Bolest břicha v těhotenství – jak poznat, že potřebujete pomoc?

Začátek těhotenství doprovází široké spektrum projevů. Od častějšího močení přes citlivá prsa, nevolnost a větší citlivost na pachy, až po ty méně známé, mezi které patří příznaky nachlazení. Může být ale příznak těhotenství i bolest břicha nad pupkem? A je normální bolest břicha po sexu v těhotenství? Vzhledem k tomu, že jde o důležité téma, na vše, co s ním souvisí, se podíváme v našem dnešním článku.

I když těhotenství není nemoc, jedná se o jiný stav. To znamená, že se musíte připravit na široké spektrum neobvyklých projevů a situací. Některé z nich se považují za normální, u dalších je zase důležité zpozornět. Například bolest břicha jako při menstruaci může v posledním trimestru znamenat, že se blíží porod. V časnější fázi těhotenství ale může naopak jít o příznak blížící se ztráty. 

I přesto, že mají mnohé dámy strach, že je lékaři budou považovat za hysterky, pravdou je, že to by vás nemělo při řešení neobvyklých příznaků zastavit. Nezapomínejte na to, že jde o vaše tělo a bezpečnost, i kdyby tedy šlo jen o planý poplach, vždy je lepší, když se na nějaký problém podívá odborník.

Na co se připravit?

Bodavá bolest břicha v těhotenství se často považuje za naprosto normální. Může se objevit například po prudkém pohybu nebo v průběhu vstávání. Nejde tedy o nic, co by vás mělo nadměrně stresovat.

Naprosto normálním jevem je i bolest a napětí v podbřišku. Bolest břicha v 5. týden těhotenství také může souviset s tím, že vám vynechává menstruace, což vás může motivovat k tomu, abyste si udělala domácí těhotenský test. V pozdějších fázích se normální těhotenská bolest projevuje spíš jako bolest na pravém boku. Postupně se posouvá víc nahoru. Ke konci těhotenství by vás tedy neměla překvapit bolest v oblasti kolem pupku.

Proč je bolest normální?

V průběhu těhotenství se děje mnoho důležitých procesů. Jedním z nich je zvětšování dělohy, růst placenty a postupný vývoj plodu. Jak dochází ke zvětšení dělohy, zároveň se napínají vazy, které směřují směrem k pánvi a do třísel. Děloha je navíc mnohem víc prokrvená, a tím pádem i více citlivá. Bolest na pravé straně bývá dána tím, že často je na této straně vaz trochu kratší. U některých žen ale může být naopak kratší ten levý, takže je může místo pravého boku bolet ten levý. V neposlední řadě ale existují i dámy, které vnímají bolest v oblasti celého podbřišku.

Také ale může jít o průvodní jev podrážděného žaludku a zácpy, což je v těhotenství taktéž úplně normální.

Tvrdnutí břicha

V určité fázi těhotenství se u vás objeví i něco, čemu se říká tvrdnutí břicha, které mohou doprovázet křeče, které mohou vystřelovat až do třísel a zad. Opět jde ale o normální jev, jde totiž o průběžné kontrakce dělohy.

V případě, že je tvrdnutí břicha v 2. trimestru těhotenství častější, určitě o tom informujte svého ošetřujícího lékaře, protože může jít o signalizaci předčasného porodu. Na základě toho vám může lékař nařídit klidový režim, pracovní neschopnost a případně i sexuální abstinenci.

Kdy bolest signalizuje porod?

Jedno je jisté, vaše těhotenství jednoho dne skončí. Pokud ale budete rodit poprvé, můžete být nervózní z toho, zda porodní bolesti spolehlivě poznáte.

Jedním z prvních příznaků je tvrdnutí a píchání břicha, které se objevuje častěji než 10x denně. Tomuto jevu lidově říkáme poslíčci. Porodní kontrakce mají pravidelný interval, který se postupně zkracuje. V případě, že vám praskne plodová voda, nebo se interval mezi kontrakcemi začne pohybovat pod 15 minut, měly byste se dopravit do porodnice.

Tohle není normální

Těhotenství může být opravdu dost nepředvídatelné, zatímco v jeden moment je vše v pořádku, krátce na to už to platit nemusí.

K lékaři se okamžitě dopravte, pokud zaznamenáte:

  • Krvácení
  • Horečku
  • Pálení a řezání při močení
  • Zesilující a nepřetržitou bolest

Může jít o infekci močových cest, ale i o něco mnohem vážnějšího, například o zánět slepého střeva. Také se ale musí vyloučit riziko předčasného porodu, či ztráty těhotenství. Z toho důvodu byste měla absolvovat důkladné vyšetření, které stanoví pravou povahu vašeho problému.

Řešily jste někdy podezřelou bolest v podbřišku v těhotenství? Pokud ano, podařilo se vám ji úspěšně zažehnat?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/pregnancy/gas-pain-during-pregnancy – Bolest břicha v těhotenství (anglicky)

https://www.webmd.com/baby/abdominal-pain-and-pregnancy-what-to-know – Co byste měly vědět o bolesti břicha v těhotenství (anglicky)

https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/stomach-pain/ – Bolest břicha a těhotenství (anglicky)

Přidat komentář