Akupunktura: Jak probíhá? A bolí?

Když nás bolí záda, nebo se cítíme stažené a málo pohyblivé, objednáme se na masáž. Některé se možná vydají hledat pomoc k fyzioterapeutovi. Znáte ale ze svého okolí někoho, kdo si zašel na akupunkturu? I když o její existenci víme, málokdo tuší, na co je dobrá a jak přesně probíhá. Což jsou věci, které se dozvíte v našem dnešním článku.

Západní medicína se zaměřuje na vědeckou analýzu a postupy. Když nás něco bolí, lékař pomocí testů přijde na to, čím by to mohlo být a nasadí vhodnou léčbu. Dál už se ale nijak nezajímá o to, jaké máte vztahy, jaké je vaše duševní nastavení nebo zda se ve vašem životě neděje něco výjimečného, nebo nezvyklého. (Úmrtí, rozvod…)

V tom je alternativní medicína jiná. Člověka bere jako celek, ve kterém je vše dokonale propojené. Jak se říká – tělo následuje mysl, takže nerozporuje, že řada potíží může být způsobená zablokovanou energií, kterou ovlivňují naše myšlenky. 

Jedním z typů tohoto lidového umění je akupunktura. 

Co je akupunktura?

Akupunktura je starodávné umění, které má kořeny v Číně. Vychází z předpokladu, že v těle člověka existují energetické dráhy a body, které lze stimulovat zapichováním jehel. Není to ale jenom o tom. Za akupunkturou stojí rovnou celá filozofie.

Její přívrženci věří, že tělem každého člověka proudí životní energie qi. (Čteme jako či.) Když je její tok správný, člověk se těší dobrému fyzickému i psychickému zdraví. Energetické dráhy se však mohou zablokovat, což má vést ke zdravotním problémům a nemocem. Akupunktura má tedy přispívat k tomu, aby mohlo qi proudit tak, jak má. 

Je ale potřeba dodat, že akupunktura není oficiální druh medicíny. Nevychází z vědeckých základů. I přesto si tato metoda v západní společnosti vysloužila relativní respekt.

Komu může být prospěšná

Samozřejmě, léčitelé budou patrně tvrdit, že akupunktura si dovede poradit se vším, co se naskytne. My se ale budeme držet ověřených tvrzení. (Vědci se pokusili ji trochu zmapovat a přišli se seznamem možných komplikací, na které by mohla mít teoreticky vliv.)

Akupunktura by mohla být dobrá pro ženy, které trpí:

  • Alergií
  • Úzkostí
  • Chronickými bolestmi hlavy, kolen, zad a krku
  • Vysokým krevním tlakem
  • Nespavostí
  • Premenstruačním syndromem
  • Bolestivou menstruací
  • Migrénou

Na akupunktuře

Nejvíc vás asi bude zajímat, jak probíhá návštěva specializovaného salonu. V první řadě si vás poskytovatel prohlédne. A následně do vás zapíchá drobné jehličky. (Jejichž instalace nebolí.) Jehly mohou být obyčejné, nebo zahřívané elektrickým proudem. Jehly zůstávají na místě po dobu 5-30 minut. Obvykle se chodí na 8-12 setkání.

Součástí akupunktury může být i poradenství, které se týká změny životního stylu, nebo použití bylinek.

Na co si dát pozor?

V první řadě je extrémně důležité vybrat si kvalifikované pracoviště, které pracuje jen se sterilními jehlami

Akupunktura není vhodná pro lidi, kteří trpí poruchou krvácivosti. Také se může stát, že se ve vás (po neodborné manipulaci) jehla zlomí a zůstane v těle. Což může vést k infekcím, ale i k dalším akutním zdravotním potížím. Včetně selhání důležitých orgánů.

Velmi dobrý pozor by si měli dát i lidé, kteří mají kardiostimulátor. V takovém případě je extrémně nevhodné chodit na akupunkturu, jejíž součástí je zapichování jehel napojených na elektrický proud. 

Pokud si dáte na tohle všechno pozor, je akupunktura považována za veskrze bezpečnou. Myslete ale na to, že nejde o oficiální léčbu, takže od ní nečekejte zázraky.

Byla jste někdy na akupunktuře?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/acupuncture-how-does-it-work-scientifically – Akupunktura: Jak to funguje, benefity a vliv na bolest (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/156488 – Akupunktura: Jak to funguje, použití, výhody a rizika (anglicky)

Přidat komentář