Jarní úklid domácnosti – letos ho hravě zvládnete!

Ať už máte nedobrovolně volno, nebo jste rozená hospodyňka, nejspíš si řeknete, že nadešel správný čas na generální úklid domácnosti. V tomto článku vám řekneme, jak ho vzít pořádně od podlahy. Odvážíte se ho také vyzkoušet?

Jaro je ideální čas na velký úklid. Ne každá žena se na něj ale těší. Při představě několika hodin, ne-li dnů se smetákem a hadrem v ruce se vám mohou samovolně protáčet panenky. Zkuste se na letošní úklid domácnosti dívat jako na velkou příležitost, jak dát všechno do kupy. Kromě čistého domova budete mít ve všech věcech pořádek. A také se už konečně zbavíte všech věcí, které vám zabírají prostor! 

Takže, jdeme na to!

Co mi neslouží, to vyhodím

Ještě než se pustíte do samotného úklidu, měla byste udělat velkou čistku ve věcech. Díky tomuto kroku budete muset manipulovat s mnohem menším počtem věcí, které by bylo nutné někam přesunout, či uskladnit. Aby to fungovalo, je potřeba se oprostit od sentimentu a vzpomínek a mít to srdce dát některým věcem nenávratně sbohem.

Ze svého příbytku vyhoďte:

  • Vrchovaté komínky starých časopisů a novin, na které se práší
  • Mrtvé a uschlé květiny a u těch dosud žijících otrhejte žluté a suché listy
  • Veškeré přebytečné plastové krabičky, láhve a sklenice (nějaké si můžete nechat, ale jen v rozumném množství)
  • Všechno, co je rozbité a nedá se to opravit
  • Náhodně nalezené věci (rozbité kolíčky, které nikdo neopravil atd.)
  • Věci, které vám jsou malé, velké nebo se vám nelíbí (oblečením počínaje, dekoracemi a nábytkem konče)

Je pravděpodobné, že než vytřídíte opravdu všechno, zabere vám to klidně celý víkend. Na druhou stranu, zjistíte, že spoustu věcí ve svém životě vůbec nepotřebujete a bude se vám mnohem lépe dýchat.

Tipy na úklid

Všechno, co je nahoře ukliďte první!

Aby měl úklid požadovaný efekt, myslete na to, že je vhodné s ním začít z vrchu směrem dolů. To znamená, že nejprve utřete prach a teprve poté začnete umývat podlahu a vysávat

Ještě předtím ale nezapomeňte na:

  • Setření prachu z květin, lamp a obrazů
  • Umytí lustru
  • Přesazení kytek

Vše o podlaze

Když máte všechny důležité úkony ve vrchních a středních patrech hotové, přesuňte se na úklid podlahy. Nejlepšího účinku docílíte, když před vytíráním na mokro zametete. Nebudete totiž muset řešit, že si po podlaze roztíráte špínu, drobky a vypadané vlasy.

Krásná okna

Během úklidu domácnosti by se nemělo zapomínat na okna. V nejlepším případě z nich sundejte záclony a závěsy a dejte je vyprat do pračky. (Pravděpodobně bude nutné udělat několik pracích cyklů, protože jde o velké kusy látky, které je nutné vyprat po dvou, nebo po jednom.) Mezi tím začněte s umýváním oken. Nejprve je zbavte nánosů špíny houbičkou s teplou vodou, do které dáte šetrný čisticí (a ideálně i odmašťovací) prostředek. Na to se hodí třeba obyčejný ocet. (Nezapomínejte na rámy!) Suchá okna pak vyleštěte speciálním hadříkem, kterým odstraníte šmouhy. 

Co je potřeba, to vyměňte/opravte

Viklá se vám stůl, nebo některá z jídelních židlí? V tom případě poproste svého partnera (nebo si najměte hodinového manžela), aby danou věc opravil. Pokud jde o menší věci, jako je například nevzhledná koupelnová předložka, nebo koš na smetí, vyhoďte je a nahraďte je novými (a hezčími).

Tohle vám usnadní úklid

Pokud vás úklid domácnosti nebere, nebo na něj nemáte čas, pořiďte si elektronické pomocníky. Kromě myčky, pračky a sušičky tím máme na mysli třeba robotický vysavač, nebo tyčový vysavač, který zvládá kromě vysávání také úklid na mokro. Vhod vám přijdou i speciální roboti, kteří během vteřiny vysají drobky ze stolu. O rychlejší umývání oken se zase postará elektronická stěrka, která (s trochou cviku) nezanechává na skle oken šmouhy. 

Na konci dne vás bude čekat krásný, útulnější a voňavější domov. Tak směle do toho!

 

Přidat komentář