Tipy, jak vyčistit pračku snadno a rychle

Každá žena chce, aby vyprané prádlo bylo hezky voňavé a čisté. Ne vždy tomu tak ale je. Stačí si uvědomit, jakou neplechu dokáže napáchat jeden odlišně zbarvený kus prádla. Co když ale pračka pořádně nepere, protože potřebuje vyčistit? Jak na to vám poradíme v dnešním článku.

I když na to hodně z nás zapomíná, pračka je spotřebič jako každý jiný. Proto mu musíme věnovat dostatečnou pozornost, která může vyústit až v prodloužení jeho funkčnosti. Ovšem, ruku na srdce. Kdo z nás myslí na to, že by ji měl jednou za čas vyčistit? Občas se nám do toho nechce i proto, že vlastně nevíme, jak přesně bychom to měly udělat.

Ode dneška už se ale nemusíte na nic vymlouvat. Protože čištění pračky od této chvíle hravě zvládnete.

Proč čistit pračku?

Důvodů, proč čistit pračku existuje spousta. I když samy o sobě nemusí být vážné, ve spojení s jinými mohou způsobit naprostý rozklad vašeho zařízení.

Kondici pračky ovlivňuje:

 • Špína
 • Kvalita vody
 • Chemie z pracích prostředků
 • Existence bakterií (kterým je v té špíně náramně dobře)

Jednou z věcí, které si u špinavé pračky všimneme je zápach na oblečení, který přetrvává i ve chvíli, kdy ho věšíte ještě mokré na sušák. Dalším znakem může být hůře vyprané prádlo, nebo nějaký funkční problém během praní. (Například horší ohřev na vyšší teplotu, málo tekoucí voda a podobně.) Hodně napoví i různé ucpávky v potrubí a na dalších místech pračky.

Bohužel, nejnebezpečnější je to, co nemůžeme vidět. V nánosech špíny, vlhku a teple se skvěle žije bakteriím a houbám. Ty se mohou během praní dostat až do čistého prádla, čímž dojde k jeho kontaminaci. To může vést k nemocem, alergiím nebo třeba k náhlým kožním problémům.

Jak často pračku čistit?

V ideálním případě bychom měly pračku důkladně vyčistit zhruba jednou za měsíc. (Třeba během velkého úklidu.) A to jak zvenku, tak zevnitř. V závislosti na tom, jaký je váš životní styl můžete použít buď volně prodejné přípravky na čištění praček, které se prodávají v drogerii, nebo v lepších domácích potřebách. Často si ale vystačíte i s triky našich maminek, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Jak vyčistit pračku?

Nyní se dostáváme k samotnému čištění. Jak už bylo řečeno, můžete na něj použít buď speciální přípravky na čištění praček, nebo si vystačíte s tím, co máte v kuchyni. V takovém případě sáhněte po octu (obvykle se doporučuje 950 ml) a po jedlé sodě (220 g). 

Jakmile máte vybráno, postupujte tak, že:

 • Vyprázdněte pračku
 • Odstraňte veškeré chlupy a další viditelné nečistoty, ke kterým se dokážete dostat (pomoci vám může i vysavač, ale vždy počkejte, až pračka uvnitř vyschne)
 • Jakmile je tohle hotové, dejte do bubnu, nebo nádržky (podle toho, co uvádí výrobce) čisticí prostředek a pračku zapněte na uvedenou teplotu (v případě těch přírodních se doporučuje maximální teplota praní)
 • Když pračka skončí s pracím cyklem, vezměte kartáček a očistěte jím nádržku, dvířka, gumové těsnění a další viditelně znečištěné části pračky

Tipy, jak udržet pračku co nejdéle čistou

Aby vaše úsilí nepřišlo ze dne na den vniveč, osvojte si několik návyků, které vám pomohou udržet ji co nejdéle čistou.

V ideálním případě:

 • Nenechávejte ležet mokré prádlo v pračce 
 • Po praní nechávejte otevřená dvířka, aby se z pračky odpařila vlhkost
 • Nepřeplňujte pračku příliš velkým množstvím prádla během praní

Jak to máte s čištěním pračky vy osobně? Věnujete se mu pravidelně, nebo jste zatím neměla tu čest?

 

Přidat komentář