Děti jsou nemocné každou chvilku, takže rodiče se musí mít neustále na pozoru před neviditelnými hrozbami, které by mohly během pár hodin rozpoutat vyhrocené situace. Jednou z poměrně běžných chorob, se kterou se lze u dětí setkat, je zánět spojivek. Jak toto onemocnění poznat? A kdy pro jistotu vyrazit k lékaři?
Zánět spojivek se nemusí týkat jen opravdu malých dětí, ale i těch, které už chodí do školky či do školy. Jak už název napovídá, jedná se o problém, který postihuje oči. Někteří rodiče mohou mít tendenci ho zlehčovat, to bychom vám ale nedoporučovali, protože neléčený zánět spojivek může mít velmi vážné následky.
Přečtěte si: Impetigo u dětí
O co jde?
Během zánětu spojivek dojde k zanícení spojivky oka. Zánět může probíhat jen na jednom oku, ale klidně i na obou. Je navíc možné se jím nakazit, proto je vhodné dítě nechat nějakou dobu mimo kolektiv.
Inkubační doba zánětu spojivek je ve srovnání s některými jinými chorobami poměrně krátká, pohybuje se v rozmezí 24 až 72 hodin po vystavení nákaze. Délka nemoci se pak odhaduje zhruba na 2 týdny, kdy je vhodné výrazně omezit kontakt dítěte s okolím, na které by se mohla tato nemoc přenést.
Hlavní příznaky zánětu spojivek, které sledovat
Když ještě onemocnění nepropukne do aktivní fáze, nemusíte na dítěti detekovat nic podezřelého. To ale nebude trvat dlouho.
V oblasti oka/očí si můžete při zánětu spojivek všimnout:
- Zčervenání
- Výtoku hlenovité konzistence (žlutý, bílý, průhledný)
- Otoku víčka
- Zvýšené teploty
- Svědění oka
- Pálení oka
- Světloplachosti
V případě, že je zánět spojivek vyvolán alergií a nikoliv infekcí, nemusí být výtok z oka vůbec přítomen. Naopak se může objevit slzení očí.
Přečtěte si: Co znamená zelená stolice u kojence?
Jak to řešit?
Vzhledem k tomu, že je zánět spojivek vysoce infekční a může způsobit řadu potíží, lékaře pro jistotu vyhledejte vždy. Tím spíš, pokud je vaše dítě opravdu ještě hodně malé. V případě, že se zánět spojivek neléčí, může vyústit ve vážné poškození rohovky či očních víček.
Léčba zánětu bývá poměrně jednoduchá. U alergií je potřeba, aby se dítě vyhlo alergenu, který tento problém způsobuje. Infekční záněty pak mohou potlačit speciální antibiotické masti a kapky do oka.
Dá se mu předcházet?
Máte-li zájem o minimalizaci rizika vzniku zánětu spojivek u dítěte, můžete podniknout několik preventivních opatření, díky kterým by se vám to mohlo podařit. Zásadní je správná hygiena rukou. Také byste neměli s nikým sdílet ručník a další osobní potřeby. Kapky do oka by měl pokaždé používat jen jeden člen rodiny. Pokud už to musí být, alespoň se kapátkem přímo nedotýkejte kůže/sliznice.
Měli jste někdy potíže se zánětem spojivek?