Moučnivka: 5 symptomů, jak ji zaručeně na dítěti poznat

Pokud je vaše dítě nemocné, potřebuje cílenou a kvalitní léčbu, kterou mu poskytne jeho lékař. No jo. Jenže, někdy může dítě tak oslabit, že se u něj vyskytne moučnivka po antibiotikách. Jelikož se ale může projevovat i v jiných případech, povíme vám, co na ní nejlíp funguje.

Děti jsou skoro permanentně nemocné. Nehledě na to, kolik jim je let. Starší děti trpí na kašel, rýmu, na střevní chřipku nebo na neštovice. Připravit se musíte i na to, že se budete v budoucnu (s největší pravděpodobností) potýkat s vešmi. 

Zdravotní problémy se ale nevyhýbají ani mladším dětem. Velmi potrápit vás například dokáže moučnivka. Jelikož se o ní mezi maminkami zatím příliš nemluví, podíváme se na vše, co byste o ní měla vědět.

Co je to moučnivka?

Moučnivka je zdravotní stav, který je vyvolán kvasinkou Candida albicans. Ve své podstatě jde o orální kandidózu. Tu poznáte podle bělavého povlaku na jazyku, v okolí úst a na patře. S tím, že se může posouvat až do hltanu a do jícnu. Moučnivka se může objevit i u čerstvě narozeného dítěte, pár dní po porodu. 

Jak ji na dítěti poznat?

Moučnivku u dětí poznáte celkem spolehlivě. Má totiž poměrně bohatou plejádu jen velmi těžko zaměnitelných příznaků.

Nejčastěji ji poznáte podle:

  • Bílých flíčků v ústech, které mohou v extrémních případech i krvácet
  • Pálení a bolesti v ústech
  • Zarudnutí v ústech a v koutcích
  • Problémů s polykáním a příjmem potravy
  • Ztráty chuti k jídlu

V případě, že nedojde ke včasné diagnostice a léčbě, dítě s oslabeným imunitním systémem může podlehnout celkové kandidové infekci. Typicky jde třeba o zánět močových cest, o vaginální infekce u dívek a podobně.

Jak ji poznat u miminka, nebo u kojence?

Miminka mohou být ohrožená moučnivkou především v případech, kdy ženy neměly vyléčenou vaginální infekci. Problematická může být i u předčasně narozených dětí, které ještě nemají tak silný imunitní systém.

Moučnivka se u novorozenců projevuje velmi podobně, jako u starších dětí. S největší pravděpodobností si všimnete bílého tvarohovitého povlaku v ústech dítěte, který není snadné odstranit. Když už se vám to podaří, tato místa mohou krvácet.

Aby pro vás bylo sžívání se s dítětem příjemnější, je rozhodně moudré s ním zajít k lékaři (případně si ho zavolejte domů) a nechte si předepsat přípravky, které by vás oba měly uzdravit. (Je pravděpodobné, že se vám moučnivka přenese na bradavky. Nebo, že bude potřeba doléčit probíhající vaginální infekci.)

Jak se jí lze zbavit – celý průběh léčby

Lékař si vás a dítě prohlédne a jakmile stanoví diagnózu, předepíše vám protiplísňové a protikvasinkové léky. Také by mělo z vaší strany dojít ke změně stravovacích návyků. Především by pak mělo dojít k eliminaci cukrů. (Na které si kvasinky potrpí.)

Také se zkuste věnovat prevenci, která (alespoň do určité míry) zajistí, že dítě bude zdravé a nebude muset užívat antibiotika. Která by ho mohla oslabit natolik, že by u něj opět došlo k rozvoji moučnivky, nebo jiné kvasinkové infekce.

Proto dbejte na:

  • Důkladné umývání rukou
  • To, aby si dítě nesahalo na veřejnosti na obličej, nebo do pusy (zvlášť, když se předtím dotýkalo madla v autobuse, nebo eskalátoru atd.)
  • To, aby dítě nebylo v kontaktu s nemocnými lidmi
  • To, aby dítě nestrkalo do úst cizí předměty
  • Důkladný úklid domácnosti
  • Přiměřenou hygienu hraček

Velmi důležitá je i pestrá strava, která je bohatá na vitamíny. Pokud bojujete s tím, že dítě nechce jíst to, co po něm chcete, zkuste se podívat po receptech pro děti. A například svačinu mu naservírujte tak, aby vypadala jako zvířátko. Sice to bude práce navíc. Dítě které jí ale za tuhle časovou oběť stojí.

Řešily jste někdy u svého dítěte moučnivku?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Candida_albicans – Candida albicans (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322722 – Vše o Candida albicans (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322378 – Kvasinkové infekce u dětí (anglicky)

Přidat komentář