Těhotenství je pro těla žen obrovskou zátěží, která může dost významně rozhodit normální fungování jejich organismu. Zatímco některé problémy jsou celkem známé, o jiných tak dobré povědomí mít nemusíte. Nebo snad víte, co je to těhotenská cholestáza?
Že existuje těhotenská cukrovka a u některých žen i riziko preeklampsie, to tak nějak víte. Ovšem, to nejsou jediné potíže, se kterými se lze v průběhu devíti měsíců těhotenství setkat. Velmi problematická je i těhotenská cholestáza.
Jelikož se o tomhle problému zatím příliš nemluví, pokud vám ji lékař diagnostikuje, nemusíte vědět, co přesně to znamená. Proto jsme tu my s naším komplexním průvodcem.
Tak pokračujte ve čtení.
Co je to těhotenská cholestáza
Těhotenská cholestáza se může u žen projevit ke konci druhého, či v průběhu třetího trimestru. Ačkoliv tento stav není pro matku až tak nebezpečný, může mít velmi vážné dopady na dítě. Těhotenská cholestáza v podstatě znamená, že játra matky nedovedou správně odvádět žluč. Která je důležitá pro metabolismus tuků.
Příznaky cholestázy v těhotenství
Cholestáza má několik příznaků. Stačí si tedy jenom trochu všímat. Pokud některý z nich zaznamenáte, spojte se se svým ošetřujícím lékařem.
Mezi projevy cholestázy patří:
- Intenzivní svědění (především v oblasti dlaní a chodidel)
- Tmavá moč
- Světlé výkaly
- Žloutenka
Příčiny
Jak už bylo řečeno, problém je v tom, že žluč nemůže normálně putovat organismem. Například kvůli blokádě. V průběhu těhotenství může být problém v eliminaci žlučových solí z jater. Tento jev nejčastěji spouští těhotenské hormony.
Mezi potenciálně rizikové faktory patří:
- Těhotenská cholestáza v minulosti
- Onemocnění jater
- Vícečetné těhotenství
- Rodinná anamnéza
- IVF
Jaké jsou její hodnoty?
Jelikož se cholestáza zjišťuje prostřednictvím laboratorních testů u kterých obvykle bývají k dispozici i normální hodnoty pro srovnání, není nutné se hodnotami těhotenské cholestázy zabývat. Vy sama je totiž na sobě nejspíš nepoznáte. V případě nutnosti se zeptejte lékaře a ten vám všechno v klidu vysvětlí.
Co může způsobit? A je nebezpečná?
Hlavní problém představuje skutečnost, že v tucích se rozpouští některé důležité vitamíny (D, E, K, A). Pro matku ale cholestáza v těhotenství většinou nepředstavuje vážné komplikace a většinou odezní do několika dní po porodu.
Těhotenská cholestáza ale může zapříčinit předčasný porod. Z toho důvodu může dítě zůstat delší dobu v nemocnici. Především kvůli tomu, že nemusí mít dostatečně vyvinuté plíce. U dětí navíc může cholestáza matky zvýšit riziko metabolických poruch, či obezity.
Léčba
V průběhu těhotenství by měly ženy podstoupit krevní testy, které odhalí případné problémy. Pokud se problém potvrdí, mohou být vyslané na ultrazvuk a pečlivěji kontrolované. V případě, že to situace vyžaduje, lékaři se s vámi mohou domluvit na termínu vyvolání porodu.
Žena by také měla dodržovat dietu. Nevhodné jsou rafinované cukry. Pacientky by se měly vyvarovat i výrobkům ze sóji, plnotučným mléčným výrobkům a zpracovaným výrobkům. (Polotovary, masné výrobky atd.)
Velmi důležitý je i dobře nastavený pitný režim. V průběhu dne byste měly vypít 8-12 sklenic vody.
Měla jste v těhotenství cholestázu? Pokud ano, jak jste ji zvládala?
Zdroje informací
https://www.medicalnewstoday.com/articles/173503 – Těhotenská cholestáza (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cholestasis-of-pregnancy/symptoms-causes/syc-20363257 – Cholestáza v těhotenství (anglicky)