Jak řešit zničené nehty: 10 tipů, jak je udělat opět zdravé

Zdraví nehtů má velký vliv na celkový dojem z vašich rukou. Je jasné, že přiměřeně dlouhé, hezky nalakované a silné nehty udělají na lidi ve vašem okolí mnohem lepší dojem, než nehty, které se neustále lámou, mají divnou barvu, a ještě jsou na nich prapodivné rýhy. Pokud nevíte, co by vám mohlo s vašimi problémovými nehty pomoci, zkuste některý z níže uvedených tipů.

Nehty měly v minulosti praktickou úlohu. Dalo se s nimi škrábat při obraně, nebo loupat jídlo. V dnešní době, kdy máme k dispozici nože a další náčiní, však tato jejich funkce ustupuje a hledíme na ně především z pohledu toho, jak vypadají.

Možná si řeknete, že na vašich nehtech až tak nezáleží, protože důležité jsou vaše schopnosti a osobnost. Na jednu stranu to tak určitě je, ale uvědomte si, že při pracovním pohovoru, nebo při kontaktu s klienty, bude vzhled vašich nehtů jedním z kritérií, podle kterých si na vás lidé udělají názor. Neupravené nehty, které jsou navíc ve špatném stavu, totiž mohou napovídat, že ve svém soukromém životě nejste příliš pořádná.

Jak tedy dostat vaše nehty zase zpátky do formy?

Výživa

Naprostým základem vaší péče o nehty by měla být správná výživa, ve které by měly mít místo vitamíny, proteiny, minerály a bylinky. Jednou z cest, které si můžete zvolit, je dlouhodobé užívání doplňků stravy na podporu zdraví a růstu nehtů. Ty dobré obvykle obsahují vitamíny skupiny B, vitamín E a přesličku rolní.

Minimalizace působení vody

Voda nedělá jen svraštělou kůži na prstech, ale také může přispívat ke zhoršené kondici vašich nehtů, které pak mohou být slabší a mohou se víc lámat. Jelikož ne všechny profese se mohou působení vody na ruce vyhnout (pracovnice úklidu, kosmetičky, ženy v gastronomii…), je vhodné nosit ochranné rukavice, které je před vlhkostí ochrání.

Pitný režim

Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou. Z toho důvodu bychom mu měly dopřávat co největší hydrataci, ze které těží většina jeho tkání. Včetně nehtů. Nejvhodnější jsou kvalitní čaje a klasická pitná voda z kohoutku.

Pozor na chemii

Vašim nehtům neudělá dobře ani nadměrné působení úklidové, nebo jiné chemie. Z toho důvodu mějte na ruce pracovní rukavice, které nehty ochrání před jejím nežádoucím vlivem. (Platí to i pro práci s chemií na zahradě.)

Nošení umělých nehtů

Může se zdát, že špatné přírodní nehty můžete zachránit nošením umělých nehtů. Ovšem, pravda je někde trochu jinde. Nošení umělých nehtů může vypadat esteticky, ale z dlouhodobého hlediska vám manipulace s UV světlem a různými lepidly může váš přírodní nehet prakticky zničit. Nošení umělých nehtů tedy není správným řešením.

Pauza v lakování

Ani některé laky z drogerie nemusí mít pro vaše nehty ideální složení. Z toho důvodu se vyplatí s lakováním alespoň na několik týdnů přestat. Pokud chcete nehtům dodat alespoň trochu lesku, primárně si vybírejte průhledné laky na nehty s posilujícím komplexem.

Stříhání nehtů

Dlouhé nehty mají tendenci se různě zatrhávat a lámat, kvůli čemuž pak trpí i jinak zdravé nehty. Z toho důvodu je vhodné mít nehty v přiměřené délce.

Krém na ruce

Vaše nehty a ruce budou vypadat mnohem lépe, pokud se naučíte pravidelně používat kvalitní krémy na ruce. Dnes jsou k dostání i takové, které se okamžitě vstřebají, takže se nemusíte bát, že si umažete klávesnici počítače, oblečení, nebo telefon.

Pozor na odlakovač!

Pokud si lakujete nehty, dávejte si velmi dobrý pozor na to, abyste používaly odlakovač bez alkoholu. Alkohol totiž nehty vysušuje a jsou pak kvůli němu křehčí a lámavější. Šetrnější odlakovač seženete prakticky v každé drogerii, bývá hned vedle toho s alkoholem.

Nekousejte si nehty

Poslední, avšak neméně důležitou radou je, abyste si nekousaly nehty. Kromě toho, že nebudou vypadat hezky, si můžete tímto způsobem přivodit nepříjemnou infekci. Raději si kupte antistresový balonek, nebo začněte myslet na něco jiného, co vás trochu uklidní.

Myslete ale na to, že žádný z těchto tipů vám nepomůže, pokud nevyřešíte svou vnitřní výživu. Proto byste měla za všech okolností zvážit dlouhodobé užívání doplňků stravy na nehty.

Přidat komentář