Co je trimestr: Vše, co se děje v průběhu těhotenství

Těhotenství se rozděluje do tří trimestrů, z nichž každý je něčím trochu specifický. V průběhu některých ženy více řeší přibírání v těhotenství, při dalších je zase nejaktuálnějším tématem porod a příprava na něj. Kdy začíná první? A kdy je vhodné zařadit cvičení pro těhotné? To vše a mnohem víc si povíme v našem dnešním článku.

Trimestr je ve své podstatě označení tří měsíců. Specificky se používá v těhotenství, kdy rozděluje tři jeho hlavní fáze. Druhý a třetí trimestr bývá pro ženy náročnější v tom, že se musí potýkat s přibývající váhou a dalšími problémy, které jsou sice po stránce fyziologie naprosto normální, i tak ale pro jejich organismus představují zátěž. (Hovoříme například o zácpě, zadýchávání, o bolesti kyčlí a podobně.)

V průběhu každého trimestru navíc u dítěte dochází k důležitým etapám v jeho vývoji. Pokud vás baví každý týden sledovat (například v aplikaci) jak plod, ze kterého bude jednoho dne miminko, prospívá, pravděpodobně se rády dozvíte informace o tom, co se ve kterém trimestru těhotenství děje.

Kdy to celé začíná?

Trochu paradoxně, první trimestr těhotenství nezačíná vynechanou menstruací, ale prvním dnem vaší poslední menstruace před otěhotněním. Technicky vzato se tedy počítá s tím, že jste byla těhotná ještě v době, kdy jste těhotná nebyla. (Jenže, zatímco doba ovulace může být u každé ženy jiná, poslední začátek menstruace je pro lékaře pevným bodem, kterého se mohou při počítání pravděpodobného termínu porodu snáze držet.) Právě z toho důvodu se za normální dobu těhotenství považuje horizont 37-42 týdnů.

Na co se během každého trimestru připravit

Jak už bylo řečeno, každý trimestr těhotenství před ženy pokládá trochu rozdílné druhy problémů a výzev. Proto je vhodné se s nimi ještě před otěhotněním seznámit, protože s načerpanými vědomostmi se vám bude všechno snášet krapet lépe.

První trimestr přináší:

  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Averzi vůči některým potravinám, nápojům a pachům
  • Zvláštní chutě
  • Změny nálad

Druhý trimestr naopak přináší:

  • Změny na bradavkách
  • Strie
  • První pohyby
  • Bolesti vazů

Třetí trimestr přináší:

  • Silné kopy dítěte (žebra, měchýř, žaludek…)
  • Oteklé nohy
  • První úniky tekutiny z prsů
  • Časté močení

To je samozřejmě jen zkrácený výčet toho, na co se musíte v průběhu každého trimestru těhotenství připravit, protože se musíte připravit i na bolest zad a mnoho dalších symptomů. Co se týče přibírání, u každé ženy je to jiné. Hodně záleží i na tom, jestli se věnujete pohybu a jíte přiměřené porce (zdravého) jídla. Pokud k těhotenství přistupujete tak, že můžete jíst za dva, počítejte s větším přírůstkem hmotnosti. Každé dítě má navíc úplně jinou velikost. Je to opravdu velmi individuální.

Vývoj plodu

Jakmile se spermie spojí s vajíčkem, dojde k uhnízdění buněk v děloze, které se začnou dělit a stane se z nich embryo. Ke konci 12. týdne má zárodek vyvinutou strukturu nejdůležitějších orgánů, které se budou dále vyvíjet. Také má pravidelný tlukot srdce, má vyvinutá oční víčka a podobně.

Ve druhém trimestru má plod první pohyby střev, může vás slyšet, začíná vidět a může se poškrábat. Dále dochází k vývinu kůže, vlasů a nehtů. V tomto trimestru má plod i plíce, ale ještě nefungují. Dochází i ke zpravidelnění doby spánku a doby bdělosti.

V posledním trimestru dochází k tvrdnutí kostí, k otevírání očí, které vnímají světlo, dojde k dozrání plic a poměrně často se plod před porodem otočí hlavou směrem dolů.

Čtvrtý trimestr

Také existuje něco, čemu se říká čtvrtý trimestr. Asi nemusíme dlouze vysvětlovat, že se tímto způsobem označuje šestinedělí. V jeho průběhu si novorozenec zvyká na to, že musí sám trávit (takže budete muset koupit kapičky na podporu normálního zažívání) a na to, že musí fungovat sám o sobě.

Ženy zase prochází rekonvalescencí po těhotenství a porodu. Minimální doba je 6 týdnů, technicky vzato se ale můžete cítit ve své kůži až po 6-12 měsících od porodu. Proto byste na sebe neměla tlačit a měla byste se o sebe trochu lépe starat.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Trimestr – Trimestr (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323742 – Vše o trimestrech v těhotenství (anglicky)

 

Přidat komentář