Novopečení rodiče pravidelně kontrolují stav stolice svého dítěte, protože pokud má průjem nebo zácpu, znamená to, že musí změnit svou rutinu. V případě komplikací by také měli vyhledat pomoc lékaře. Mnohé ale může překvapit i její neobvyklá barva. Co znamená zelená stolice u novorozence?
K miminkům se nedává žádný uživatelský manuál, takže vás spousta věcí, které se s rodičovstvím přirozeně pojí, může snadno vyděsit. Tím spíš, pokud jde o něco, o čem se na veřejnosti zas až tolik nemluví.
Jednou z těchto záležitostí je zelená stolice u dětí, která může v rodičích vyvolat oprávněné pochybnosti, zda je s jejich dítětem vše v naprostém pořádku.
Tmavě zelená stolice u miminka
Možná vás to překvapí, ale jedna z úplně prvních stolic vašeho miminka bude velmi tmavá, s patrným nádechem do zelena. Není ale nutné se kvůli tomu nějak znepokojovat, protože je to normální. Následně začne stolice postupně měnit svou podobu. V určité fázi může mít opět mírně nazelenalý nádech.
Je důležité myslet na to, že dítě se musí postupně adaptovat na to, že nepřijímá potravu z vašeho těla, ale musí ji samo trávit. Zároveň dochází k osidlování jeho zažívacího ústrojí probiotiky, která žijí v tělech každého z nás. Jde tedy o určitý proces, který je pro lidstvo (a tím spíš pro novorozence) naprosto přirozený.
Další příčiny zelené stolice
Za zelenou stolicí může být i strava matky při kojení. Pokud máte ráda zelenou zeleninu, je docela dobře možné, že i to může mít na zelenou barvu stolice vašeho dítěte vliv. Také nesmíme zapomínat na nejrůznější zelená potravinářská barviva, která mohou být součástí nápojů, a která mohou barvu mateřského mléka zbarvit do zeleného odstínu.
Na vině může být i:
- Nemoc dítěte
- Přecitlivělost dítěte na nějakou složku potravy (i miminka mohou mít alergii) – v takovém případě bývá u kojence obvyklá zelená stolice s hlenem
- Strava dítěte (obvyklé u starších dětí, které mohou jíst příkrmy se špenátem a podobně)
Kdy vyhledat lékaře?
Vyhledat lékaře byste měli ve chvíli, kdy dítěti není zjevně dobře a neprospívá tak, jak by správně mělo. To může zahrnovat náhlý úbytek na váze, nejrůznější otoky, teplotu, kašel, nechutenství a podobně.
Myslete na to, že miminka mají velmi slabý imunitní systém, proto je vhodnější případné potíže řešit co možná nejdříve. I nízká teplota jim navíc může (kvůli menší velikosti) ublížit, takže ani ona by se neměla podceňovat.
Také vyhledejte lékaře, pokud se problém ani po dlouhodobém sledování a úpravě životního stylu nemění. I to by mohlo signalizovat, že je někde nějaký zádrhel, který je třeba začít neprodleně řešit.
V neposlední řadě, dávejte pozor i na jiné neobvyklé barvy stolice, mezi kterými může být:
- Černá
- Červená
- Světlá až bělavá
Velmi světlá stolice může poukazovat na potíže se žlučníkem, játry a slinivkou břišní. Světlá barva stolice totiž naznačuje, že obsahuje minimum žluči. V případě, že se ještě přidá zvracení a nevolnost, jde o důvod návštěvy ambulance.
Pokud je u staršího dítěte stolice téměř černá, naopak to může poukazovat na vnitřní krvácení. V případě, že si černé stolice u starších dětí všimnete, případně zaznamenáte stopu krve, opět neprodleně vyhledejte pomoc lékaře.
Co si z toho vzít?
V první řadě to, že barva a konzistence stolice může rodiče upozornit na zdravotní stav potomka. Než ale začnete panikařit, zkuste se zamyslet nad všemi racionálními příčinami, proč je stolice vašeho dítěte zelená. (Třeba si vzpomenete, že jste před kojením vypila zelenou limonádu nebo jste si dala těstoviny se špenátem.)
V případě jakýchkoliv pochybností je ale vždy nejmoudřejším řešením konzultovat podezřelé jevy a potíže s ošetřujícím lékařem, který by vás měl nasměrovat správným směrem.
Řešili jste někdy zelenou stolici u dítěte? Pokud ano, byl za ní typ nápojů a potravin, nebo šlo o zdravotní problém?
Zdroje informací
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322595 – Zelená stolice u dětí (anglicky)
https://www.healthline.com/health/parenting/green-poop-in-kids – Proč je stolice u dítěte zelená? (anglicky)