Dětské kolo nebo odrážedlo?

Pokud už i váš trochu povyrostl, tak už možná přemýšlíte o tom, že mu pořídíte nějakou hračku, ať už má narozeniny anebo jsou Vánoce, díky které se naučí pracovat s rovnováhou a začne tak i trochu sportovat. Maminky nejčastějši vybírají ze dvou věcí a těmi jsou buď dětská odrážedla anebo dětská kola.

Dětské kolo Pro mnoho maminek a tatínků, kteří vybírají svým dětem tu správnou hračku na ježdění je rozhodující cena. Z tohoto pohledu rozhodně vyhrávají odrážedla, protože nejlevnější dětské odrážedlo pořídíte za cenu už kolem tisícovky.

Pro děti je start na odrážedle samozřejmě snadnější, než když se mají hned učit na kole. Bohužel jsou však odrážedla určena hlavně na naučení stability a rovnováhy proto, aby mohlo dítě přejít na klasické kolo.

Odrážedlo je tedy spíš jen taková startovní hračka pro ty, kteří nechtějí svoje děti pustit hned na kolo anebo jim koupi dětského kola finanční rozpočet nedovolí.

Dětská kola – jakou velikost vybrat?

Dětská kola jsou oproti odrážedlům plnohodnotné a děti je mohou využívat určitě na delší dobu, než odrážedla. Důležité je určitě správně zvolit velikost kostry kola, variant je totiž několik a jsou určeny často pro jiné věkové kategorie.

Dětská kola velikostí 12 nebo 14 jsou určeny pro ty nejmenší špunty, pro které je dětské kolo prvním dopravním prostředkem. Jsou dost podobná odrážedlům, ale mají větší vybavenost, ať už jde o podpůrná kolečka (odebíratelná), která udržují rovnováhu, blatníky nebo třeba držák na pití.

  • Pro děti do 6 let bychom vám doporučili kola ve velikostech rámů 12, 14 a 16. Pro starší děti, kterým chcete pořídit kolo na delší dobu se už může vyplatit investice do 20ti palcového kola. Kola jsou vyráběny opravdu z kvalitních materiálů, takže se nemusíte bát, že by vám nevydrželo. Navíc už i nejlevnější varianty mají volnoběžku (umožňuje protáčení řetězu i nazpátek) a pákové brzdy.
  • Těm, kteří si na to už zvládnou, pak můžete pořídit dětské kolo 20 palců vysoké i s přehazovačkou, které je srovnatelné s klasickým horským kolem jen v menší velikosti.

Poslední věc, na kterou mnoho maminek určitě zapomíná, je nutnost zkontrolovat, zda vaše dítě dosáhne ze sedátka na zem. Naštěstí už dnes snad v každému pořádném eshopu tyto údaje u každého produktu najdete, takže si snadno zjistíte, jestli není kolo pro vašeho kluka či holku příliš vysoké.