Novorozenecká žloutenka: Její hodnoty, léčba a možné následky

Narodilo se vám miminko? Pak určitě víte, že krátce po jeho příchodu na svět přichází problém jménem novorozenecká žloutenka. Hodně novopečených maminek z ní má obavu. Je to ale nutné?

Dítě, které se narodí, se najednou naprosto osamostatňuje. Zatímco ve vašem břiše mu bylo teplo a nemuselo vůbec řešit dýchání, či trávení, jakmile opustí vašeho tělo, musí vzít všechny tyhle věci na sebe. Je proto naprosto přirozené, že se v některých případech nemusí vše podařit hned napoprvé. Což se pak může projevit třeba i tím, že si musíte počkat na to, až se vypořádá s novorozeneckou žloutenkou.

Abychom vás v této situaci uklidnili, dáme vám o ní veškeré informace, které potřebujete vědět.

Hodnoty novorozenecké žloutenky

Novorozeneckou žloutenku dělíme do několika hodnot. 

Známá je:

  • Novorozenecká žloutenka hodnoty 300 (dítěti se často podává infuze)
  • Novorozenecká žloutenka hodnoty 270 
  • Novorozenecká žloutenka hodnoty 220
  • Novorozenecká žloutenka hodnoty 170
  • Novorozenecká žloutenka hodnoty 150

Abyste se hned na úvod neděsila – dítě není nakažené klasickou (infekční) žloutenkou, před kterou se snažíme všichni chránit. Jde o zvýšenou hladinu bilirubinu v krvi. Viníkem tohoto stavu je hemolýza (porušení cytoplazmatické membrány červených krvinek) zvýšeného množství erytrocytů (červených krvinek). Spouštěčem tohoto procesu je již v úvodu zmíněná změna prostředí. Červené krvinky, které se v těle dítěte rozpadnou, jsou po příchodu na svět nadbytečné. Dítě by bylo vážně nemocné jen v případě, že by mělo hemolytickou nemoc novorozenců, která vzniká v důsledku rozdílného Rh faktoru dítěte a matky.

Měření novorozenecké žloutenky

Hodnotu bilirubinu dokáže orientačně změřit transkutánní bilirubinometr, který dovede změřit hodnoty v podkožní tkáni. Stačí ho přiložit na čelo. Pokud jsou naměřené hodnoty vysoké, dochází ke zpřesnění výsledků za pomoci krevních testů

Léčba novorozenecké žloutenky

Vyšší naměřené hladiny jsou rizikové. Proto se v kritický moment přistupuje k léčbě. Ta ale není nijak nepříjemná. Její součástí je fototerapie modrým světlem. Dítě je před tímto světlem chráněné speciálními brýlemi/krytkami na oči. Tato metoda působí na absorpční spektrum bilirubinu. Dítě má při fototerapii hlídané životní funkce a je mu dodávána výživa.

V případě potřeby mohou lékaři zvolit i výměnnou transfúzi. Zvlášť, pokud Rh faktor matky a dítěte není kompatibilní. Aby se předešlo dalším problémům, lékaři u těchto dětí přistupují k dodatečným vyšetřením sluchu a psychomotorického vývoje. Poslední variantou jsou léky. 

Novorozenecká žloutenka – následky

Z klasické novorozenecké žloutenky se dítě (s občasnou menší pomocí lékařů) vyléčí. Není proto nutné si dělat z jeho umístění pod modré světlo těžkou hlavu. Samozřejmě ale existují skupiny novorozenců, pro které může být překonání tohoto stavu náročnější. Například kvůli nízké porodní váze, nebo kvůli nedostatečné vyvinutosti. Hodně hlídané jsou i děti s rozdílným Rh faktorem než který má matka a děti, které měly při porodu nedostatek kyslíku. 

Největším rizikem je u těchto skupin průnik bilirubinu do mozku. Což je problém, protože na něj může mít toxický vliv. Léčbou se tedy snaží lékaři zabránit tomu, aby došlo k poškození mozkové tkáně a jejích funkcí. Tento jev je ale kvůli špičkovému sledování rodiček a dětí a včasné diagnostice prakticky mizivý. 

Dá se tomu nějak zabránit?

Někdy se můžeme stavět na hlavu a něco se i přes naši veškerou snahu stane. Pozitivní vliv má ale v tomto případě prakticky okamžité a dostatečné kojení. Tento postup podpoří trávení, čímž dojde k vyloučení velkého množství nadbytečného bilirubinu stolicí. Vůbec tedy není na škodu si v porodnici vymoci častější přikládání dítěte.

Řešily jste se svým dítětem novorozeneckou žloutenku?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Novorozenecká_žloutenka – Novorozenecká žloutenka (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Hyperbilirubinemie_novorozenců_a_kojenců – Hyperbilirubinemie novorozenců a kojenců (česky)

Přidat komentář