Vyrobte své dceři kuchařku s vašimi recepty

Milujete vaření a pečení a zároveň máte dceru, které byste ráda předala některé ze svých léty ověřených receptů? V tom případě není nic lepšího, než když jí vyrobíte vlastní kuchařku, do které zapíšete veškeré klenoty vaší kuchyně. Výhody tohoto nápadu, včetně toho, jak ho můžete uchopit si povíme právě v tomto článku. 

Je to pár let, co jste si dceru přinesla z porodnice domů. Než jste se nadála, je z ní mladá slečna (či žena), která má vlastní cíle a sny a hrozí, že za pár let vyletí z rodného hnízda. Většina matek se tohoto kroku bojí. Jejich dcera je pro ně stále ta malá holčička, takže mají mnohdy obavy, zda se zvládne postarat jak o sebe, tak o svou případnou budoucí rodinu. 

Z toho důvodu matky dcerám předávají jak znalosti a dovednosti týkající se domácích prací, tak vaření a pečení. A to i přesto, že se do této oblasti pomalu začínají dostávat i muži. 

Proto se některé matky rozhodnou, než aby své dcery nechaly tápat v gastronomických temnotách, vyrobí jim vlastní kuchařku. 

Jenže, jak na to? 

Proč zrovna kuchařka? 

Už se vám někdy stalo, že jste si vzpomněla na bábovku, kterou pekla vaše babička a rozhodla jste se, že si ji zkusíte upéct? Pak se vám nejspíš stalo, že se vám bábovka z nějakého důvodu nepovedla, tak, jak by bylo potřeba. Případně chutnala dobře, ale zároveň nebyla úplně stejná, jako ta, kterou si pamatujete z dětství. 

Zároveň můžete mít oprávněný strach, že vaše dcera své kuchařské začátky z nějakého důvodu nezvládne a chcete jí pomoci tím, že pro ni vyrobíte speciální manuál, který ji celým procesem provede hezky krok za krokem.  

Pomocí speciální kuchařky pro dceru můžete navíc poslat dál to, co vás naučila vaše maminka a předtím zase její maminka naučila ji. To se hodí hlavně v případě, že má vaše rodina spoustu originálních receptů, které nejsou k dohledání jinde. Díky kuchařce tedy budete mít jistotu, že jste předala štafetu a vyhlášený rodinný recept bude existovat i nadále. 

Tipy, jak začít 

Pravdou je, že i když je většina žen velmi tvořivá, když jde o dlouhodobé projekty, u nich trochu tápou.  

Rozhodně neuděláte chybu, když: 

 • Si projdete vaše vlastní zápisky a sešity 
 • Si projdete jiné domácí kuchařky, časopisy a weby, ze kterých vaříte a s jejichž recepty máte osobní zkušenost 
 • Si uděláte seznam receptů, které by v kuchařce pro dceru neměly chybět 
 • Tento seznam poté sesumírujete do jednotlivých kategorií (polévky, dezerty, hlavní jídla…) 
 • Si sepíšete vlastní ověřené tipy (např. jak jídlo déle vydrží atd.)
 • Si přizvete dceru, aby vám s výrobou kuchařky pomohla 

Pokud si dceru k výrobě kuchařky opravdu přizvete, je vhodné, abyste jí dala pravomoc do celého procesu výroby mluvit. To znamená, že pokud je vaše dcera vegetariánka či veganka, neměla byste jí do kuchařky zařazovat recepty s masem. (Snad jen v případě, že by šlo opravdu o důležitý rodinný recept.) Není totiž nic horšího, než když rodič nerespektuje přání dítěte. A vy přece nechcete, aby vaše dcera kuchařku položila do rohu a v životě na ni nesáhla. 

Proto, i když s některými názory vaší dcery nemusíte úplně souhlasit, berte v úvahu, že je to ona, kdo má kuchařku používat pro každodenní vaření. Z toho důvodu se nebojte ji v těchto ohledech vyjít vstříc. 

Výroba kuchařky 

Když už máte ve všech důležitých věcech jasno, můžete se pustit do práce. Jenže, jak kuchařku pro dceru vlastně vyrobit? Možností existuje několik. 

Například: 

 • Diář, do kterého může dcera postupně přidávat další listy 
 • Obyčejný sešit s recepty 
 • Scrapbook 
 • Listy papíru s recepty, které budete ukládat do jednotlivých obálek s nápisy (vše pak dáte do jedné krabice) 
 • Vyrobíte vlastní e-book v PDF 
 • Recepty uložíte do kancelářských fólií, které uložíte do šanonů 
 • Recepty jí namluvíte 
 • Uděláte sérii vlastních videí 

Fantazii se meze nekladou. Forma předání receptů závisí jak na vašich nápadech a technické zdatnosti, tak na tom, co by preferovala vaše dcera. 

Pravdou je, že ačkoliv jsou kuchařské knihy stále v prodeji, většina mladších žen dnes vaří za pomoci videí a online receptů. Proto není od věci se tomuto technologickému pokroku přizpůsobit a pokusit se kuchařku vyrobit alespoň ve formátu PDF. (Stačí, když recepty napíšete v textovém dokumentu a poté uložíte jako PDF.) 

Aby byla kuchařka přehledná a atraktivní, nezapomínejte recepty řadit podle předem naplánovaných sekcí. Pokud můžete, udělejte dceři i malý obsah. Perfekcionistky mohou řadit recepty podle abecedního seznamu. 

Celkový dojem z kuchařky vylepšíte tím, že do ní přidáte fotografie jídel, propracovanější popis pracovního postupu a formátovaný text. (Odrážky, tučná písmena, zvýraznění důležitých informací atd.) 

Zkoušela jste někdy vyrobit vlastní kuchařku pro dceru? Napište nám váš příběh a zkušenosti do komentářů. 

 

Přidat komentář