Těhotenská cholestáza: Co to je, příznaky, příčiny, hodnoty

Těhotenství je pro těla žen obrovskou zátěží, která může dost významně rozhodit normální fungování jejich organismu. Zatímco některé problémy jsou celkem známé, o jiných tak dobré povědomí mít nemusíte. Nebo snad víte, co je to těhotenská cholestáza?

Že existuje těhotenská cukrovka a u některých žen i riziko preeklampsie, to tak nějak víte. Ovšem, to nejsou jediné potíže, se kterými se lze v průběhu devíti měsíců těhotenství setkat. Velmi problematická je i těhotenská cholestáza.

Jelikož se o tomhle problému zatím příliš nemluví, pokud vám ji lékař diagnostikuje, nemusíte vědět, co přesně to znamená. Proto jsme tu my s naším komplexním průvodcem.

Tak pokračujte ve čtení.

Co je to těhotenská cholestáza

Těhotenská cholestáza se může u žen projevit ke konci druhého, či v průběhu třetího trimestru. Ačkoliv tento stav není pro matku až tak nebezpečný, může mít velmi vážné dopady na dítě. Těhotenská cholestáza v podstatě znamená, že játra matky nedovedou správně odvádět žluč. Která je důležitá pro metabolismus tuků.

Příznaky cholestázy v těhotenství

Cholestáza má několik příznaků. Stačí si tedy jenom trochu všímat. Pokud některý z nich zaznamenáte, spojte se se svým ošetřujícím lékařem.

Mezi projevy cholestázy patří:

  • Intenzivní svědění (především v oblasti dlaní a chodidel)
  • Tmavá moč
  • Světlé výkaly
  • Žloutenka

Příčiny

Jak už bylo řečeno, problém je v tom, že žluč nemůže normálně putovat organismem. Například kvůli blokádě. V průběhu těhotenství může být problém v eliminaci žlučových solí z jater. Tento jev nejčastěji spouští těhotenské hormony. 

Mezi potenciálně rizikové faktory patří:

  • Těhotenská cholestáza v minulosti
  • Onemocnění jater
  • Vícečetné těhotenství
  • Rodinná anamnéza
  • IVF

Jaké jsou její hodnoty?

Jelikož se cholestáza zjišťuje prostřednictvím laboratorních testů u kterých obvykle bývají k dispozici i normální hodnoty pro srovnání, není nutné se hodnotami těhotenské cholestázy zabývat. Vy sama je totiž na sobě nejspíš nepoznáte. V případě nutnosti se zeptejte lékaře a ten vám všechno v klidu vysvětlí.

Co může způsobit? A je nebezpečná?

Hlavní problém představuje skutečnost, že v tucích se rozpouští některé důležité vitamíny (D, E, K, A). Pro matku ale cholestáza v těhotenství většinou nepředstavuje vážné komplikace a většinou odezní do několika dní po porodu.

Těhotenská cholestáza ale může zapříčinit předčasný porod. Z toho důvodu může dítě zůstat delší dobu v nemocnici. Především kvůli tomu, že nemusí mít dostatečně vyvinuté plíce. U dětí navíc může cholestáza matky zvýšit riziko metabolických poruch, či obezity. 

Léčba

V průběhu těhotenství by měly ženy podstoupit krevní testy, které odhalí případné problémy. Pokud se problém potvrdí, mohou být vyslané na ultrazvuk a pečlivěji kontrolované. V případě, že to situace vyžaduje, lékaři se s vámi mohou domluvit na termínu vyvolání porodu.

Žena by také měla dodržovat dietu. Nevhodné jsou rafinované cukry. Pacientky by se měly vyvarovat i výrobkům ze sóji, plnotučným mléčným výrobkům a zpracovaným výrobkům. (Polotovary, masné výrobky atd.) 

Velmi důležitý je i dobře nastavený pitný režim. V průběhu dne byste měly vypít 8-12 sklenic vody. 

Měla jste v těhotenství cholestázu? Pokud ano, jak jste ji zvládala?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/173503 – Těhotenská cholestáza (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cholestasis-of-pregnancy/symptoms-causes/syc-20363257 – Cholestáza v těhotenství (anglicky)

Přidat komentář