvody a jak správně postupovat, aby bylo u vás doma zase všechno v pořádku.

zelená stolice u miminka

Pokud jste připravené, tak můžete pokračovat ve čtení.

Zelená stolice u miminka

Už to, že musíte vyměnit plínku a očistit dětský zadeček, představuje pro mnoho lidí výzvu. Natož, aby se potýkali se zelenou stolicí. Jelikož je tato barva v populaci považována za neobvyklou, většina rodičů zbystří a začne tento podivný problém řešit.

Hned na úvod vás ale musíme uklidnit. Zelená stolice u miminek je v některých případech úplně normální. Není tedy důvod se začít zbytečně moc znepokojovat.

Tohle vše je normální

zelená stolice u miminka

Krátce po narození se setkáte s tím, že stolice miminka bude mít až skoro černou barvu. Než se u dítěte objeví normální typ stolice, může být nějakou dobu nazelenalá. Mechanismus bývá takový, že černá stolice se změní zvolna ve žlutou. Ta se pak obvykle promění v zelenou. Doba zelené stolice může trvat cca 2 dny. Pak se obvykle vrátí žlutá barva, která může být u některých dětí dokonce až oranžová. Pokud později dítě nakrmíte něčím, co má červenou barvu, očekávejte, že se to odrazí na barvě jeho stolice.

Jak tedy vidíte, v průběhu nošení plenek narazíte na celou plejádu různých barevných odstínů, které sice nejsou u dospělých obvyklé, ale u dětí jsou považovány za naprosto normální.

Příčiny zelené stolice u miminek

Zelená stolice nemívá vždycky stejný odstín. Také za ni nemůže vždycky jen jedna věc.

Na vině bývá:

  • Jídlo a pití s obsahem zeleného barviva
  • Užívání suplementů s obsahem železa
  • Konzumace špenátu
  • Konzumace zelené zeleniny
  • Průjem
  • Onemocnění zažívacího traktu

Jak to řešit?

zelená stolice u miminka

Pokud víte, že dítě dostalo něco zeleného k jídlu, nebo pití, v takovém případě nemá maminka moc co řešit. Pokud se ukáže, že miminko trpí průjmem, dávejte pozor na to, aby netrpělo dehydratací. Také kontaktujte lékaře, který vám doporučí další nejvhodnější postup.

Tohle není normální

Úplně nakonec se zaměříme na to, co rozhodně není normální a co by vás mělo motivovat k tomu, abyste s partnerem všeho nechali a jeli s dítětem do nemocnice.

Normální není:

  • Červená stolice (za předpokladu, že dítě nesnědlo například červenou řepu)
  • Velmi bledá stolice

Pokud váš praktik není k zastižení, není chyba, pokud dítě odvezete na pohotovost, kde ho ve vašem doprovodu vyšetří. Rozhodně je lepší spustit planý poplach, než něco zanedbat a v budoucnosti si to vyčítat.

Řešily jste zelenou stolici u miminka, nebo jste věděly o co jde a zůstaly jste klidné?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/baby/how-to-stop-green-poop-in-babies – Vše o zelené stolici (anglicky)

https://www.verywellfamily.com/why-is-my-childs-poop-green-5081667 – Proč má mé dítě zelenou stolici? (anglicky)

Přidat komentář